Elektikli Mobil Taksi’ler geliyor.Tek şarjla 280 km de 6 TL tüketiyor. Reviewed by Momizat on . DMA’dan Elektrikli Otomobil Atağı Özkan Derindere ve Önder Yol tarafından 2007 yılında kurulan Derindere Motorlu Araçlar (DMA), tamamen kendi sermayeleriyle ve DMA’dan Elektrikli Otomobil Atağı Özkan Derindere ve Önder Yol tarafından 2007 yılında kurulan Derindere Motorlu Araçlar (DMA), tamamen kendi sermayeleriyle ve Rating: 0
You Are Here: Home » sektör haberleri » oto haber » Elektikli Mobil Taksi’ler geliyor.Tek şarjla 280 km de 6 TL tüketiyor.

Elektikli Mobil Taksi’ler geliyor.Tek şarjla 280 km de 6 TL tüketiyor.

Elektikli Mobil Taksi’ler geliyor.Tek şarjla 280 km de 6 TL tüketiyor.

Hits: 137

DMA’dan Elektrikli Otomobil Atağı
Özkan Derindere ve Önder Yol tarafından 2007 yılında kurulan Derindere Motorlu Araçlar (DMA), tamamen kendi sermayeleriyle ve  DMA teknolojisi ile geliştirdikleri elektrikli araçları yola çıkarıyor.
Türkiye’nin “ilk ve tek” Tip Onay Belgesi’ni alan DMA teknolojisine sahip elektrikli araçlar, tek şarj ile yaklaşık 280 kilometre yol kat edebiliyor.
Şehir şebekesinin her yerinden temin edilebilen 220 V kaynak ile yaklaşık 8 saatte tam olarak şarj edilebilen elektrikli araçlar için isteğe bağlı olarak, ülke genelinde kurulmuş ve sayıları her geçen gün artan Avrupa Standardı tip 2 şarj istasyonlarından da faydalanılabiliyor. Tüketicilere ve şirketlere hem kiralama hem de satın alma alternatifleriyle sunulan elektrikli araçların satış fiyatı 120 bin TL seviyesinde iken; operasyonel filo kiralama fiyatları ise aylık 900 Euro seviyesinde.
Projenin, DMA teknolojisi kullanılarak elektrikli otomobil üretme projesi olduğunu anlatan DMA Kurucu Ortağı Özkan Derindere, elektrikli araçların geleceğine inandıklarını ve bu konuya yatırım yapma kararı aldıklarını anlattı. Proje için gereken finansmanı tamamen kendi öz kaynaklarından karşıladıklarını söyleyen Özkan Derindere “Proje kapsamında şu ana kadar yapılan ve bundan sonra da yapacaklarımız ile otomotiv sektörüne ve ülke ekonomisine pozitif katkılar sağlamayı hedefliyoruz. Bu araçların sağladığı faydaları göz önüne aldığımızda, bu proje geleceğe güvenle bakmak isteyen herkesin projesidir” dedi.
 
Özkan Derindere konuşmasına şu şekilde devam etti; “DMA olarak kısa vadede; binek ve hafif ticari araçlara DMA teknolojisi uygulayarak, onları %100 elektrikle çalışan araçlar haline getirerek pazara sunmayı hedefliyoruz. Orta vadede hız ve hacim kazanmak için, sınırlı sayıda modele yoğunlaşacağız. Projemizin uzun vadeli hedefi ise, yüksek bir yatırım hedefi ile DMA markalı ürünler üretmek ve pazarda önemli bir oyuncu olmaktır”.
 
