Hits: 503

Taksi Lisansı (Taksici Ehliyeti)

EĞİTİM SÜRECİNİN TAMAMLANMASI VE PSİKOTEKNİK EĞİTİM SERTİFİKASINI ALAN TAKSİ SÜRÜCÜLERİ ÇİPLİ TAKSİ EHLİYETİ ALMAYA HAK KAZANACAKLARDIR.BU ÇİPLİ TAKSİCİ EHLİYETİ ELEKTRONİK AKILLI TABLET TAKSİMETRELERDE KULLANILACAKTIR.

  EK BİLGİ NOTU:MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU (MYK) ,MESLEK STANDARTLARINI TEMEL ALARAK , TEKNİK VE MESLEKİ ALANLARDA ULUSAL YETERLİLİKLERİN ESASLARINI BELİRLEMEK; DENETİM ,ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME ,BELGELENDİRME VE SERTİFİKALANDIRMAYA İLİŞKİN FAALİYETLERİ YÜRÜTMEK ÜZERE 21 EYLÜL 2006 TARİHLİ 5544 SAYILI KANUN İLE KURULMUŞTUR.

 TEMEL GÖREVİ ULUSAL MESLEK STANDARTLARINI HAZIRLAMAK.DİĞER BİR DEYİŞLE TAKSİCİLER GİBİ VAR OLAN AMA MESLEK OLAMAYAN BİNLERCE İNSANI BİR MESLEK ÇERÇEVESİNDE TOPLAMAK.

  MESLEK STANDARDI HAZIRLAMA ÇALIŞMALARININ MEVCUT DÜZENLEMELER VE SEKTÖR TALEPLERİ DEĞERLENDİRİLEREK KARAYOLU TAŞIMACILIĞININ TÜM MESLEKLERİNİ VE İLGİLİ TARAFLARI KAPSAYACAK ŞEKİLDE BAŞLATILMASI AMACIYLA 30.06.2011 TARİHİNDE MYK’DA BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.TOPLANTIDA KARAYOLU TAŞIMACILIĞI ALANINDAKİ MEVZUAT,MEVCUT DÜZENLEMELER ,MESLEKLER ,ÖNCELİKLER VE İŞBİRLİĞİ OLANAKLARIYLA İLGİLİ GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNULDU.STANDARDI BELİRLENEN MESLEK GRUPLARI ARASINDA TAKSİ ŞÖFÖRLÜĞÜ DE VAR.

BU KAPSAMDA MESLEK KRİTERLERİ BELLİ OLDUKTAN SONRA ELEKTRONİK AKILLI TAKSİMETRELERDE (TAXİ-PAD) KULLANILMAK ÜZERE ÇİPLİ MANYETİK TAKSİCİ EHLİYETİ VERİLECEKTİR.