Hits: 34

Kendi Aralarında Bir Borsaları Bile Var

Son zamanların en çok tartışılan konularından bir tanesi de Uber ile taksilerin arasındaki rekabet konusu. Taksi plakalarının kiralanması ve satılması ise konunun en çok konuşulan boyutlarının başında geliyor. Taksi plakalarının temin edilmesi konusunda, aracı firmalar önemli bir rol oynuyor ve satış ve kiralama gibi işlemler bu firmalar tarafından gerçekleştiriliyor. Konu ile ilgili bir borsa bile bulunmakta ve bu işi yapan galericiler hem plaka alıp satarak hem de yıllık olarak taksi plakalarını kiralayarak para kazanıyorlar. Bununla beraber galericiler plaka satarken veya plaka kiralarken, aynı zamanda müşterilerine mecburen araç da satıyorlar. Böylelikle, konu ile ilgilenene galericiler hem plaka alıp plaka satmaktan, hem plaka kiralamaktan hem de araba alıp satmaktan para kazanıyorlar.

Hayali Taksi Plakası

Bir diğer rant kapısı haline dönüştürülen ve insanları mağdur eden konu da hayali taksi plakası satışları. Galeri sahiplerinden yalnızca kağıt üstünde plaka satın alan şahıslar, bu yöntem ile banka faizinden de para kazanıyorlar ve galericiler, taksi plakası sattıkları müşterilerine aylık düzenli olarak bir plaka kiralama bedeli ödüyorlar. Müşterilerin plakalarını geri istedikleri ve taksicilik yapmayacaklarını söyledikleri durumlarda ise, galericiler bir plaka satın alıyor ve müşterilerine geri veriyorlar.

Taksi Plakası Alıp Satan 40 Civarı Galerici

İstanbul şehrinde taksi plakası alan, satan ve kirala işlemlerini gerçekleştiren galerici sayısının ise 40’a yakın olduğu düşünülüyor. Konu ile ilgilenen galericiler ise, kendilerinin günah keçisi ilan edildiklerini ve plaka fiyatlarını kendilerinin belirlemediklerini söylüyorlar. Plakanın sahibinin talebini yerine getirdiklerini ifade eden galericiler, sadece 2 bin 500 TL ile 10 bin TL’lik bir komisyon kazançlarının olduğunu da dile getiriyorlar.

KAYNAK:https://www.banka-kredileri.com/plaka-borsasina-taksi-soforlerinden-tepki/

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid