Daimler ve Bosch, robo-taxi projelerinin pilot uygulamasını San Jose’de gerçekleştirecek Reviewed by Momizat on . Mercedes’in çatı şirketi Daimler ve otomotiv yan sanayi devi Bosch, ilk kez geçtiğimiz Temmuz ayında robo-taksi projelerini duyursalar da, projenin gerçekleştir Mercedes’in çatı şirketi Daimler ve otomotiv yan sanayi devi Bosch, ilk kez geçtiğimiz Temmuz ayında robo-taksi projelerini duyursalar da, projenin gerçekleştir Rating: 0
You Are Here: Home » sektör haberleri » Daimler ve Bosch, robo-taxi projelerinin pilot uygulamasını San Jose’de gerçekleştirecek

Daimler ve Bosch, robo-taxi projelerinin pilot uygulamasını San Jose’de gerçekleştirecek

Daimler ve Bosch, robo-taxi projelerinin pilot uygulamasını San Jose’de gerçekleştirecek

Hits: 23

Mercedes’in çatı şirketi Daimler ve otomotiv yan sanayi devi Bosch, ilk kez geçtiğimiz Temmuz ayında robo-taksi projelerini duyursalar da, projenin gerçekleştirecek lokasyonu bir sırdı. Stuttgart merkezli iki şirket, pilot uygulama için Silikon Vadisi’nde Apple’ın kalbi San Jose’yi seçtiklerini duyurdular. Pilot projenin önümüzdeki yılın ikinci yarısında hayata geçmesi bekleniyor.

San Jose yollarını kat edecek aracın ise otonom (Seviye 4 ve 5) bir Mercedes-Benz S-Class Sedan olması bekleniyor. Filo, 1 milyondan fazla nüfusu ile dikkat çeken bölgenin “seçili bir topluluğu” tarafından test edilecek.

Pilot uygulama elbette büyük bir değişimin sadece başlangıcı. Zira, proje ile Daimler Mobility Services tarafından işletilen araç paylaşım uygulaması car2go, araç çağırma uygulaması mytaxi ve insanlara farklı ulaşım seçenekleri için rezervasyon yapmalarını sağlayan bir kentsel ulaşım uygulaması olan Moveel gibi mobil hizmetlerin nasıl akıllıca bağlanabileceğini göstermek isteniyor. Pilot proje ile çok ve tam otomatik araçların birden fazla modlu bir ulaşım ağına nasıl entegre edilebileceği hakkında bilgi toplanması bekleniyor.

Nisan 2017’de Bosch ve Daimler, şehir sokaklarına çok sayıda sürücüsüz araca yer vermek için güçlerini birleştireceklerini açıklamıştı. Bu ittifak ile iki şirket, şehir trafiğinde manevra yapabilecek araçlarda kullanılmak üzere bir sürüş sistemi geliştiriyorlar. İhtiyaç duydukları yapay zeka (AI) teknolojisine yönelik tedarikçilerini de geçtiğimiz günlerde seçtiler.

Uzun yıllardır birlikte çalışan Bosch ve Daimler’in son yenilikçi projelerinden biri de geliştirdikleri otopark sistemi. Otopark işlemini destekleyen teknoloji park yeri bulma ve park etme işlemini insandan bağımsız olarak sağlıyor. Otonom araç, mobil uygulamadan aldığı komutlar ile kendisini park ediyor ya da çağrıldığında sürücüsünün ayağına kadar gelebiliyor.

“Automated Valet Parking” adını alan uygulama, geçtiğimiz yıl Stuttgart’taki Mercedes-Benz Müzesi‘nin kapalı otoparkında test edilmeye başlanmıştı. Geçtiğimiz günlerde Çin’de de görücü karşısına çıkan uygulama, Daimler’in 2014 yılında Pekin’de açtığı Mercedes-Benz Araştırma ve Geliştirme Çin Merkezi‘nde test edilecek.

Mobilite, bağlanabilirlik, otonom araçlar… Otomotiv dünyası hızlı bir şekilde değişirken, gözümüzün önünde olup biten tüm bu yenilikler gerçekten çok heyecan verici. Otonom araç dünyasına yönelik yenilikler geldikçe, paylaşmaya devam edeceğiz.

KAYNAK:https://webrazzi.com/2018/11/09/daimler-ve-bosch-robo-taxi-projelerinin-pilot-uygulamasini-san-josede-gerceklestirecek/

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

© 2006-2019 Copyrights TaksiCenter for Design Mobile Taxi Transport Technology CompanyMobil Taksi Sistemi Kurucusu

Scroll to top
YASAL UYARI:TaksiCenter® (TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ) isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca Sitemizde yayınlanan tüm içerikler: alıntı yapılan sayfadan aktif link verilerek yapılır.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.Resim, Şablon vb. uygulamalar tekil olarak kullanılamaz.Bu kurala uymayanlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.