Uçan taksi tanıtıldı Reviewed by Momizat on . nternet devi Google'ın kurucularından Larry Page'in mali olarak desteklediği Kitty Hawk şirketi, uçan taksi modeli Cora'yı kamuoyuna tanıttı. Google'ın kurucula nternet devi Google'ın kurucularından Larry Page'in mali olarak desteklediği Kitty Hawk şirketi, uçan taksi modeli Cora'yı kamuoyuna tanıttı. Google'ın kurucula Rating: 0
You Are Here: Home » sektör haberleri » Uçan taksi tanıtıldı

Uçan taksi tanıtıldı

Uçan taksi tanıtıldı

Hits: 39

nternet devi Google’ın kurucularından Larry Page’in mali olarak desteklediği Kitty Hawk şirketi, uçan taksi modeli Cora’yı kamuoyuna tanıttı.

Google’ın kurucularından Larry Page’in mali olarak desteklediği Kitty Hawk şirketi, elektrikli insansız hava aracı Cora’nın ilk prototipini geçen yıl üretmişti.

Şirket merakla beklenen Cora’yı kamuoyuna tanıttı. Aracın Yeni Zelanda hükümetinin iş birliği ve desteğiyle bu ülkede ticari taksi olarak işletilmesi planlanıyor.

Yeni nesil taksinin özellikleri 

Koza biçimli bir yolcu kabini olan iki kanatlı hava aracı, kanatlarındaki dikey pervaneler sayesinde bir helikopter gibi piste ihtiyaç duymadan olduğu yerde kalkış yapabiliyor.

Kalktıktan sonra ise, pervanelerini devre dışı bırakarak kanatlı bir uçak gibi düz bir çizgide süzülüp rotasında ilerliyor.

3-5 yıl içinde faaliyette

Şirketin CEO’su Sebastian Thrun bu yılın başında CNBC’ye verdiği demeçte, uçan taksi hizmetinin 5 yıl içinde faaliyete geçmesini planladıklarını açıklamıştı.

Cora’nın uçuşa hazır bir model olarak kamuoyuna duyurulması, bu konuda atılmış önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

Şirket yetkililerine göre Yeni Zelanda hükümetinin desteği ve iş birliği ile bu süreç 3 yılda tamamlanabilir.

Karbon salınımı sıfırlanacak

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Amerikan New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, Kitty Hawk’ın insansız hava aracı ruhsat sürecinin başlatıldığını söyledi.

“Yeni Zelanda’da 2050 yılında karbon salınımını sıfırlamayı amaçlıyoruz. Bu türden heyecan verici projeler bu hedefe ulaşmamızı sağlayacak.”

Rakipleri de var

Kitty Hawk dışında Airbus, Über ve Dubai destekli Çin firması Ehang da, uçan taksi olarak kullanılmak üzere hava aracı prototipleri üzerinde çalışıyor.

Airbus’ın deneysel havacılık uygulamaları birimi A³, Ocak ayında uçan taksi hizmeti vermesi öngörülen insansız elektrikli hava aracı modeli Vahana’nın test uçuşunu yapmıştı.

Kaynak: AAhttp://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/ucan-taksi-tanitildi-355125.html

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

© 2006-2018 Copyrights TaksiCenter for Design Mobile Taxi Transport Technology CompanyMobil Taksi Sistemi Kurucusu

Scroll to top
YASAL UYARI:TaksiCenter® (TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ) isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca Sitemizde yayınlanan tüm içerikler: alıntı yapılan sayfadan aktif link verilerek yapılır.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.Resim, Şablon vb. uygulamalar tekil olarak kullanılamaz.Bu kurala uymayanlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.