3. havalimanına giden taksi bulmak kolay olmayacak Gitmek mi zor dönmek mi? Reviewed by Momizat on . 3. havalimanına giden taksi bulmak kolay olmayacak. Çok uzun yolu boş dönecekleri için sizi almak istemeyebilirler. Havalimanından binilen taksiler de dönüşleri 3. havalimanına giden taksi bulmak kolay olmayacak. Çok uzun yolu boş dönecekleri için sizi almak istemeyebilirler. Havalimanından binilen taksiler de dönüşleri Rating: 0
You Are Here: Home » sektör haberleri » 3. havalimanına giden taksi bulmak kolay olmayacak Gitmek mi zor dönmek mi?

3. havalimanına giden taksi bulmak kolay olmayacak Gitmek mi zor dönmek mi?

3. havalimanına giden taksi bulmak kolay olmayacak Gitmek mi zor dönmek mi?

Hits: 121

3. havalimanına giden taksi bulmak kolay olmayacak. Çok uzun yolu boş dönecekleri için sizi almak istemeyebilirler. Havalimanından binilen taksiler de dönüşlerinde yolcu bulmakta zorlanacaklar. Metro daha uzun zaman olmayacak. Böyle olunca havalimanına gidip gelmek gerçekten bir sorun yaratacak. Peki çözüm ne?

3. Havalimanı 29 Ekim’de açılıyor. Bütün sistemin taşınması planlamalara göre 5-6 gün içinde tamamlanacak. Havalimanına ulaşım için taksi filosu da kuruldu. Ama daha şimdiden huzursuzluk başladı. Atatürk Havalimanı’nın da taksi sürücüsüne Ataköy ya da Kocasinan’a gideceğinizi söylediğinizde duyduğunuz ‘uflama-puflama’ sanki burada da uzun mesafe yüzünden olacak. Taksiciler sıralarını bekleyip bir müşteri aldıklarında ciddi uzun bir mesafe yol kat edecekler. Şehir içine girdiklerinde trafikte kalış sürelerine bakıldığında havalimanındaki duraktan çıkan bir taksi merkezine belki en az üç saatte geri dönecek. Bu da taksi sahibinin yeterli bir gelir elde etmesini engelleyecek. Günde bir iki seferle işi bitirecek. Şehre giden taksi çok az bir ihtimal, havalimanı yönüne müşteri bulamazsa boş dönecek. Bu durum daha şimdiden büyük bir memnuniyetsizliği ortaya koyuyor. Şehirden havalimanına yolcu götüren taksiler ise havalimanından yolcu alamayacakları için boş dönecekler. Bu yüzden tarife dışı pazarlıklar, memnuniyetsiz gidiş gelişleri olacak.

ÇÖZÜM İÇİN
Oysa uzmanlar şehrin belirli merkezlerinde havalimanından gelen taksilerin beklemeye girmesi ve bir aplikasyon üzerinden havalimanı için çağrı yapılmasının sorunu biraz azaltacağı yönünde. Yani havalimanından yolcu getiren taksiler şehrin belli kesimlerinde beklemede kalacaklar. Ya da şehir içi taşıma yapacaklar.

Bu arada havalimanı taksi için oluşturulmuş özel aplikasyona bir çağrı geldiğinde hemen şehir içindeki o bölgeye yakın taksi adrese yönlendirilerek boş dönüşlerin önüne geçilebilir. Böyle bir sistemin kurulmasının yararlı olacağı sanılıyor. Bu sistem şehir içindeki bazı taksi durakları ile anlaşma yapılarak da rahatlatılabilir. Yani belli taksi duraklarından havalimanı için çağrılan taksilerin havalimanından yolcu almalarına izin verilebilir. Şartlar aynen havalimanı taksilerine uygulanan şartlarla aynı olabilir.

METRO NE ZAMAN BİTECEK
Havalimanına gidecek metro hattının bitimi ile ilgili kesin bir tarih yok. Kimine göre 6 aydan önce, kimine göre bir yıldan önce bitmez. Böyle bir durumda sadece taksiyle gidildiğinde birçok hat uçak bilet ücretinden fazlası taksiye ödenecek. Yani havayolları yaptıkları kampanyalarda verdikleri fiyatı neredeyse iki kat düşünmek gerekiyor.

THY-TGS CİDDİ BİR OTOBÜS FİLOSU KURABİLİR
ELBETTE HAVAŞ gibi kuruluşların otobüs işletmeleri daha cazip olabilir. 2011’e kadar A grubu lisansıyla 30 şehir ve havalimanı arasında taşımacılık yapıldı. Çok da başarılı oldu. Sonra buna havayolu şirketlerinin otobüs işletmeleri de katıldı. Ama sonra başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu hatlarda ruhsatları iptal etti. Saçma ruhsatlar verildi. Rekabet kuralları garip kullanıldı. Bu karara başka belediyelerde katıldı. Bir curcuna çıktı. Yeterliliği olmayan şirketlerde bu pazara bir yerlerden girdiler çok da başarısız oldu.

Havalimanlarına yolcu taşıma işi belediye otobüsleri ile yapılabilecek bir iş değil. Yolcunun bavulunun alınması, yüklenmesi gibi önemli bir iş de var. Ayrıca otobüslerin çok daha rahat ve konforlu olması gerekiyor. Klimalarının çalışması, şoförlerin fazla mesaiye zorlanmaması gerekiyor. Şehir içinde şehir dışına çıkıldığında oluşacak sürat farklılıklarının iyi yönetilmesi gerekiyor.

FİLO KURULMALI
En büyük taşıyıcı olan Türk Hava Yolları’na sanırım ciddi bir iş düşüyor. TGS ile birlikte bir filo oluşturarak yolcuların 3. Havalimanı’na ulaşımlarını rahatlatabilir. Taksiler için yapılacak şehir içindeki çağrı merkezi ve iyi bir otobüs filosu, metro gelinceye kadar yükün büyük bir kısmını alabilir ve memnuniyeti artırabilir.

Büyük ihtimalle yolcuların büyük kısmı havalimanına kendi araçları ile gitmeyi tercih etmeyebilirler. Hem park ücreti hem yakıt hesap edildiğinde doğru bir toplu taşıma sistemi daha ilginç gelebilir.

Eğer böyle çok kanallı bir uygulama olmazsa 3. Havalimanına gidip gelmek gerçekten bir işkence olacak.

KAYNAK:http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ugur-cebeci/gitmek-mi-zor-donmek-mi-40878257

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

© 2006-2018 Copyrights TaksiCenter for Design Mobile Taxi Transport Technology CompanyMobil Taksi Sistemi Kurucusu

Scroll to top
YASAL UYARI:TaksiCenter® (TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ) isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca Sitemizde yayınlanan tüm içerikler: alıntı yapılan sayfadan aktif link verilerek yapılır.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.Resim, Şablon vb. uygulamalar tekil olarak kullanılamaz.Bu kurala uymayanlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.