Avrupa Adalet Divanı, Uber’in uygulama değil, ulaşım şirketi olduğu kararı aldı. Reviewed by Momizat on . Avrupa Adalet Divanı, Uber'in uygulama değil, ulaşım şirketi olduğu kararı aldı.   Merkezi Lüksemburg'ta bulunan, Avrupa Birliği'nin (AB) en yüksek mahkeme Avrupa Adalet Divanı, Uber'in uygulama değil, ulaşım şirketi olduğu kararı aldı.   Merkezi Lüksemburg'ta bulunan, Avrupa Birliği'nin (AB) en yüksek mahkeme Rating: 0
You Are Here: Home » sektör haberleri » Avrupa Adalet Divanı, Uber’in uygulama değil, ulaşım şirketi olduğu kararı aldı.

Avrupa Adalet Divanı, Uber’in uygulama değil, ulaşım şirketi olduğu kararı aldı.

Avrupa Adalet Divanı, Uber’in uygulama değil, ulaşım şirketi olduğu kararı aldı.

Hits: 154

Avrupa Adalet Divanı, Uber’in uygulama değil, ulaşım şirketi olduğu kararı aldı.

 

Merkezi Lüksemburg’ta bulunan, Avrupa Birliği’nin (AB) en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, Uber şirketine karşı açılan davayı karara bağladı.

Kararda, “Uber’in profesyonel olmayan sürücülerle bireyler arasında sağladığı bağlantı ulaşım alanındaki hizmetlere girer. Bu nedenle bu hizmetin sağlanmasına ilişkin koşulları üye ülkeler düzenleyebilir.” ifadesi kullanıldı.

Emsal teşkil edecek kararla, Uber’in, AB üyesi 28 ülkede faaliyet gösterebilmesi için yetkili yerel makamlardan taksi şirketleri gibi izinler alması ve bu ülkelerdeki düzenlemelere uyması gerekecek.

DAVA GEÇMİŞİ
Uber’e yönelik davayı 2014 yılında İspanya’nın Barcelona kentinde Elite Taxi açmıştı. Elite Taxi, Uber’in bir taşıma şirketi olarak kabul edilmesini, bu nedenle şirketin ülkedeki hukuki düzenlemelerle uyumlu olarak gerekli lisans ve izinleri alması gerektiğini iddia etmişti.

Uber, mahkemeye, sadece sürücülerle yolcular arasında ara buluculuk yapan bir uygulama olduğunu bildirmişti.

Uber, akıllı telefonlara kurulan uygulama ile sürücüler ve seyahat edecek kişileri buluşturuyor. Elden ele bir nakit transferi olmayan sistem, taksilerden daha uygun fiyatlarla ulaşım imkanı sağlıyor.

KAYNAK:https://www.ntv.com.tr/teknoloji/avrupa-adalet-divanindan-uber-karari,2PYLrb96fUmLEiz82J43kA

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

© 2006-2018 Copyrights TaksiCenter for Design Mobile Taxi Transport Technology CompanyMobil Taksi Sistemi Kurucusu

Scroll to top
YASAL UYARI:TaksiCenter® (TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ) isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca Sitemizde yayınlanan tüm içerikler: alıntı yapılan sayfadan aktif link verilerek yapılır.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.Resim, Şablon vb. uygulamalar tekil olarak kullanılamaz.Bu kurala uymayanlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.