Hits: 30

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Uber diye bir şey çıkmış, o iş bitti. Artık öyle bir şey yok. Bizim taksicilik sistemi var. Bu nereden çıktı?’ cümlelerinin ardından sarı taksi-Uber tartışması büyük ölçüde geride kalırken, yeni dönemde sarı taksilerin nasıl olacağı sorusu da yanıtı bulmaya başladı. Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman, ‘Sarı taksiler için eski dönemler dün itibariyle kapandı. Artık yepyeni bir dönem başlıyor’ cümlesiyle gelecek günlere işaret etti.

Türkiye’de son dönemlerin en çok tartışılan konularından biri olan ve kimi zamanlar çok sert tartışma ve hatta kavgalarla gündeme gelen sarı taksi-Uber konusunda son 48 saatte yaşananlar tüm dikkatleri bir kez daha bu ikilinin mücadelesine çevirdi.

‘Global Hırsız’ gereken cezayı aldı”
Geçtiğimiz günlerde önce Uber araçlarına kesine cezaların artması, ardından D2 belgelerinin geri alınması gibi haberler üst üste gelirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı ‘Uber diye bir şey çıkmış, o iş bitti’ açıklaması taksiciler tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı.

Yenisafak.com’a özel açıklamalarda bulunan Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman, Uber’i ‘Global hırsız’ olarak tanımlayarak, “Gereken cezayı aldılar. Ama bu işin peşini bırakmayacağız. Pazartesi günü mahkememiz var. O davada da hakkımızı sonuna kadar savunacağız” dedi.

“Bir musibet bin nasihatten iyi”

Duman, yaşanan gelişmeleri ‘bir musibet bin nasihatten iyi’ cümlesiyle değerlendirerek, şöyle devam etti:

“Şunu net bir şekilde ifade etmek isterim ki; bu sürecin sonunda şoförler dersini aldı, taksi plakası sahiplerini dersini aldı, tüm sektör dersini aldı. İstanbulluların sıkıntıları da şoförlerimizin sıkıntılarını da çok yakından biliyoruz. Yaşanan her şeyi geride bırakıp, yepyeni bir sayfa açacağız.”

“Bu işi hakkıyla yapmayanların lisansı alınmalı”

Taksi şoförlerinin araç değil, araçların taksi şoförü peşinde koşacağı bir ortam oluşturmak istediklerine işaret eden Duman, şöyle devam etti:

“Öncelikle bu iş meslek haline getirilmeli. Kriterler belirlenmeli ve taksi şoförleri mutlaka eğitim almalı. Bu eğitimin ardından da bu kişilere lisans verilmeli. Hakkıyla bu işi yapmayanların da lisansı elinden alınmalı. Hatta biz bu lisansın ücretli olabileceği inancındayız. Çünkü insanların para vererek sahip oldukları bir lisansa sahip çıkmak için kendileri açısından her şeye dikkat etmek isteyecekleri bir gerçek.

 

“Yakın mesafe konusunda İstanbul halkından özür diliyoruz”

İstanbul’da gün içerisinde 1 milyona yakın yolcu taşıdıklarını ve bunların arasından şikayette bulunanların sayısının 500’ü geçmediğini ifade eden Duman, şunları söyledi:

“İstanbulluların en büyük sorunlarından biri ‘yakın mesafe’ gerekçesi ile taksisine yolcu olmayan meslektaşlarımız. İBB’nin bu konuda net kararı ver ve bu kararın uygulanmasının bizler de takipçisi olacağız. Tıpkı dolmuşlar gibi in-bin parası vererek yolcunun taşınması gerekir. Biz bu konuda İstanbul halkında özür diliyoruz. Ama az önce bahsettiğimiz eğitim sağlanır ve kalite artarsa bu sorunun da kökten çözüleceğine inanıyorum.”
Değişim saati konusunda önemli açıklama
Değişim saatine denk geldiği bahanesiyle yolcuları almayan taksicileri de uyaran Duman, “Aslında şoförlerimiz de o yolcuyu almak ister çünkü hepimizin ekmek parası o. Tabi uygulamada yanlışlık oluyor. Ben buradan bir kez daha tüm kaptanlarımızı uyarıyorum; yolcularına ‘Ne tarafa?’ diye sormasınlar. Kendi gidecekleri güzergahı peşinen söylesinler ve tercihi yolcuya bıraksınlar” şeklinde konuştu.

“Kabinli araç için gerekirse Ankara’ya yürüyeceğiz”
20 milyonluk bir metropolde çalıştıklarını ve yolcu olarak kiminle karşılaşacaklarını bilemediklerini dile getiren Duman, “Aldığımız kişi nedir, necidir bilmiyoruz. Kabinli araç olması lazım. Yeni dönemde bunu da teklif edeceği. Gerekirse bunun için Ankara’ya yürüyeceğim. 10 bine yakın imza topladık geçmiş dönemlerde bu konuda. 50-60 kişilik bir grupla Ankara’ya yürümek ve kabinli taksilerin hayata geçmesi için elimizden geleni yapmak istiyoruz” ifadesini kullandı.
“İstanbul’da son model araçlar trafiğe çıkacak”
İBB’nin yakın dönem öncesinde aldığı karara da değinen Duman, yeni dönemde İstanbul’da ‘lüks’ taksilerin yollarda olacağı müjdesin vererek, şunları kaydetti:

“İstanbul trafiği sadece taksicilerin sorunu değil, İstanbul’daki herkesin sorunu. Günde 12 saat direksiyon sallıyoruz ve bunun en az 5 saatini İstanbul trafiği içerisinde geçiriyoruz. Hem trafik stresi hem üzerimizdeki ekonomik baskı maalesef kaliteyi düşürüyor bazen.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: UBER işi bitmiştir
İBB geçtiğimiz günlerde bir karar aldı. Bu karar farklı segmentlerde taksileri İstanbul trafiğinde görmemiz anlamına geliyor. Tabi ki fiyat konusundan bunlar biraz daha yüksek olacak çünkü kaliteyi ucuza elde etmek mümkün değil.”

KAYNAK:https://www.yenisafak.com/gundem/sari-taksilerde-yeni-ve-beyaz-sayfa-donemi-3355603

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid