Hits: 630

Dolandırıcı Taksiciliği

Geçenlerde otogarda bir taksiye binmek istedim. Taksici nereye gideceğimi sordu bende filan yere (gideceğim yerin ismini söyledim) dedim. Altmış liraya giderim dedi. Orası otuzbeş lira tutuyor en fazla olsa olsa kırk lira tutar; göstergeyi açarsın kaç lira tutarsa o kadar olur, dedim. Göstergeyi açmadan niye fiyat söylüyorsun; belki yetmiş lira tutacaktır, göstergeyi açarsın kaç lira tutuyorsa o rakam tamamdır. Göstergeyi açmayacağında ısrar edip altmış lirada iddiaya tutuşunca; böyle iş mi olur bu senin yaptığın dolandırıcılıktır neden göstergeyi açmama konusunda ısrar ediyorsun; taksimetrede ne rakam yazarsa o verilecektir, dedim. O taksiye binmedim. Başka bir taksiye bindim; gideceğim yeri söyleyince taksici orayı bilmediğini söyledi. Bir taksici burayı nasıl bilmez diye çıkıştım; ısrarla bilmediğini söyledi. Israrla bilmesi gerektiğini söyleyince başka bir semtin taksicisi olduğunu söyleyerek, aslında semt adı yazmayıp genel bir taksi olduğu halde, numarasına devam etti. Tamam tarif ederim dedim yola çıktık…

 

 

Hırsızlık haramdır, kul hakkı yemektir. Kul hakkı Allah’ın affetmediği büyük günahtır. Taksiciler evlerinden on lira çalınsa buna razı olurlar mı, olmazlar. Değil on lira bir lira çalınsa dahi kimse razı olmaz. Çünkü hırsızlığın küçüğü büyüğü olmaz hırsızlık hırsızlıktır. Peki, bu böyle de taksiciler neden vatandaştan sürekli çalarlar! Çalmayan taksici yok. Taksicilik mesleği aynen dolandırıcılık gibi olmuş. Vatandaş taksiye biniyor; filan yere gideceğim diyor eğer gideceği yere araçla nasıl gidildiğini bilmiyorsa vay haline! Taksici onu şehrin öte ucundan dolandırıp getiriyor. Taksici kestirme yolları çok iyi bildiği halde en dolambaçlı yollardan gitmekle kalmıyor; gidilecek yerin etrafını sekiz kere dolandırdıktan sonra asıl gitmesi gereken yere getirip bırakıyor. Normal şartlarda vatandaş gideceği yeri bilse yirmi lira tutacakken bilmediği için yüzyirmi lira tutuyor. Buradaki yüz lira taksicinin hırsızlığıdır. Haramdır. Bu şekilde taksiciler tarafından dolandırılan çok vatandaş var. Bir de öyle durumlar var ki daha pespaye; şu sokaktan gitse yirmi lira tutacak sırf yirmibeş lira tutsun diye şu sokaktan veya caddeden gidiyor. Peki, buradaki beş lira haram değil mi, haram! Taksiciler haramı helali bilmiyorlar. Para gelsin de nereden gelirse gelsin ona bakıyorlar. Bendeniz bu gibi durumlarda taksiciyi uyarıyorum. Hakkından fazla, diyelim otuzbeş lira tutan yere kırkbeş lira tutturduğunda on lirası haram, helal etmiyorum diyerek veriyorum. İsterse alsın!

İstanbul’da taksicilerle dolandırıcıların herhangi bir farkı yok. İstisnalar vardır ama istisnalar kaideyi bozacak kadar çok değil. Yakın mesafe olduğunda ya aracı devretme saati geldiği ya da müşteriye gittiği yalanını söylüyorlar. Velev ki bindiniz on liralık yeri yirmi liraya çıkarmak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Çocuklu aileleri ve taşıyacakları bir şey olanları almamak için bin dereden su getiriyorlar. Diyelim valizle bindiniz valizi taşıma parası istiyorlar. Ulan valiz olmasa vatandaş taksiye bile binmez, bunu bildikleri halde ne koparırsam o kâr mantığını güdüyorlar. Taksi durağından taksi çağıran vatandaşa eğer yakın mesafeyse araç yok yalanını söylüyorlar. Örnekleri artırabiliriz.

Sultanahmet, Eminönü, Beşiktaş vb. turistlerin çok olduğu semtlerde Türkçe konuşanları taksiye almıyor taksiciler! Ulan buralar İstanbul değil mi, Türkiye değil mi! Türkler buraları iyi bildikleri için dolandıramıyorlar, turistleri kazıklamak için turist kovalıyorlar! Üstelik yollarda trafiği birbirine katıyor kural mural dinlemiyorlar. Taksiciler toplumda kötülük üreticileridir. Her türlü dolandırıcılık, yalan, hile, haram var. Burada anlatılanların fazlası var eksiği yok. Taksiye binen her vatandaşın taksicilerle ilgili mutlaka kötü bir anısı vardır. Toplumda kötülük üreten bu sözde mesleği ne yapmalı? Çözüm ne? Çözüm taksiciliği tamamen kaldırmaktır. İstanbul’da acilen taksi kaldırılmalıdır.

 

 KAYNAK:http://www.milligazete.com.tr/makale/1234158/cafer-keklikci/dolandirici-taksiciligi

 

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid