Hits: 47

Türkiye, taksicilerin kâbusu Uber’i güç bela olsa da şimdilik yönetmelikle savdı, ama yaklaşık 5 yıldır taksici esnafının başına örmedik çorap bırakmayan Amerikalı Uber’in tam manasıyla hakkından nasıl gelinecek, orası merak konusu!

2009 yılında kurulan Uber, San Francisco merkezli, değeri 50 milyar doları bulan bir şirket… Ünlü yatırımcı Warren Buffet’ın 3 milyar dolar yatırım teklifi yaptığı halde anlaşamadığı ABD’li bir firma. Uber, bugün Türkiye dahil 58 ülkede yaklaşık 400 şehirde piyasa ağzıyla “korsan taksicilik” yapıyor.

Her neyse…

Uber, bizdeki taksici esnafının, yerli korsanla boğuşurken hizmet sağlamada döküldüğü 2014 yaz aylarının başında, taa San Francisco’dan kopup gelerek Türkiye’de ballı böreğe çöreklenmiş bir girişim. Hedefi başıboş piyasayı düzenleyip (regüle) olabildiğince para kazanmak.

Uber’in Türkiye zamanlaması gerçekten müthiş… Piyasayı ayrıntılarıyla incelemiş, hesabını iyi yapmış, Türkiye’ye gelmiş… Önce müşteriyle bağlantı sistemini kurmuş… UberBLACK servisiyle taksi yolcusuna bir cep telefonu kadar yakınlaşmış… Piyasaya konforlu Mercedes araçlarıyla girerek maça 1-0- önde başlamış ve yerli taşımacılıktan ucuz ve daha konforlu hizmet sunmayı başarmış… İşin aslı piyasa, yerli korsanla uğraşırken kaliteli yabancı korsan bir yapıyla karşı karşıya kalıvermiş…

***

Uber, öncelikle işe taksi plakası olmayanlarla başlamış. İstanbul, Bodrum, İzmir ve Ankara derken Türkiye’nin her yerine yayılmış… Eğlence merkezlerine akanlar, gece kulüpleri arasında mekik dokuyanlar, bir partiye, doğum gününe ya da bir başka organizasyona koşanlar, turistler, yabancı oyuncu, futbolcu ve mankenler, ulaştırmada lüks, standart ya da büyük araç ihtiyacı olanlar hep Amerikalı Uber’in baş müşterisi olmuş… Adam öyle ileri gitmiş ki, bir de İstanbul Boğazı’nda bot hizmeti vermeye başlamış…

Daha önceden belirlenen yolculuk bedeli, kredi kartlarından çekilmiş… Şirket bir güzellik de beraber çalıştığı şoförlere yapmış… Sadece kazanılan paranın yüzde 20’sini kendine ayırmış.. Türkiye’de kazandığı paraları ise, dolara dönüştürerek asli memleketine kuş gibi uçuruvermiş…

Ohh, ne âlâ memleket! Vergi yok… Plaka yok… “Nerden geldin, nereye gidiyorsun?” diye soran yok… Esnaf odası “Aldık başımıza püsküllü belayı!” diye hayıflanmış, dizlerini dövmüş ama yapacağı, yapabileceği, yaptırabileceği bir şey de yok! Esnafın kucağında; karşı konulamaz bir Uber ve sorun yumağına dönüşmüş koca bir piyasa kalmış…

Akla takılan sorular şunlar… Hiçbir kuruluştan onay almadığı iddia edilen Uber, Türkiye’de hem hayalet hem de yabancı bir firma olarak yıllardır nasıl faaliyet göstermiş?.. Telekomünikasyon ağını nasıl kullanmış?.. Hukuki sınırları nasıl aşmış?.. İşte orasını da bilen yok! Belli ki avukatları bayağı kuvvetli!

Hani “Her alanda boşlukları kapatacak yapısal reformları bir an önce uygulamaya geçirin. Ülke kaynakları hebâ olup gidiyor!” diye bas bas bağırıyoruz ya, demek ki boşuna bağırıp çağırmıyormuşuz!

***

İstanbul Yenikapı’da bir iftar programında, “Uber’in işini bitirdik! Bu konuda Sayın Vali bütün yetki sizde. İçişleri Bakanı talimatı verdi. Bunların üzerine trafik gidecek gereğini yapacak. Biz taksicilerimizin, taksilerimizin hakkını birilerine kaptıramayız” diye seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu çıkışından sonra Amerikalı Uber’e uygulanacak yaptırımları hep birlikte göreceğiz…

2014 yılından bu yana Türkiye’de hesapsız – kitapsız at oynatan Uber faaliyetlerinin engellenmesine yönelik hafta içinde Hükümet tarafından alınan kararları biliyoruz. Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Kabahatler Kanunu çerçevesinde, şimdi Uber’in şoför ve yolcularına para cezası kesiliyor. Ayrıca D2 Turizm Taşıma Belgesini kiralayan turizm acenteleri de değişen yönetmelikle ceza kapsamına alınıyor.

Hükümet’in Uber’le ilgili kararının ardından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi de, yabancı turistleri gezdirmek amacıyla verdikleri Turizm İşletme Belgesi’ni, amacı dışında kullanan firmalara yaptırım uygulayacak. Hatta belgelerini Uber’e tahsis edenlerin izinleri iptal edilecek.

Fakat ilginç olan Uber’in son kararlar karşısında henüz bir açıklama yapmaması… Şirket acaba, 2016 yılında olduğu gibi aleyhine alınan kararlar karşısında yine “İcra ettiğimiz işler yasaldır. Hizmetlerimiz devam edecek” mi diyecek?

Zannediyorum ki Uber, büyük bir ihtimalle kendi hizmetlerine benzer yerli Olev ve Yolo girişimlerini delil olarak kullanmaya çalışıyor.

Söz konusu girişimlerin “yasal mı, yasal değil mi” konusuna değinmeyeceğim ama BiTaksi gibi işletmeleri de düşününce, Türkiye’de taksi piyasasının oldukça karmaşık ve zarar verici bir hal aldığını, acilen regülasyona ihtiyacı olduğunu gözlemliyorum…

Dedim ya, aslında sıkıntı sadece Türkiye ile sınırlı da değil… Uber, 58 ülkede 400 şehirde hayalet gibi dolaşıyor… Amerikalı şirketin faaliyetini yürüttüğü her ülkede taksi piyasaları anarşi içinde!..

Nitekim Uber’e karşı ilk tepkinin Fransa’da patladığını görmüştük. Paris’te taksiciler lastik yakıp araçlarını ters çevirince Uber’in Fransa’daki CEO’su gözaltına alınmıştı. Ardından Uber araçlarına yüksek miktarlarda para cezaları kesilmişti… Uber’e tepki hadiseleri Fransa’dan sonra Belçika, Hollanda, G. Kore, Almanya, Portekiz ve İspanya’da yayılarak büyümüştü. Müteâkip sokak protestolarıyla yetinilmemiş, mahkemelere başvurularak Uber’in yasadışı faaliyet gösterdiğine dair kararlar çıkartılmıştı…

Şu anda tam anlamıyla iş düzeldi mi, sorun çözüldü mü, bilemiyorum… Ama 50 milyar dolarlık hem de Amerikalı bir şirkete “kim nasıl dur diyecek”, onu da merak etmiyor değilim!

KAYNAK:https://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/sedat-yilmaz/taksi-piyasasinin-acilen-regulasyona-ihtiyaci-var-24485.html

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid