Hits: 50

Sigorta primlerinin ödenmesinde sorun yaşayan ve saatlerce aralıksız direksiyon sallayan taksi şoförleri sendika kurmak için kolları sıvadı.

Taksi şoförleri, oluşturdukları 70 kişilik kurucu listesi ile sendikalaşma sürecini başlattı. Kurucular Kurulu Başkanı Murat Kara, sektörün en büyük sorununun, taksi şoförlerin resmi anlamda temsil edilebileceği, hükümetin ve yerel yönetimlerin muhatap alabileceği bir kurumun bulunmaması olduğunu söyledi. 2005 yılında çıkarılan Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu ile şoförlerin esnaf odalarından kaydının silindiğini hatırlatan Kara, kararın doğru olduğunu ancak şoförler için alternatif bir yapının oluşturulamadığına dikkat çekti. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın 4’üncü maddesinde “İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlüdür’’ denildiğini hatırlatan Kara, araç sahiplerinin çoğunun bu yükümlülüğü yerine getirmediğini ve yasayı ihlal ettiğini savundu.

‘125 SAAT ÇALIŞIYORUZ’

Murat Kara, 6111 sayılı yasa ile taksi şoförlerinin sosyal güvence meselelerinin de suistimal edildiğini belirterek şunları söyledi: “Taksi şoförleri, 10 günden fazla çalıştıkları halde 10 günden az çalışıyormuş gibi gösterilmekteler. 5510 sayılı yasada ‘sigortalı çalıştıran işverenler, çalışanların prim tutarlarını ödemek ile mükelleftir’ denilmektedir. Ancak ne yazık ki gerçekte uygulanmamaktadır. İş Kanunu’nun 63’üncü maddesinde haftalık çalışma saatleri, maksimum 45 saat olarak açıkça belirtilmiştir. Ve yine ne yazık ki; taksi şoförleri haftada ortalama en az 72 saat çalışmaktadır. Düşünün ki; en az 72 en çok 125 saat bir fiil çalışıyoruz, can taşıyoruz, sürekli trafik akışı içindeyiz ve dikkatimizi diri tutmak zorunda olduğumuz bir iş yapıyoruz.”

İzmir’deki örgütlenmenin başına geçen 40 yıllık taksi şoförü Emekli Astsubay Özdemir Yeşildağ da, “Sendika olmadan hiçbir hakkımızı arayamıyoruz. 10 bine yakın şoförüz. Örgütlü olmadığımız için insan bile sayılmıyoruz. Sonuç olarak bize şoför parçası deyip geçiyorlar” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:https://www.aydinlik.com.tr/taksi-soforleri-sendika-kuruyor-emek-agustos-2018

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid