Uygulamalar taksileri 2030’da beşe katlayacak Reviewed by Momizat on . Global araç çağırma uygulamaları pazarının 36’dan 285 milyar dolara çıkması taksi pazarının ise 108’den 54 milyar dolara gerilemesi bekleniyor. Başta Uber olmak Global araç çağırma uygulamaları pazarının 36’dan 285 milyar dolara çıkması taksi pazarının ise 108’den 54 milyar dolara gerilemesi bekleniyor. Başta Uber olmak Rating: 0
You Are Here: Home » sektör haberleri » Uygulamalar taksileri 2030’da beşe katlayacak

Uygulamalar taksileri 2030’da beşe katlayacak

Uygulamalar taksileri 2030’da beşe katlayacak

Hits: 48

Global araç çağırma uygulamaları pazarının 36’dan 285 milyar dolara çıkması taksi pazarının ise 108’den 54 milyar dolara gerilemesi bekleniyor.

Başta Uber olmak üzere araç çağırma uygulamaları son günlerde İstabulluların gündemine oturdu. İstanbullu taksiciler ve taksi plaka sahipleri pazartesi günü ‘Uber’e karşı birlik’ toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan  İstanbul Taksi Sahipleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fahrettin Can, “Bunlar tıpkı FETÖ örgütü gibi. Onların sistemlerine benzer sistemi var. O sistem sayesinde yönlendirme yapıyorlar” dedi. İstanbullu taksiciler Uber’e karşı mücadelede yalnız değil. Benzer tartışmalar dünyanın tüm önemli metropollerinde yaşanıyor.

YÜZDE 105 BÜYÜDÜ

Hatta son olarak Londra’da Uber geçici olarak yasaklandı. Tüm bu tartışmalara ve regülasyon taleplerine rağmen uzmanlar Uber gibi araç çağırma uygulamalarının şehir içi taşımacılığın geleceği olduğunu belirtiyor. Finans devi Goldman Sachs’ın konuyla ilgili yayımladığı rapora göre 2016 sonu itibarıyla küresel araç çağırma uygulamaları pazarı 36 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Pazar 2015’e göre yüzde 105 büyüse de henüz 108 milyar dolarlık geleneksel taksi pazarının çok altında bulunuyor. Ancak Goldman Sachs’a göre dengeler değişmek üzere. Bankanın tahminlerine göre 2030 yılına gelindiğinde araç çağırma uygulamaları pazarının toplam büyüklüğü önümüzdeki 13 yılda 8 kat artacak ve 2030’da 285 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacak.

YARI YARIYA DÜŞÜYOR

Goldman bu rakamın resmi mercilerin alacağı kararlara göre değişebileceğini belirtiyor. Araç çağırma uygulamalarının en hızlı muhtemel büyümeyi sağladığı senaryoda sektörün 492 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşabileceği öngörülüyor. Buna karşılık geleneksel taksi pazarı ise yarı yarıya küçülerek 54 milyar dolarlık seviyeye gerileyecek.

Devlere yatırım yağmuru

SELİM KARAHAN

Büyük potansiyel görülen araç çağırma uygulamalarına yatırım yağıyor. Uber bugüne kadar 14 milyar dolarlık yatırım aldı ve piyasa değeri 69 milyar dolar. Uber’in Çinli rakibi Didi Chuxing de bugüne kadar15.1 milyar dolarlık yatırım alarak 50 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı.

6.2 milyon şoför işini kaybedecek

Araç çağırma uygulamalarında otonom yani sürücüsüz otomobil teknolojilerinin gelişimi önemli bir dönüm noktası olacak. Goldman bu teknolojinin ilerlemesiyle 6.2 milyon şoförün işini kaybedeceğini öngörüyor. Araçların sürücüsüz hale gelmesiyle ise taşıma sektöründeki bir filo sahibinin araç başına yılda net 14 bin dolar kazanması mümkün olacak.

KAYNAK:http://www.aksam.com.tr/teknoloji/uygulamalar-taksileri-2030da-bese-katlayacak-c2/haber-668422

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

© 2006-2018 Copyrights TaksiCenter for Design Mobile Taxi Transport Technology CompanyMobil Taksi Sistemi Kurucusu

Scroll to top
YASAL UYARI:TaksiCenter® (TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ) isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca Sitemizde yayınlanan tüm içerikler: alıntı yapılan sayfadan aktif link verilerek yapılır.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.Resim, Şablon vb. uygulamalar tekil olarak kullanılamaz.Bu kurala uymayanlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.