”Taksi ile Yolcu Taşımacılığında Risk Değerlendirmesi Rehberi” Reviewed by Momizat on . TAKSİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ REHBERİ…………………………….. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe gir TAKSİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ REHBERİ…………………………….. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe gir Rating: 0
You Are Here: Home » sektör haberleri » ”Taksi ile Yolcu Taşımacılığında Risk Değerlendirmesi Rehberi”

”Taksi ile Yolcu Taşımacılığında Risk Değerlendirmesi Rehberi”

”Taksi ile Yolcu Taşımacılığında Risk Değerlendirmesi Rehberi”

Hits: 99

TAKSİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ REHBERİ……………………………..
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği uyarınca taksi ile yolcu taşımacılığında (taksi durakları ve ofisleri dahil) risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmesi sürecinde yol göstermek amacıyla hazırlanmıştır.
 Kontrol listesi doğru bir şekilde uygulanıp, uygun olmadığını değerlendirdiğiniz konularda gerekli önlemler alındığı takdirde işyerleriniz, sadece çalışanlar için değil müşteriler için de sağlıklı ve güvenli hale gelecektir.

 KAYNAK:http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=taksiyolcu

 İTEO RESMİ WEB SİTESİ YAYINI
RİSK ANALİZ RAPORUNU CEZALI DURUMA DÜŞMEDEN İTEO ŞUBELERİMİZDEN ALINIZ
Torba Kanun teklifi TBMM’de kabul edildi.
6331 Sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa istinaden bilindiği gibi 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren 50′den az çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uygulanıyor. 
6331 Sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu, işveren ve çalışanların, işyerindeki iş güvenliği ve iş sağlığının sağlanması ve mevcut koşulların iyileştirilmesi için yetki ve sorumluluklar ile hak ve ödevleri düzenler.
İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu, herhangi bir alanda, herhangi bir unvan ve şekil ile çalışan herkes için geçerlidir. Kamu ve özel sektör ayrımı gibi bir durum 6331 Sayılı Kanun için geçerli değildir.
İşyerlerindeki tüm işçi ve işverenlerin, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili görevleri bu kanunda belirtilmiştir.
Önümüzdeki günlerde SGK tarafından yapılacak denetimlerde Haziran ayı itibarı ile risk analizi yapmayan bir işveren denetime girdiğinde 27 bin 400 TL ceza ödemek zorunda kalacak, ikaz ve sağlık işaretleri, kişisel koruyucu donanımların olmaması durumunda bu ceza 50 bin liraya kadar çıkacak.
6331 sayılı İş Güvenliği Yasası gereği taksi için hazırlanan risk analiz raporunu cezalı duruma düşmemek için İTEOtüm şubelerinden gecikmeden alınız.
KAYNAK:http://www.iteo.org.tr/haber-279
Son olarak resmi internet sitesi www.csgb.gov.tr adresinden bir rehber yayınladı. Taksicileri ve bu yönde taşıma yapan işletmeleri ilgilendiren rehberin indirme bağlantısını paylaşmadan önce kısaca içeriğine değinmek isterim.
YÜKÜMLÜLÜK:
 • Bu kontrol listesi, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği uyarınca taksi ile yolcu taşımacılığında (taksi durakları ve ofisleri dahil) risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmesi sürecinde yol göstermek amacıyla hazırlanmıştır.
 • Kontrol listesi doğru bir şekilde uygulanıp, uygun olmadığını değerlendirdiğiniz konularda gerekli önlemler alındığı takdirde işyerleriniz, sadece çalışanlar için değil müşteriler için de sağlıklı ve güvenli hale gelecektir.
AMAÇ
 • Bu kontrol listesinin doldurularak işyerinizde bulundurulması, belirli aralıklarla güncellenmesi ve bu değerlendirme sonucunda alınması öngörülen tedbirlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.
 • Risk değerlendirmesi; taksi ile yolcu taşımacılığında var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörlerin ortadan kaldırılması için yapılması gerekli çalışmaları kapsar.
 • Risk değerlendirmesi çalışmalarının bir ekip tarafından yürütülmesi gerekmektedir. İhtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere dışarıdaki kişi ve kuruluşlardan da hizmet alınabilir.
 • 26/12/2012 tarihli ve 28509 sayılı sayılı Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğine göre taksi ile yolcu taşımacılığı “az tehlikeli” sınıfta yer almakta olup bu hizmeti sunan işverenlerin; iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmesi veya ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden bu hizmeti temin etmesi yükümlülüğü 2014 yılı Temmuz ayında yürürlüğe girecektir. Bu tarihe kadar risk değerlendirmesini gerçekleştirecek ekipte iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bulunması zorunlu olmayıp işveren(ler) ve çalışan(lar) birlikte risk değerlendirmesini gerçekleştirebileceklerdir.
 • İşyerinde gerçekleştirilmiş olan risk değerlendirmesi; “az tehlikeli” sınıfta yer alan işyerlerinde altı yılda bir yenilenir.
 • Risk değerlendirmesi, işyerinde herhangi bir değişiklik olması durumunda bu sürelere bakılmaksızın yenilenecektir.
İZLENECEK YOL
 1. Bu kontrol listesi, risk değerlendirmesi çalışmalarınıza yön vermek üzere hazırlanmış olup ihtiyaca göre detaylandırılabilir. İşyerinizi ilgilendirmeyen kısımları, kontrol listesinden çıkarabilir veya farklı tehlike kaynakları olması halinde ise ilaveler yapabilirsiniz.
 2. Kontrol listesinde, ; taksi ile yolcu taşımacılığında iş sağlığı ve güvenliği açısından olması/yapılması gerekenler konu başlığı ile birlikte cümleler halinde verilmiştir. Cümledeki ifade; işyerinizde gözlemlediğiniz duruma uyuyorsa “evet”, uymuyorsa “hayır” kutucuğunu işaretleyiniz. “Hayır” kutucuğunu işaretleyerek doğru olmadığını düşündüğünüz her bir durum için alınması gereken önlemleri ilgili satırdaki karşılığına yazınız. Alınması gereken önlem ile ilgili sorumlu kişiler ve tamamlanacağı tarihi belirttikten sonra risk değerlendirmesini gerçekleştiren ekipteki kişilere dokümanın her bir sayfasını paraflatıp son sayfasının ilgili kısımlarını imzalatınız.
 3. Çalışanlar, temsilcileri ve başka işyerlerinden çalışmak üzere gelen çalışanlar ve bunların işverenlerini; taksi duraklarında ve taksilerde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik riskleri ile düzeltici ve önleyici tedbirler hakkında bilgilendiriniz.
 4. Alınması gereken önlemlere karar verirken; riskin tamamen bertaraf edilmesi, bu mümkün değil ise riskin kabul edilebilir seviyeye indirilmesi için tehlike veya tehlike kaynaklarının ortadan kaldırılması, tehlikelinin, tehlikeli olmayanla veya daha az tehlikeli olanla değiştirilmesi ve riskler ile kaynağında mücadele edilmesi gerekmektedir.
 5. Önlemler uygulanırken toplu korunma önlemlerine, kişisel korunma önlemlerine göre öncelik verilmeli ve uygulanacak önlemlerin yeni risklere neden olmaması sağlanmalıdır.
ÖNEMLİ:
 1. Bu kontrol listesi doldurulduktan sonra HERHANGİ BİR KURUMA BİLDİRİM YAPILMAYACAKTIR. İşveren tarafından, denetimlerde gösterilmek üzere İŞYERİNDE SAKLANACAKTIR.
 2. Uygun olmadığını düşündüğünüz durumlar için belirlediğiniz her bir alınması gereken önlemin takibi yapılmalı ve sorumlu kişilerce, öngörülen tarihe kadar gerçekleştirildiğinden emin olunmalıdır.
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

© 2006-2019 Copyrights TaksiCenter for Design Mobile Taxi Transport Technology CompanyMobil Taksi Sistemi Kurucusu

Scroll to top
YASAL UYARI:TaksiCenter® (TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ) isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca Sitemizde yayınlanan tüm içerikler: alıntı yapılan sayfadan aktif link verilerek yapılır.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.Resim, Şablon vb. uygulamalar tekil olarak kullanılamaz.Bu kurala uymayanlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.