(TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken:’İNDİRİM BEKLERKEN AKARYAKITA ZAM YAPILMASI HERŞEYİN FİYATINI ETKİLİYOR” Reviewed by Momizat on . ANKARA- Motorine bu geceden itibaren 11-13 kuruş zam yapılmasının iyi bir haber olmadığını, hükümet enflasyon ve faizi düşürmek için büyük uğraşlar içerisindeyk ANKARA- Motorine bu geceden itibaren 11-13 kuruş zam yapılmasının iyi bir haber olmadığını, hükümet enflasyon ve faizi düşürmek için büyük uğraşlar içerisindeyk Rating: 0
You Are Here: Home » sektör haberleri » (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken:’İNDİRİM BEKLERKEN AKARYAKITA ZAM YAPILMASI HERŞEYİN FİYATINI ETKİLİYOR”

(TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken:’İNDİRİM BEKLERKEN AKARYAKITA ZAM YAPILMASI HERŞEYİN FİYATINI ETKİLİYOR”

(TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken:’İNDİRİM BEKLERKEN AKARYAKITA ZAM YAPILMASI HERŞEYİN FİYATINI ETKİLİYOR”

Hits: 15

ANKARA- Motorine bu geceden itibaren 11-13 kuruş zam yapılmasının iyi bir haber olmadığını, hükümet enflasyon ve faizi düşürmek için büyük uğraşlar içerisindeyken akaryakıt zamlarının enflasyonla mücadeleyi zorlaştırdığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘İndirim yaparken uluslararası piyasalarda Brent petrolün fiyatı düştükten 15 gün sonra iç piyasaya bu indirim yansıtılıyor. Ancak uluslararası piyasalarda petrole zam gelince 2 gün geçmeden fiyatlar artırılıyor. Petrolde uygulanan bu fiyat politikası ile enflasyonun aşağı çekilmesi çok zor. Bu zam piyasalarda olumsuz etki yapacaktır’ dedi.

-‘MOTORİN ZAMMI HAZİNEDEN VERİLEN DESTEKLERİ ERİTİYOR’

Motorin zammının hazineden reel sektöre verilen destekleri erittiğini kaydeden Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘En son 10 gün önce benzine 11 kuruş, motorine 17 kuruş indirim gelmişti. Çünkü Brent petrolün varili 73 dolardan 60 dolara düşmüştü. Şimdi ise Brent petrolün varil fiyatı 65-66 dolar seviyesinde. Dolayısıyla bu kadar zamma bir anlam vermek mümkün değil. Petrol fiyatları uluslararası piyasalarda 13 dolar düştüğünde motorine haftalar sonra 17 kuruş indirim yapanlar 6 dolarlık zamdan sonra bir iki gün içinde 11-13 kuruşluk zam yapıyorlar. 17 Kuruşluk indirim yapıldığı zaman indirimin sevindirici fakat az olduğunu vurgulamıştık. Akaryakıta yapılan her zam zincirleme olarak tarladan tezgâha tüm ürünlerin fiyatına etki ediyor. Enflasyonu tek haneye ve yüzde 7 seviyelerine çekmek için hükümetimizin aldığı karara bu zamlar olumsuz etki yapıyor. Diğer taraftan Hazineden reel sektöre yapılan tüm destekleri de eritiyor. Bu zamdan sonra tarım sektörüne verilen motorin desteğinin esnafa da verilmesi zaruri olmuştur. Ayrıca, akaryakıt üzerindeki ÖTV’de yüzde 10 indirime gidilmeli ve esnafa ucuz ticari akaryakıt kalıcı olarak verilmelidir’ şeklinde söyledi.

KAYNAK:http://www.tesk.org.tr/tr/yeni/haber_devam.php?id=2121

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

© 2006-2018 Copyrights TaksiCenter for Design Mobile Taxi Transport Technology CompanyMobil Taksi Sistemi Kurucusu

Scroll to top
YASAL UYARI:TaksiCenter® (TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ) isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca Sitemizde yayınlanan tüm içerikler: alıntı yapılan sayfadan aktif link verilerek yapılır.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.Resim, Şablon vb. uygulamalar tekil olarak kullanılamaz.Bu kurala uymayanlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.