İstanbul’da taksi şoförü sağlık profili:Yüzde 87’si tiryaki yüzde 8’i şişman Reviewed by Momizat on . İstanbul’da 750’nin üzerinde taksi durağı 17 bini aşkın taksi hizmet veriyor. Bir taksi günde yaklaşık 350 kilometre mesafede yolcu taşıyor. Yüzde 87’si tiryaki İstanbul’da 750’nin üzerinde taksi durağı 17 bini aşkın taksi hizmet veriyor. Bir taksi günde yaklaşık 350 kilometre mesafede yolcu taşıyor. Yüzde 87’si tiryaki Rating: 0
You Are Here: Home » sektör haberleri » İstanbul’da taksi şoförü sağlık profili:Yüzde 87’si tiryaki yüzde 8’i şişman

İstanbul’da taksi şoförü sağlık profili:Yüzde 87’si tiryaki yüzde 8’i şişman

İstanbul’da taksi şoförü sağlık profili:Yüzde 87’si tiryaki yüzde 8’i şişman

Hits: 38

İstanbul’da 750’nin üzerinde taksi durağı 17 bini aşkın taksi hizmet veriyor. Bir taksi günde yaklaşık 350 kilometre mesafede yolcu taşıyor.

Yüzde 87’si tiryaki yüzde 8’i şişman
İstanbul’da 750’nin üzerinde taksi durağı 17 bini aşkın taksi hizmet veriyor. Bir taksi günde yaklaşık 350 kilometre mesafede yolcu taşıyor.

İstanbul’da taksilerle günde 1 milyon 750 kişinin yolculuk yaptığı tahmin ediliyor. Taksicilerin yaşadığı en büyük sorunların başında düzensiz beslenme ve stres geliyor. Medipol Üniversitesi’nden Cansu Akman, Aygül Kekeçdil, Şeyma Işık, Muazzez Garipağaoğlu’nun ‘Taksi Şoförlerinin Beslenme Durumlarının Değerlendirilmesi’ başlıklı araştırması için İstanbul’da 140 taksi şoförüyle görüşüldü.
Tütün bağımlılığı
Yaş ortalaması 43 olan taksicilerin Beden Kitle İndeksleri’ne göre yüzde 26.6’sının normal kiloda, yüzde 65.7’sinin hafif şişman, yüzde 7.7’sinin ise şişman olduğu belirlendi. Taksicilerde sigara içme oranı yüzde 87.9 gibi çok yüksek bir oranda tespit edilirken, yüzde 33.6’sının en az bir kronik hastalığı olduğu saptandı. Şoförlerin içecekleri arasında birinci sırayı su alırken, ikinci sırada çay, üçüncü sırada kahve, ayran ve soda yer aldı.

Sağlıksız besleniyorlar

Araştırmaya göre, İstanbullu taksicilerin işlenmiş hayvansal besinleri sık tükettikleri belirlenirken, ortalama enerji alımlarının 1814 kalori olduğu saptandı. Şoförlerin Vitamin A, B2, sodyum, fosfor ve kolesterolü fazla, vitamin C ve potasyumu ise yetersiz aldıkları ortaya çıktı. Araştırmanın sonuç kısmında “Günlük enerjiyi önerilenin altında alan taksi şoförlerinin çoğunun hafif şişman ve şişman oldukları, hazır, işlenmiş besinleri fazla tükettikleri, dengesiz beslendikleri tespit edilmiştir” denildi.

KAYNAK:http://www.milliyet.com.tr/yuzde-87-si-tiryaki-yuzde-8-i-gundem-2569887/

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

© 2006-2018 Copyrights TaksiCenter for Design Mobile Taxi Transport Technology CompanyMobil Taksi Sistemi Kurucusu

Scroll to top
YASAL UYARI:TaksiCenter® (TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ) isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca Sitemizde yayınlanan tüm içerikler: alıntı yapılan sayfadan aktif link verilerek yapılır.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.Resim, Şablon vb. uygulamalar tekil olarak kullanılamaz.Bu kurala uymayanlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.