Hits: 84

Ankaralı taksicilerin, kentte korsan taşımacılık yapan kişi ve kurumlarla mücadelesi sürüyor. Son bir ay içinde 82 korsan araç tespit ettiklerini belirten Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkan vekili İzzet Yıldırım, “Kaçak hatta kaçak taksi gibi çalışıyorlar, sorunu çözmek için yasal düzenleme şart” dedi.

Ankaralı taksiciler yalnızca turizm taşımacılığı için izinleri bulunan bazı firmaların ve izinsiz şahısların kentin dört bir yanında taksi gibi taşımacılık yaptıklarını söylüyor. Son bir ay içerisinde 82 korsan araç tespit ederek plakalarını emniyete bildirdiklerini belirten Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkan vekili İzzet Yıldırım, “Uygulanan ceza korsan taşımacılığın önüne geçmeye yetmiyor, yasal düzenleme yapılarak caydırıcı cezalar uygulanmalı” dedi. Transfer taşımacılığı adı altında yolcu taşıyan bazı firmaların yasak olmasına karşın, farklı güzergahlarda yolcu alıp, bıraktığını iddia eden Yıldırım şunları söyledi:

KAÇAK TAKSİ GİBİ ÇALIŞIYORLAR

 

“Transfer taşımacılığın yalnızca belirli bir noktadan başka bir noktaya olması gerekiyor. Yasal olarak güzergah üzerinde yolcu alması veya indirmesi suçtur. Ancak çoğunluğu transfer taşımacılık adı altında çalışan korsan firmalar, farklı güzergahlar yolcu topluyor ve bırakıyor. Kaçak hatta kaçak taksi gibi çalışıyorlar.

CEZASI KAZANCINDAN DÜŞÜK

Korsan taşımacılık yapan kişi yada firmalara uygulanan ceza yalnızca 5 bin TL olmasına karşın ellerine geçen bedel bunun çok üzerinde. Son bir ayda tespit ettiğimiz 83 korsan aracın plakasını emniyete verdik ve ceza almalarını sağladık. Emniyetin de bu konuda denetimlerini artırmasını bekliyoruz.

YASAL DÜZENLEME GEREKİYOR

Tespit ettiğimiz bir firma hakkında tarafımızdan yapılan şikayet sonucunda yürütme durdurma kararı verildi, korsan taşımacılık reklam tabelaları yine şikayetimiz üzeri kaldırıldı. Sorunu kökünden çözmek için yasal düzenleme yapılarak cezaların caydırıcı seviyeye gelmesi gerekiyor.”

VIP MİNİBÜSLER KULLANILIYOR

Taksici esnafının iddiasına göre korsan taşımacılıkta iç kısmı lüks şekilde dizayn edilen, VIP minibüsler kullanılıyor. VIP taşımacılık yapan şirket ya da şahıslar, genelde mobil uygulamalar ve internet siteleri üzerinden müşterileriyle iletişime geçiyor. En sık Esenboğa Havalimanı-kent merkezi güzergâhında gerçekleştirilen taşımacılıkta, araçların içerisinde taksimetre olmadığı için ücret pazarlığı yolculuktan önce yapılıyor.

KAYNAK:http://www.hurriyet.com.tr/vip-korsana-sari-takip-40570028

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid