Hits: 17

Uber Gitti Kavga Bitmedi.

Merhaba değerli okuyucularım. Devletin sorumluluklarından birisi de yasal yollarla edinilmiş hakların korunmasını sağlamaktır. Ülkemiz de son 6-7 aydır taksici esnafının UBER taksileri ile mücadelesini izledik. Sonunda devletimizi idare edenler konuya el attılar ve cezalarla ve çeşitli yaptırımlarla UBER’in faaliyetlerini en aza indirgediler.  UBER Gitti Kavga Bitmedi, konulu bu yazımda asıl sorun olan taksici terörü ne değinmeye çalışacağım.

Devletimizin görevleri o kadar çok ki hangisini sayacağımı bilemiyorum. Bu konu ile ilgili olanlarından bir kaçını burada belirtmeden geçemeyeceğim. Mesela Ticarette Tekelleşmenin Önüne Geçmek bunlardan birisi. Bu yüzden de otobüs, minibüs, metrobüs, metro, taksi gibi değişik büyüklüklerde taşıma araçları var ve vatandaşların ihtiyaçlarına göre bu hizmetleri kullanması beklenmekte. Bununla birlikte devletin görevlerinden birisi de vatandaşın bu tür hizmetleri kullanırken yaşayabileceği mağduriyetlerin önüne geçmesi için hizmetleri denetlemesi ve bu hizmetlerin standartlarını koyması.

Taksicilik gibi herhangi başka bir sektörde de bu tür mağduriyetlerin yaşanmaması gerekiyor. Devlet doğrudan hizmeti veren olmaktansa verilen hizmeti denetleyen ve düzenleyen olmalı.

UBER’ den Devlet Ders Çıkarmalı mı?

Aslında devletimizin UBER gibi firmaların sunduklarından ders çıkararak sektörü ıslah etmesi, düzenlemesi beklenir.  Bu konu ile ilgili en son örnek Patates ve soğan fiyatlarının yükselmesi sonucunda fiyatların dengelenebilmesi ve vatandaşın stokçu ve komisyoncuların insafsızlığından korunabilmesi için ithalat piyonunun öne sürülmesi gösterilebilir.  UBER den vatandaşın neden memnun olduğu ile küçük bir anket düzenlenerek taksici esnafının da bu sonucunda elde edilen veriler ile ıslah edilmesi aslında devletimizden yapması beklenen olgun davranış olacaktı.  Yasaklamak her zaman vatandaşlarda negatif bir enerji oluşturuyor.  Psikologlar da bu konuda yasakların vatandaşlara daha cazip geldiğini belirtiyorlar. Neden Yasak? Aslında yanlışın anlatılarak, örneklendirilerek, eğitiminin verilerek insanlara anlatılması daha önemli. Bireylerin eğitiminde de bu konulara fazlası ile değiniliyor.

Son günlerde haberlerde İstanbul’da taksicilerin vatandaşlara, turistlere davranışları ile ilgili olumsuz haberler çıkmaya başladı. Mesela müşteri yüzünden yoğun trafiğe giren taksicinin isyanı, Arap turistler ile yüksek fiyat yüzünden tartışan taksici vb. haberler pek de gündemden düşmüyorlar. Bu konuda belediye yönetimlerinin bir araya gelerek önemli adımlar atmaları gerektiğini, belediyeler beceremezse devletin bu konuda acil bir eylem planı oluşturması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden de Uber Gitti ama kavga bitmedi söylemi son günlerde dilime dolandı.

Vatandaşımızın ucuz ve kaliteli hizmet alması memnuniyetini artıracaktır. Ulaşım adına bu kadar yatırım yapılan ülkemizde ulaşım hizmetini veren bireylerin de kaliteli ve sağlıklı hizmet vermelerini beklemek her vatandaşın hakkı diye düşünüyorum.

Kaba saba, nobran davranışlarda bulunan, hizmet vereceği yerde eziyet eden kişilerin turizm sektöründe de ülkemiz adına eksi puan yazdırmasına müsaade edilmemeli.

Ben ülkemi çok seviyorum. Ve her alanda iyiliklerle anılmasını istiyorum. Hemen hemen her konuda devletimizin ülkemizin gelişimi ve geleceği için faydalı adımlar attığını düşünüyorum. Kısa sürede bu sorunlarında da akil bir şekilde çözüleceğinden eminim.  Uber Gitti Kavga Bitmedi başlıklı bu yazımda sizlere devletin özel sektörü denetlemesi ve düzenlemesi konusunda düşüncelerimi paylaşmaya çalıştım.

Keyifle kalmanız dileği ile.

KAYNAK :
https://keyifle.net/uber-gitti-kavga-bitmedi/

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid