Taksi plakası 500 bin lira düştü Reviewed by Momizat on . Dolardaki hareketlilik taksi plakasına da yansıdı. Uber tartışmalarıyla başlayan durgunluk, dövizdeki dalgalanmayla birlikte plaka fiyatlarında düşüşe neden old Dolardaki hareketlilik taksi plakasına da yansıdı. Uber tartışmalarıyla başlayan durgunluk, dövizdeki dalgalanmayla birlikte plaka fiyatlarında düşüşe neden old Rating: 0
You Are Here: Home » Genel » Taksi plakası 500 bin lira düştü

Taksi plakası 500 bin lira düştü

Hits: 106

Dolardaki hareketlilik taksi plakasına da yansıdı. Uber tartışmalarıyla başlayan durgunluk, dövizdeki dalgalanmayla birlikte plaka fiyatlarında düşüşe neden oldu. Birkaç ay önce 1 milyon 800 bin lira olan plaka, şu anda 1 milyon 300 bin TL… Taksiciler dolardaki artışın turkuaza dönüşümü zorlaştırmasından yakınıyor

Geçtiğimiz mart ayında UBER kriziyle birlikte taksi piyasası durgunluğa girmişti. UBER tartışmalarının alevlendiği dönemlerde plaka fiyatları 1 milyon 800 bin liradan 1 milyon 600 bin liraya gerilemişti. Habertürk’ten Esra Boğazlıyan’ın haberine göre, dövizdeki hareketlenmeyle birlikte de taksi plakası şu günlerde 1 milyon 300-400 bin civarına geriledi.

Taksi piyasasının nabzının attığı, alım ve satımların yapıldığı Otocenter’daki işletmeciler piyasanın durgunluğunda Ulaştırma Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) aldığı ‘taksiler D segmentine geçecek’ kararının da etkili olduğunu söylüyor.

‘D SEGMENTİ TAKSİCİYİ ZORLUYOR’

UKOME kararına göre; artık taksiler C segmenti olmayacak. 5 yılı dolduran sarı taksiler D segmenti araçlarla değiştirilecek ve renkleri de turkuaz olacak. Ancak D segmenti araçların fiyatları 200 bin TL civarında.

Otocenter’daki işletmecilerden Gürsoy Atlı, İstanbul’daki 8 bin taksinin bir yıl içinde turkuaza dönmek zorunda olduğunu fakat D segmenti şartının plaka sahiplerini zorladığını anlattı:

“UKOME’nin kararının ardından 1.5 ayda 120 araç turkuaza dönüştü. Daha dönüşmesi gereken 8 bin taksi var. Fakat D segmenti araçlar, dolardaki hareketlilikle birlikte son 2 haftada 15 bin lira civarında arttı. Plaka sahipleri zorlanıyor. Bu da piyasaya durgunluk olarak yansıyor. D segmentine geçişin kademeli olarak uzun vadeye yayılması ve C segmentinin de devam etmesi gerekiyor.

KAYNAK:https://www.haberturk.com/dolar-plakayi-da-vurdu-2104195

 

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

TAKSİ CENTE