Drone taksiler geliyor Reviewed by Momizat on . Pilotsuz uçabilen, 40 dakikada şarj olan, 30 dakika havada kalabilen drone'ların 4-6 kişilik modelleri olacak Hürriyet yazarı Uğur Cebeci, Dubai Air Show'da öne Pilotsuz uçabilen, 40 dakikada şarj olan, 30 dakika havada kalabilen drone'ların 4-6 kişilik modelleri olacak Hürriyet yazarı Uğur Cebeci, Dubai Air Show'da öne Rating: 0
You Are Here: Home » sektör haberleri » Drone taksiler geliyor

Drone taksiler geliyor

Drone taksiler geliyor

Hits: 37

Pilotsuz uçabilen, 40 dakikada şarj olan, 30 dakika havada kalabilen drone’ların 4-6 kişilik modelleri olacak

Hürriyet yazarı Uğur Cebeci, Dubai Air Show’da öne çıkan “Drone taksi”leri anlattı. 29 milyon dolarlık yatırım desteği alan projenin şehirlerdeki hayatı tümüyle değiştireceğini ifade eden Cebci, ” Tepemizde vızır vızır bir hayat kurulacak” dedi. Cebeci, saatte 100 kilometre hıza çıkıp 30 dakika havada kalabilecek drone’ların 40 dakikadar şarj edilebilecğeini aktardı.

Uğur Cebeci’nin “Herkes onu bekliyor!” başlığıyla (15 Kasım 2017) yayımlanan yazısı şöyle:

Başlangıçta 30 dakika havada kalabilecek ‘pilotsuz’ drone taksiler, iki yolcu alacak. 18 elektrik motorlu drone taksinin 4 ve 6 kişilik modelleri de geliştirilecek.

Büyük havacılık fuarları açıldığında hemen bir ürün öne çıkar. Genellikle fuarın yıldızı olur. Ama bu kez Dubai Air Show’da olmamasına rağmen ‘drone taksi’den çok söz edildi. 29 milyon dolarlık yatırım desteği alan proje, şehirlerdeki hayatı tümüyle değiştirecek. Kentlerin üzerinde bomboş duran gökyüzü çevreye hiçbir zarar vermeyen, havayı kirletmeyen elektrik motorlu drone taksiler ya da kişisel uçan araçlarla dolacak. Hem de öylesine ki, tepemizde vızır vızır bir hayat kurulacak.

Pilotsuz uçacak

Alman Volocopter şirketinin tasarımı drone taksi, eylül ayında Dubai’de boş olarak test uçuşu yaptı. 2022’de hayata geçecek projede, yolcular drone taksiyi çağıracak. Özel heliporta inip yolcusunu alacak drone taksi, ‘pilotsuz’ olarak ana merkezden kontrollü istenilen yere yolcusunu götürecek. Saatte 100 kilometre hıza çıkıp 30 dakika havada kalabilecek. Acil durumlarda paraşüt sistemi kullanan drone taksi, her hangi bir yere çarpmadığı müddetçe belki de dünyanın en güvenli, yerden kontrollü hava aracı olacak. Geliştirilecek oto pilot sistemi, yolcu uçaklarında da ‘pilotsuz uçuşun’ kapısını aralayacak.

 

40 dakikada şarj ediliyor

– Maksimum kalkış ağırlığı: 450 kg

– Toplam yolcu ağırlığı: 160 kg

– Maksimum hız: 100 km/saat

– Tırmanış oranı: 3 metre/saniye

– Maksimum uçuş yüksekliği: 2 bin metre

– Motor dizi çember genişliği: 7.35 metre

KAYNAK:http://t24.com.tr/haber/drone-taksiler-geliyor,490124

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

© 2006-2018 Copyrights TaksiCenter for Design Mobile Taxi Transport Technology CompanyMobil Taksi Sistemi Kurucusu

Scroll to top
YASAL UYARI:TaksiCenter® (TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ) isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca Sitemizde yayınlanan tüm içerikler: alıntı yapılan sayfadan aktif link verilerek yapılır.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.Resim, Şablon vb. uygulamalar tekil olarak kullanılamaz.Bu kurala uymayanlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.