Hits: 24

İstanbul’da sarı taksi çilesine yetkililer ne zaman el atacak ? Vatandaşlar çile çekiyor. İş saatlerinde taksi bulmakta zorlanan vatandaşlar, bir kısım taksicinin davranışlarından şikayetçi..

Sarı Taksi Tekeli Son Bulacak mı ? İBB Taksi Sorununu Çözmelidir

Evet özellikle İstanbul’da turisterin de yoğun olması nedeni ile taksiler yetersiz kalıyor. Sadece bu mu tabiki hayır. Ülkede bir sarı taksi tekeli oluşurulmuş durumda. Vatandaşın başka seçeneği olmadığı için, taksiler eski düzenine geri döndü. UBER firmasının konforlu hizmet vermesi taksilerin biraz kendilerine çeki düzen vermesine, kedilerini yenilemesine sebep olurken, UBER’in kaldırılması ise yine taksilerin eski haline gelmesine neden olmuştur. 

Taksi Sorunu Nedir Nasıl çözülebilir ?

Öncelikle şu şekilde başlamak istiyorum. Türk insanı konforu, kaliteyi parasını vermesi halinde bile haketmiyor mu ? Vatandaşı bu taksicilere neden mahküm ediyorlar. Bu düzeni kim kurdu ve neden değiştirmiyor ? Artık emeği hakkı savunan CHP’li Ekrem İmamoğlu Belediye Başkanı oldu. Bu sorunu çözecek mi ?Galeri ve eskiden taksi plakası almış olanlara insanlar çalışmak zorunda mı ? Bu insanları bu kişilere mecbur etmek ne kadar doğru ve adalettir ?  Akşam saatleri veya iş saatleri taksi sıkıntısı yaşanıyor. Neden ? Çünkü taksi sayısı az. Neden plaka olayı. böyle sistem mi olur arkadaş. Sonuçta ama vatandaşa hizmet vermek ve devlete vergi vermek değil mi ? Taksicilerin hepsi olmasa da bir kısmı dolandırıyor, kötü davranıyor, hitap şekli iyi değil, vatandaşa sadece para gözü ile bakıyor.  Değiştir sistemi.

Sistem nasıl olmalı ?

Sistem şu şekilde olamaz mı ? Nasıl ki diğer meslekleri yapanlar işletmesini açmak için uygun şartları taşımak sureti ile dükkan veya eczane açabiliyor. Siz işte zamanında eczane ruhsatı almış ama daha veriliyor diye duydunuz mu ? Veya daha önce berber ruhsatı alınmış ama daha veriliyor diye duydunuz mu ?  Taksi sisteminde plaka olayı kaldırılmalıdır. Ya şirketler aracıığı ile ya da taksicilik yapmak isteyen belli bir eğitimi aldıktan sonra sınav olmak şartı ile taksicilik yapabilir sertifikası olabilmeli. Bunun dışında taksiciler yıl içerisinde denetlenmeli ve tekrar belli sınava alınmalıdır. Bunun dışında sertifikasını alan kişi, belli şartları taşıyan aracını alarak, vergi levhasını takarak taksicilik yapabilmeli. Bu şekilde olursa hem çalışan kazanır hem de taksiler ucuz ve kaliteli olur.  İkinci Yöntem İse Belediye Şirketlere Vermelidir. Birçok şirket olmalıdır. Rekabet kaliteyi getirir. Ama en kısa zamanda buna çözüm bulunmalıdır.

İstanbullular UBER veya Uber gibi Şirkelerin Olmasını İstiyor.  UBER veya uber gibi diğer şirketler vatandaşa hem güven verirken hem de yolu çıkarabiliyordu. UBER XL aracını kaldırmasının ardından taksilerle devam ediyor. Fakat taksilerde UBER taksimetreyi baz alıyor. Diğer şekilde ise gidilecek güzergahı gösterirken, miktarı çıkarıyordu. Bu şekilde dolandırmanın önüne geçiliyordu. Bir diğer özelliği de konforlu olmasıydı. Bu sarı taksi olayına acilen çözüm bulunmalıdır. 

KAYNAK:www.iskurnet.com/

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid