New York’ta Uber’e kısıtlama: 12 ay boyunca yeni taksi lisansı verilmeyecek Reviewed by Momizat on . New York Belediye Meclisi akıllı telefonla taksi çağırma hizmeti veren şirketlere verilen lisans sayısını sınırlama kararı aldı. Amerika Birleşik Devletleri'nin New York Belediye Meclisi akıllı telefonla taksi çağırma hizmeti veren şirketlere verilen lisans sayısını sınırlama kararı aldı. Amerika Birleşik Devletleri'nin Rating: 0
You Are Here: Home » sektör haberleri » New York’ta Uber’e kısıtlama: 12 ay boyunca yeni taksi lisansı verilmeyecek

New York’ta Uber’e kısıtlama: 12 ay boyunca yeni taksi lisansı verilmeyecek

New York’ta Uber’e kısıtlama: 12 ay boyunca yeni taksi lisansı verilmeyecek

Hits: 30

New York Belediye Meclisi akıllı telefonla taksi çağırma hizmeti veren şirketlere verilen lisans sayısını sınırlama kararı aldı. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ulaşım hizmetleri açısından en fazla gelir getiren şehrinde alınan bu karar, Uber Technologies, Lyft, Via gibi şirketlere büyük darbe olarak nitelendiriliyor.

New York Belediye Meclisi’nin şehirdeki trafik yoğunluğunu azaltmak ve taksi şoförlerinin maaşlarında iyileştirme yapmak üzere bir paket kapsamında aldığı karara göre 12 aylık süre boyunca tekerlekli sandalye alabilen araçlar haricinde yeni taksi lisansı verilmeyecek.

Son dönemde şehirde artan akıllı telefon aracılığıyla sunulan taksi hizmeti taksicilerin gelirinde büyük düşüşe neden oldu. Kararı zafer olarak nitelendiren New York Taksi Çalışanları Birliği azalan gelir nedeniyle taksicilerin moralinin bozulduğunu ve son aylarda altı taksicinin hayatına son verdiğini kaydetti.

New York şehri Taksi ve Limuzin Komisyonu’na göre internet üzerinden taksi hizmeti veren araç sayısı 2015 yılında 12 bin 5 yüz iken, bu yıl 80 bine ulaştı. Bu sayıya karşılık “sarı taksi” olarak bilinen araç sayısı yalnızca 14 bin civarında.

 

Uber ve benzeri şirketler tepkili

Belediye Meclisi’nin yeni lisans verilmesinin durdurulmasına dair kararına tepki gösteren Uber şehirdeki güvenilir ulaşım hizmetlerini tehlikeye atarken topu taşıma hizmetlerinin iyileştirilmesi için adım atılmadığını vurguladı. Uber ayrıca yaklaşık 5 milyon şehir sakinine gönderdiği elektronik postada karar nedeniyle müşterilerinin daha yüksek ücret ödeme, daha fazla bekleme ama daha az hizmet alma riskiyle karşı karşıya olduğunu duyurdu.

Lyft ise karar nedeniyle özellikle şehrin banliyölerinde yaşayan ve beyaz olmayan toplulukların zor durumda kalabileceğine dikkat çekti.

Uber son dönemde Danimarka, Macaristan ve Bulgaristan gibi Avrupa ülkelerinde tamamen yasaklanırken İtalya, Finlandiya, Fransa, İspanya, Yunanistan ve Hollanda da büyük kısıtlamalara maruz kalıyor.

İspanya’da da taksiciler son haftalarda düzenledikleri protesto eylemlerinde ülkedeki büyük şehirlerin ana yollarını kapattı.

kaynak:http://tr.euronews.com/2018/08/09/new-york-ta-uber-e-kisitlama-12-ay-boyunca-yeni-taksi-lisansi-verilmeyecek
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

© 2006-2018 Copyrights TaksiCenter for Design Mobile Taxi Transport Technology CompanyMobil Taksi Sistemi Kurucusu

Scroll to top
YASAL UYARI:TaksiCenter® (TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ) isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca Sitemizde yayınlanan tüm içerikler: alıntı yapılan sayfadan aktif link verilerek yapılır.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.Resim, Şablon vb. uygulamalar tekil olarak kullanılamaz.Bu kurala uymayanlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.