Hits: 83

Otonom Araçlar Yayılıyor

Yıllar önce ilk olarak 1939 Dünya Fuarı’nda General Motors Futurama sergisinde bahsedilen otonom araçlar bugün hayatımızın bir gerçeği haline geldi.

Yıllar önce karşımıza çıkan otonom araçlar, 79 yıl sonra bugün yeni algılayıcı teknolojisi, HD haritalamadaki gelişmeler, analitikteki gelişmeler, derin öğrenmede yenilikler ve çok daha fazlası sayesinde artık hayatımızın merkezine yerleşmiş bir gerçek. 2030 yılına kadar, yoldaki her dört arabadan birinin kendi kendine sürüş yapması bekleniyor. Ama hangi şirketler ilk otonom araçların teslim yarışına önderlik edecek hala büyük merak konusu.

Neden Otonom Araçlara İhtiyacımız Var?

Güvenlik, yoldaki ölümlerin sayısını ve kaza maliyetlerini azaltmak, otonom araçların ilerlemesinin başlıca nedenidir. Otonom araçların ekonomik yararlarının yanı sıra pek çok faydası var. Örneğin tıkanıklık ve kirliliği azaltırlar. Yaşlılar, engelliler veya görme engelliler için ulaşımı kolaylaştırırken, yakıt kullanımının azalmasını sağlarlar.

Günümüzde otomobiller her zamankinden daha güvenli olsa da, araba kazası sonucu çok fazla insan hayatını kaybetmektedir. Otomatik acil durum frenleme, şerit kalkış uyarısı ve yaya algılaması gibi işlevler, zincirdeki zayıf halkaya olan bağımlılığı azaltacak, kazaları ve sonuçta ölümleri azaltmada olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Bu yüzden otonom araçlar büyük önem taşıyor.

Yarış Başladı!

Otonom sürüş, muhtemelen otomobil endüstrisinde gerçekleşecek en heyecan verici şeylerden biri. Endüstri uzmanları otonom sürüşün ilerleyişinde beş seviye tanımladı. Her seviye, bir aracın sürücüden aldığı görev ve sorumluluğu ne ölçüde üstlendiğini ve aracın sürücü ile nasıl bir etkileşimde bulunduğunu tanımlıyor.

Seviye 1: Sürücü yardımı. Hız sabitleme sistemi ve otomatik acil durum frenleme sistemi gibi sürücü destek sistemleri sürücüyü destekler ancak kontrolü ele almazlar.

Seviye 2: Kısmen otomatik sürüş. Sürücü yardımı işlevleri, kontrolü ele alabilir ancak sürücü aracı kullanmaya devam eder.

Seviye 3: Yüksek derecede otomatik sürüş. Bazı durumlarda, sürücü uzun süreler boyunca araba kullanmaktan kurtulabilir. Örneğin Audi A8 seviye 3’ü destekliyor.

Seviye 4: Tam otomatik sürüş. Otomobil çoğu zaman şehirler veya otoyollar gibi belirli alanlarda kendi kendine sürüş yapabilir.

Seviye 5: Tamamen otomatik. Sürücünün bulunmadığı ve arabadaki herkesin yolcu olduğu durumdur. Direksiyona gerek yoktur.

Birçok yeni otomobil modeli, orta sınıf aile arabalarına kadar Seviye 2 işlevselliği ile çıkıyor. Ancak, otomobil endüstrisi olarak, Gelişmiş Sürücü Yardımı Sistemlerinin (ADAS) işlevselliğini tam anlayamadık. Bununla birlikte, gazete manşetleri tamamen otonom sürüşün gerçekleşmek üzere olduğunu söylüyor. Yolda göreceğiniz ilk tam otomatik araç yaklaşık üç yıl içinde robo-taksiler olacaktır.

Bazılarının söylediğine göre robo-taksi veya robo-cab, Seviye 4 veya Seviye 5 özelliklerine sahip olan sürücüsüz bir taksi olacak. Robo-taksiler, kullanıcıya kapıdan kapıya servis hizmeti sunacak, yolculuk esnasında işlerini yapabilmeleri, dinlenmeleri ve eğlenebilmeleri için onlara yardımcı olacak.

Kim Ne Yapıyor?

Otomotiv sektöründe büyük yatırım ve işbirliği faaliyetleri var. Volvo (Geely) ve Uber, şoförsüz taksileri teslim etmek için 300 milyon dolarlık bir anlaşmaya sahipken General Motors (GM), Lyft’te 500 milyon dolarlık bir pay aldı. Buna ek olarak, Uber, Lyft ve diğerleri, Ar-Ge’ye büyük miktarlarda harcama yapıyorlar.

Çin’de, Baidu çeşitli şehirlerde otonom araçları test ediyor ve en az beş Çinli otomobil firmasının ABD’de test edebilmesi için lisansı var. BMW ve Toyota, Çinli şirketler ile otonom araç aktiviteleri üzerinde çalışırken, Renault, Nissan ve Mitsubishi ittifakı ise DiDi ile carpool hizmetlerinde çalışıyor. Diğer bir yandan Waymo, ABD’de Arizona kentinde robo-taksi hizmeti verme hakkını elde etti. Birden fazla deneme şu anda devam ediyor. Bu denemeler nasıl bir altyapıya ihtiyaç duyulduğu, hükumet düzenlemesi ve yasalar açısından nelerin gerekli olduğunu göstermekte yardımcı olacaktır.

Tüketici İhtiyaçları ve İsteklerindeki Değişiklikler

Tam otomatik araçlara geçiş ile birlikte araç sahipliğinde büyük değişiklikler yaşanacak. Lyft, Uber, BlaBla, Didi ve diğer taksi hizmeti sunan şirketler bu değişim ile birlikte kazanan taraf olacaktır. Araba sahibi olmak yerine CaaS (Car as a Service) hizmetinden yararlanmak, sigorta ve araba vergisi gibi şeylerin artık sürücünün sorumluluğunda olmayacağını işaret etmektedir fakat bu noktada kim bu sorumlulukları yerine getirecektir? Bu soru otonom araç sektörünün karşılaştığı ve çözümü belli olmayan sorunlardan biridir.

Geleceğe Bakış

Otonom araç, trilyon dolarlık bir donanım, yazılım ve hizmet pazarıdır. Mevzuat ve sorumluluk dahil olmak üzere tam otonom araç sektöründe geleceğe giden yolda büyük engeller vardır. Bununla birlikte, kirlilik, tıkanıklık, kaza oranları gibi temel sorunları çözüme kavuşturacaktır. Müşteri perspektifinden, otonom araçlar, araç sahipliğinin veya araçların kullanılmasının maliyetinin önemli ölçüde düşeceği bariz avantajlar getirecektir.

Aslında, Lyft ve Uber’in verdiği bazı rakamlar göz önüne alındığında, potansiyel olarak %95’e kadar kullanılmayan bir arabaya sahip olmanın bir anlamı olup olmadığı konusunda bir soru işareti var. İlk otonom aracı teslim etmek için yarışmayı kimin kazanacağını söylemek için çok erken olsa da, tüm büyük otomobil üreticilerinin ve küçük şirketlerin önemli ölçüde yatırım yaptığını söylemek doğru olur. Sonuç olarak, otonom sürüş dünyasında neler olacağını ve otonom sürüşün nasıl faydalar getireceğini göreceğimiz çok ilginç bir on yılın içindeyiz.

Kaynak: http://www.eenewseurope.com/news/autonomous-vehicle-rollout-current-state-play 

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid