Ukrayna’da taksi sektöründe yenilikler getiren yasa tasarısı tartışılıyor

Kas - 21
2019

Ukrayna’da taksi sektöründe yenilikler getiren yasa tasarısı tartışılıyor

Altyapı Bakanlığı “Taksi ve Taksi Yolcularına Verilen Hizmetlerin Düzenlenmesine İlişkin Bazı Kanunlarının Değiştirilmesine İlişkin Yasa” taslağı ile getirilmesi planlanan yenilikleri görüşmek üzere Ukrayna’daki taksi pazarının temsilcileri ile biraraya geldi.

Ne öneriliyor?

– Taksi ile yolcu taşımacılığında faaliyet yürütmek için prosedürleri kolaylaştırmak (devlet düzenlemelerini kaldırmak veya azaltmak) (iletişim lisanslarını değiştirmek);

– Hizmetlerin kontrol mekanizmasını bir şirkete devrederek, karayolu taşımacılığına ilişkin mevzuata uyum konusunda devlet kontrolünün azaltılması;

– Ayrıca bu şirket sicil kayıt ve yönetme işlevlerini de yerine getirecektir.

Toplantıda konuşulan tartışmalı konular:

* Zorunlu yolcu sigortası;
* Bilgi gönderme hizmetlerinin sorumluluğunu ve bu hizmetlerin denetimini / kontrolünü sağlamak;
* Sürücülerin psikiyatrik durumlarını, uyuşturucu bağımlılığı ve benzer bağımlılıklar konusunda kontrollerin yapılması;
* Trafik kurallarını sistematik biçimde ihlal eden sürücülerin lisansları.

Altyapı Bakanlığı, toplantı sonrasında tarafların tüm yorumları ve gözlemleri dikkate alarak, taslak kanunu bir hafta içinde tamamlamayı kabul ettiklerini belirtti.

Ukrayna’da Taksi Çağırma Uygulamaları Hangileridir?

Uklon Mobil Taksi Uygulaması

Herhalde Ukrayna’daki en eski taksi uygulamasıdır. Kiev, Odessa, Harkov, Lviv, Vinitsa, Zaporoje, Dnipro, Sumi, Çernigov, Kirivoy Rog, Nikolayev, Bila Tserkov, Poltava şehirlerinde kullanılabilmektedir. Özellikle yerel halk eski olmasından ötürü tercih etmektedir.

Uklon uygulamasında Türkçe dil desteği yoktur, İngilizce mevcuttur. Harita uygulamasında her zaman taksileri göremeyebilir ve bulunduğunuz nokta kolay referans alınabilecek yer değilse şoförle iletişim kurmanız gerekebilir, şoför sizi arayabilir.

UBER Mobil Taksi Uygulaması

Türklerin genelde bildiği bir taksi uygulaması olup Türkçe desteği vardır. Eğer Türkiye’de yüklemişseniz zaten aynı uygulamayı kullanabilirsiniz. Tüm araçları harita üzerinde görebildiğiniz için şoförler iletişim genelde gerekmemektedir.

Kiev, Harkov, Lviv, Odessa, Dnipro, Zaporoje ve Vinitsa şehirlerinde kullanılabilmektedir.

BOLT Mobil Taksi Uygulaması

Daha önce Taksify olarak bilinen uygulama kullanım itibariyle Uber ile benzeşmektedir. Kiev, Harkov, Lviv ve Odessa’da kullanılabilmektedir. Türkçe dil seçeneği olmayıp İngilizce mevcuttur.

Bu uygulamaları kendi ismiyle Google Play veya App Store’dan bulabilirsiniz.

KAYNAK:www.ukrhaber.com

EnglishTurkish