Hits: 62

Milli Eğitim Bakanlığı ile İstanbul Taksiciler Esnaf Odasının ortaklaşa yürüttüğü “Taksi Eğitim Projesi” kapsamında verilecek eğitimi başarıyla tamamlayanlar taksicilik yapacak. Eğitimi tamamlayamayanlar ise artık taksicilik yapamayacak.

İstanbul’da taksicilerin müşterilerine ve özellikle yabancı turistlere yönelik davranışları uzun süredir gündemdeki yerini koruyordu.

MEB mesleki standardı yükseltmek için bir proje oluşturdu

Bu nedenle taksicilik mesleğinin standardını yükseltmeyi hedefleyen Milli Eğitim Bakanlığı ile İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, “Taksi Eğitim Projesi” için kolları sıvadı.

Yakın zamanda hayata geçirilecek eğitimler sonunda düzenlenecek sınavı başarıyla tamamlayan şoförlere, ilgili kurumlar tarafından sertifika verilecek.

Eğitimlere gelmeyen ve sınavı geçemeyenler trafiğe çıkamayacak

AA’da yer alan habere göre, İstanbul’da 50 bin taksiciyi ilgilendiren eğitimlere katılmayanlar ve sınavı geçemeyenler çalışma ruhsatı alamayacak, dolayısıyla denetimler sonunda araçları trafikten men edilecek.

“Adli ve idari yaptırımlar uygulanacak”

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa bir eğitim başlatacaklarını ve taksi şoförlerine eğitim verileceğini belirterek, “Sertifikası olmayan kişiler şoförlük yapamayacak. Şoförlük yapıp da yanlış yapanlar da meslekten ihraç edilecek. Adli ve idari yaptırımlar uygulanacak.” dedi.

KAYNAK:https://onedio.com/haber/meb-den-yeni-proje-tum-taksiciler-egitim-gorecek-sinavi-gecemeyenler-trafikten-men-edilecek-848836

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid