İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA (SUÇ DUYURUSU)-İSPARK İstanbul Taksi sistemi Taksi Yönetim Merkezi ihalesi Reviewed by Momizat on . İSPARK İstanbul Taksi sistemi Taksi Yönetim Merkezi ihalesinin de İsrail kökenli bir ABD kuruluşu olan  VERİFONE isimli firmaya verilmek istenmesi  şaşırtıcı ve İSPARK İstanbul Taksi sistemi Taksi Yönetim Merkezi ihalesinin de İsrail kökenli bir ABD kuruluşu olan  VERİFONE isimli firmaya verilmek istenmesi  şaşırtıcı ve Rating: 0
You Are Here: Home » sektör haberleri » İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA (SUÇ DUYURUSU)-İSPARK İstanbul Taksi sistemi Taksi Yönetim Merkezi ihalesi

İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA (SUÇ DUYURUSU)-İSPARK İstanbul Taksi sistemi Taksi Yönetim Merkezi ihalesi

İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA (SUÇ DUYURUSU)-İSPARK İstanbul Taksi sistemi Taksi Yönetim Merkezi ihalesi

Hits: 415

İSPARK İstanbul Taksi sistemi Taksi Yönetim Merkezi ihalesinin de İsrail kökenli bir ABD kuruluşu olan  VERİFONE isimli firmaya verilmek istenmesi  şaşırtıcı ve dikkat çekici bir husustur.


  Ticari taksilerle ilgili İBB İŞTİRAKİ İSPARK’IN  ”TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ” ihalesine  katılacak istekliler için 13.03.2012 son başvuru tarihli Yeterlilik şartnamesi idarece düzenlenmiştir. . Akabinde, yaklaşık 13 ay sonra 16.04.2013 tarihinde ihale yapılacağı duyurulmuştur. Daha sonra bu tarih zeyilnameler ile önce 24.04.2013 tarihine, daha sonra 08.05.2013 tarihine ertelenmiştir .  İSPARK ihalesinin ise İsrail kökenli bir ABD kuruluşu olan  VERİFONE Firmasına verilmek istenmesi nedeni ise ihale konulan”İş deneyim belgesi” gibi önemli bir kriterin yeterlilik başvurusu sırasında istenmeyip ihalenin yapılma aşamasında istenmesidir. 
Araç takip ve yönlendirme işi, Ticari taksi koordinasyonu ve yönetimi, ” işleri zaten ülkemizde daha önce yapılmamış bir hizmettir.Ve ihaleye iştirak etmek isteyen ve yeterlilik alan firmaların ihale dışı bırakılmasına daha doğrusu onların ihaleye iştirakinin engellenmesine ve sadece bir firmanın ihaleye katılmasını sağlamak için yapılan bir  hamle olarak değerlendirilmektedir. Bu durum ise Türk Ceza Kanununa göre ihaleye fesat karıştırmaktır ve suç teşkil etmektedir.  bu nedenle 08.05.2013 tarihinde sadece VERİFONE firması teklif vermiş olup diğer firmaların ihale dışı kalmaları sağlanmıştır.
Ayrıca 08.05.2013 tarihinde yapılan ihaleye tek teklif veren  VERİFONE firması idareye şartlı teklif/alternatif teklif sunmuştur. 
Yine idari şartnamenin “İhale dışı bırakılma nedenleri arasında ..   Bu Şartname ile idare tarafından istenen bilgi ve belgeleri vermeyen veya yanıltıcı bilgi ve/veya sahte belge verdiği tespit edilen” isteklilerin ihale dışı bırakılacağı şartnamenizde yazılmasına rağmen ,idareniz tarafından gereği yapılmamış, istekliden teklifini düzeltmesi istenmiştir. Bu ne hukuk kurallarına ne de idarenizce hazırlanan idari şartname hükümlerine uygun değildir.İsteklinin teklifinin düzelttirilmesi yoluna gidilmesi de eşit muamelenin bozulmasına neden olmuş  ve  haksız rekabeti ortaya çıkarmış, haksız kazanç elde edilmesinin yolunu açmıştır. 
Doğru olan idari şartnamede düzenlenen maddeler çerçevesinde teklifin reddedilerek isteklinin ihale dışı bırakılması ve 24 aydır gizli gizli yürütülen ve ortada hukuki dayanağı olmayan ihale sürecine son verilerek aradan geçen 24 ay  içersinde gelişen Teknolojinin hızı ve güncelliği ile ülkemizde TAKSİ YÖNETİM SİSTEMİ uygulaması yapabilen YERLİ FİRMALARA DESTEK VERİLEREK İSTENİLEN HİZMETİN YERLİ ÜRETİCİLER TARAFINDAN SAĞLANMASIDIR. Bu sayede ülkemizde stratejik önemi de bulunan Taksilerimizin ve Taksi kullanıcılarının kişisel DATA’larının ve coğrafik takiplerinin   olası kötü niyetli kullanım şartlarının yabancı ülkelerin ellerine emanet edilmesinin de önüne geçilmiş olacaktı

TÜM SERBEST GİRİŞİM VE YATIRIMLARIN ÖNÜ AÇILARAK  YERLİ YAZILIMLARIN KULLANILMASI YERİNDE OLACAKTIR.BU ARADA HAKSIZ REKABETTE ENGELLENMELİDİR. BAZI FİRMALAR ŞUAN TAKSİ ÇAĞRI İŞİ YAPMAKTADIR.  İSTANBUL  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN MECLİS KARARINA UYARAK BEKLEYEN FİRMALAR HAKSIZ REKABETE UĞRATILMAKTADIR . 

 AYRICA İSRAİL KÖKENLİ BİR FİRMAYA İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN USULSUZCE İHALEYE FESAT KARIŞTIRAK VERMESİNİ PROTESTO EDİYORUZ.. 

24/5/2006 tarihli ve 26177 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “2006/4 Sayılı Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi hakkındaki tebliği için  hükümetimize teşekkür ederken İBB ninde  ihalelerinde Türk malına destek vermesini bekliyoruz  

TAKSİCENTER BASIN MERKEZİ

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

© 2006-2019 Copyrights TaksiCenter for Design Mobile Taxi Transport Technology CompanyMobil Taksi Sistemi Kurucusu

Scroll to top
YASAL UYARI:TaksiCenter® (TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ) isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca Sitemizde yayınlanan tüm içerikler: alıntı yapılan sayfadan aktif link verilerek yapılır.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.Resim, Şablon vb. uygulamalar tekil olarak kullanılamaz.Bu kurala uymayanlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.