Bugün itibarı ile aylık 100 ve yıllık 1.200 adetlik bir kapasiteye sahip olduklarını söyleyen Özkan Derindere, belirli adetlere
ulaşıldığında, her biri kendi konularının en iyileri tarafından üretilen komponentleri, onlarla birlikte Türkiye’de üretmek konusunda yatırım yapmaya hazır olduklarını ve bu konuda ön protokoller imzaladıklarını da ifade etti.
280 km menzil
Projenin mühendislik çalışmalarını üstlenen DMA Kurucu Ortağı Önder Yol ise, elektrikli araçların ekonomik önceliği olan kullanıcılar için tasarruf anlamına geldiğini, diğer kullanıcılar içinse çevreci özellikleri ile ön plana çıktığını anlattı.
Araçların en önemli parçası olarak kabul edilen elektronik beyin ünitelerinin ve buna ait yazılımların tamamen DMA mühendisleri tarafından geliştirildiğini belirten Önder Yol, araçların menzili ve şarj özellikleri ile rakipsiz olduğunu belirtti. Yol, araçların üretim sürecine ilişkin olarak şöyle konuştu; “Bu araçlar yaklaşık 13 aylık bir test ve izin sürecinden sonra satışa sunuluyor. Üretilen ilk araçlar, gerçek yol koşullarında yaklaşık 500 bin kilometrenin üzerinde test edildi. 40kWs Lityum bazlı bataryaları ve 62 kW sürekli (84 kW maksimum) güç üretme kapasiteli elektrik motoruyla 225 Nm-325 Nm tork değer aralığında yüksek bir performans sunan DMA teknolojisini; 3 yıl, 100 bin kilometre DMA garantisi ile kullanıma sunuyoruz.
Sürüş izlenimi
 
DMA tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen lansmanda elektrikli otomobil teknolojisini kısa bir parkurda bir tur kadar kullanma imkanı bulduğumuz araçla incelemeye çalıştık.
Öncelikle son derece sessiz çalışan sistem çekiş konusunda da yeterli gücü sunuyor ve mevcut elektrikli otomobillere oranla oldukça iyi bir ivmelenme sunuyor.
Aracın 280 km menzili ise seri üretime geçen elektrikli otomobilleri geride bırakıyor.
Rölantideyken 4000 d/d’de olan araç 7000 d/d’ye kadar ivmeleniyor ve bu andan itibaren devir kesiyor. Daha doğrusu klasik anlamda bir devir kesme bekliyorsunuz ancak araç 7000 d/d’den itibaren sarsılmaya başlıyor.Bu konuyu sorduğumuz yetkililer bize ufak bir yazılımla bu hatanın kolaylıkla giderilebileceğini belirttiler.Bu arada aracın otomatik şanzımanının kademeleri vites kutusunun yanında elektronik olarak beliriyor. Aynı şekilde orta konsoldaki
Son olarak aracın dışarıya ses vermemesi de yaya güvenliği açısından sıkıntı yaratabilir. Umarım DMA yetkilileri kısa zamanda bu otomobile uygun suni bir ses geliştirebilirler.ekrandan da vitesin konumunu takip etmek mümkün. Ancak oldukça ufak yer alan vites konumunu gösterge panelinde daha büyük br şekilde vurgulanmasının olası bir dalgınlığı önleyebileceğini düşünüyorum.Tabi bizim görüp eleştirdiğimiz bu noktalar kolaylıkla geliştirilebilecek detaylar. Teknolojinin geneline bakacak olursak yüksek güç ve menzil sunan ve tamamen Türk sermayesiyle ortaya çıkan teknoloji oldukça başarılı diyebiliriz.Ancak bugün seri üretim elektrikli otomobillerin fiyatları 44 bin TL’den başlarken 120 bin TL gibi bir rakam DMA’nın işini zorlaştıracak gibi görünüyor.
KAYNAK:http://carmedya.com/index.php/2013/02/12/dmadan-elektrikli-otomobil-atagi/
http://www.sabah.com.tr/webtv/turkiye/ilk-yerli-elektrikli-otomobil-gorucuye-cikti
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

© 2006-2019 Copyrights TaksiCenter for Design Mobile Taxi Transport Technology CompanyMobil Taksi Sistemi Kurucusu

Scroll to top
YASAL UYARI:TaksiCenter® (TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ) isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca Sitemizde yayınlanan tüm içerikler: alıntı yapılan sayfadan aktif link verilerek yapılır.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.Resim, Şablon vb. uygulamalar tekil olarak kullanılamaz.Bu kurala uymayanlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.