Hits: 3

Alman üretici Lilium tarafından geliştirilen Hava Taksi (Air Taxi) dünyanın ilk tam elektrikli, beş koltuklu jeti olarak hizmet vermeye hazırlanıyor.

Firma tarafından yapılan açıklamada 2025 yılının başlarında hava taksi olarak kullanılmaya başlanabilecek. Eğer bu uçak Türkiye’de olursa Maslak’tan İstanbul Havaalanına 15 dakikadan daha az sürede gidebileceksiniz!

Almanya, Münih merkezli jet geliştiricisi Lilium firması 36 elektrik motoruna sahip olan 300 km üzerinde menzili olan bir jet geliştirdi. 5 kişilik oturma kapasitesine sahip olan bu araç kara yollarında yoğunluk yaşayan metropoller için hava taksi hizmeti için kullanılabilecek.

Gelecek yıllar içinde dünya nüfusunun yüzde 60’ından fazlasının metropollerde yaşayacağını hesaba katarsak, kara yoluna alternatif olarak hava yolunun tercih edilmesi pahalı olduğu kadar zamanda da tasarruf ettiren bir yapıda olacak.

Lilium Satış ve Pazarlama sorumlusu Remo Gerber ise bu araçla verilen hizmetin maliyetinin standart taksilerle aynı olacağını söyledi.

Elektrik motorlu bu jet 60 dakikada 300 km mesafe katedebiliyor.

Dikey olarak inebilen ancak yatay olarak havalanan uçak, deneme uçuşunu bu ay Almanya’da tamamladı. 2017 yılında 2 koltuklu versiyonunun testlerini yapan şirket bugün beş koltuklu versiyonu test ediyor

.Geleceğin UBER’leri böyle olacak!
Financial Times’ın haberine göre Uber gibi şirketler de bu tarz araçlar üretmek istiyor. Ayrıca Boeing ve AirBus gibi firmalar yeni modellerinde hibrit motorlar kullanmak için çalışıyorlar.
İçten yanmalı motorlardan elektrikli motorlara geçiş döneminin içinde olduğumuz bu zamanlarda Lilium firmasının atılımı hem rakiplerini hem de şehir içi taşımacılığını temelden etkileyecek bir faktör olarak gözüküyor.

KAYNAK : indigodergisi.com

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid