Hits: 26

UBER’i zora sokan uygulamanın hayata geçirilmesinin ardından taksi plaka piyasası hareketlendi, plaka fiyatları 2 günde 100 bin TL arttı

UBER’i zora sokan uygulamanın hayata geçirilmesinin ardından taksi plaka piyasası hareketlendi. UBER’e salı günü getirilen yasak sonrası, son iki günde taksi piyasasında dalgalanma oldu. 2 ay önce UBER – taksi krizi patlak verdiğinde o dönem 1 milyon 600 bin TL olan taksi plaka fiyatları hızla düşmüş, 1 milyon 400 bin TL’ye kadar gerilemişti. Salı günü Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik sonrası plaka fiyatları artışa geçti. Taksi plakası alım satımının yapıldığı Otocenter’da plaka fiyatları 2 günde 100 bin TL artış gösterdi ve yeniden 1 milyon 600 bin TL’ye çıktı. Ne var ki Otocenter’da halihazırda plaka alış ve satışının yapılmadığını, plaka sahiplerinin de alıcının da beklemekten yana olduğunu belirtildi.

NELER OLMUŞTU?

Şimdiye kadar yasadışı taşımacılık yapan UBER’e karşı trafik denetimlerinde şoförlere ve müşterilere Kabahatler Kanunu çerçevesinde ceza yazılıyordu. Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde değişikliğe gidildi ve UBER’e D2 Turizm Taşıma Belgesi’ni kiralayan turizm acenteleri de dahil edildi. Yani artık denetimlerde bu D2 belgesi sahibi olan acentelere ilk tespitte 50 uyarı cezası verilecek. D2 belgesi 1 yılda 2 kez korsan taşımacılıkta kullanılırsa acentenin belgesi 2 yıl süresince iptal edilecek. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın geçen yıl açtığı UBER’e erişimin engellenmesi davasının duruşmasından çıkacak karar, taksi-UBER çekişmesinin seyrini belirleyecek. İlk duruşma 4 Haziran günü.

KAYNAK:http://www.guncel724.com/ekonomi-haberleri/uber-yasaklandi-taksi-plakasi-fiyatlari-uctu-11061.html

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid