Hits: 5

Bundan iki yıl kadar önce sürücüsüz otomobil geliştirme girişimi Waymo, taksi çağırma uygulaması Uber’in rakibi olarak pazarda konumlanan Lyft ile işbirliğine gittiklerini açıklamıştı. 

Buna göre Waymo’nun geliştirmiş olduğu otonom araçlar Lyft’teki yerini alacak ve dileyen müşterilere hizmet vermeye başlayacak. Lyft kullanıcıları gidecekleri noktaya otonom araçlarla seyahat edebilecekler, ancak şimdilik sadece bir şehir genelinde.

Aslına bakılırsa Waymo sürücüsüz arabaları ticari olarak kullanmaya 2018’in son aylarında ABD’nin Metro Phoenix bölgesinde başlamıştı. Şirketin açıkladığı verilere göre binden fazla Waymo kullanıcısı sürücüsüz arabalarla seyahat etti. Şimdilerde bu araçların Lyft’e eklenecek olması Waymo’nun işlerine olumlu yönde etki edecek.

İlk etapta 10 arabayla başlıyor

Şuan için Waymo sadece 10 adet arabayla Lyft platformuna önümüzdeki aylarda dahil olacağını açıkladı. Bu adım Waymo ile Lyft arasındaki işbirliğinin ilk meyvesi olarak nitelendiriliyor. İlerleyen dönemde bu faaliyet sadece Metro Phoenix bölgesiyle sınırlı kalmayacak ancak gelecekte hangi bölge ve şehirlerin kapsama alanına dahil olacağı açıklanmış değil.

Arabalar Lyft platformuna eklenir eklenmez yolcular, Lyft’in mobil uygulamasını açarak taksi çağırırken sürücüsüz araba taleplerini iletebilecekler. Fiyat olarak ekstra bir ücret talep edilmeyecek ancak yoğun ilgi ve talep neticesinde çok da fazla boş Waymo aracının şehirde dolaşmayacağı tahmin ediliyor.

KAYNAK:www.otodunya.com

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid