YIL 2009:Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan: “Güvenli taksi alacak şoför esnafımız, ÖTV ve KDV’siz 3 yılda ödemeden yararlanacak” Reviewed by Momizat on . Çağlayan'dan esnafa müjdeli haber Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan: "Güvenli taksi alacak şoför esnafımız, ÖTV ve KDV'siz 3 yılda ödemeden yararlanacak" Çağlayan'dan esnafa müjdeli haber Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan: "Güvenli taksi alacak şoför esnafımız, ÖTV ve KDV'siz 3 yılda ödemeden yararlanacak" Rating: 0
You Are Here: Home » sektör haberleri » YIL 2009:Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan: “Güvenli taksi alacak şoför esnafımız, ÖTV ve KDV’siz 3 yılda ödemeden yararlanacak”

YIL 2009:Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan: “Güvenli taksi alacak şoför esnafımız, ÖTV ve KDV’siz 3 yılda ödemeden yararlanacak”

YIL 2009:Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan: “Güvenli taksi alacak şoför esnafımız, ÖTV ve KDV’siz 3 yılda ödemeden yararlanacak”

Hits: 70

Çağlayan’dan esnafa müjdeli haber

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan: “Güvenli taksi alacak şoför esnafımız, ÖTV ve KDV’siz 3 yılda ödemeden yararlanacak”

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, esnafa faiz müjdesi verdi. Halk Bankası’nın tarihinde ilk kez devletin verdiği destekle faizlerinde tek rakamlara indiğini söyleyen Çağlayan, kısa bir zamanda faaliyete geçirmeyi planladıkları ‘Güvenli Taksi’ projesinde şoför esnafına 3 yıl geri ödemeli, ÖTV ve KDV’siz ödeme kolaylığı sağlayacaklarını açıkladı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) ile esnaf ve sanatkar meslek kuruluşlarının katılımıyla düzenlenen ‘Ortak Akıl Konferansı’nın bugün 2.’si yapıldı. TESK Başkanı Bedevi Palandöken, AK Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgün ve esnaf ve sanatkar meslek odası başkanlarının biraraya geldiği toplantının onur konuğu ise Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan oldu. Esnafa hükümetin uygulamaya koyduğu ve ileride koyacağı yeni destek paketlerini anlatan Bakan Çağlayan, esnafın ahilik geleneğinden geldiğini ve kıt kanaat kendi geçimini sağladığını, yine de vatan, millet ve beraberlikten vazgeçmediğini söyledi. Hükümetin ‘Destek Dönüşüm Eylem Planı’ndan bahseden Çağlayan, “Hepimiz 1 milyon 922 bin adet esnafın menfaatini korumakla görevliyiz. Eskiden el yordamıyla karanlıkta yol bulmaya çalışırken, şimdi ortak akıl toplantılarıyla nasıl bir yol haritası çizilmesi gerektiğini tek tek tespit ediyoruz. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş kolaylıklar sağladık. Hükümet olarak Destek Dönüşüm Eylem Planı hazırladık. Artık önümüzde yarınlarda kucaklayacağımız yeni bir plan hazırlığı içerisindeyiz. Değişen dünya şartlarında değişim ve dönüşüm çalışmalarımızın sonuna geliyoruz. Plan hazır, ancak bu toplantılarla birkaç kararı düzelteceğiz. Hem mevzuat, hem idari, hem hukuki ve hem de mali alan gibi 4 temel değişiklik çerçevesi var. Bazılarının startını verdik. Özellikle kredilerle maliyetler ve faiz oranında çok önemli taslaklar hazırladık. Daha önce yüzde 65 esnaf-yüzde 35 devlet anlayışlı kredi tutarını Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Bakanlar Kurulu çerçevesinde yüzde 35’den yüzde 50’ye çıkardık. Artık yarısı sizden, yarısı bizden. Faizlerle kullandırılan kredilerin oranı ilk 12 idi, sonra 10 dedik. Ki bu da yetmez, Merkez Bankası düşürüyor. Bankalarımızın da faiz düşürmesi lazım. Merkez Bankası nasıl faiz düşürüyorsa, banka da tüketiciye faizleri düşürecek dedik. 120 vadeli krediyle yeni bir karar aldılar” dedi.

Halk Bankası’nın esnafı düşünerek devlet desteğiyle faiz indirimine gittiğini kaydeden Bakan Çağlayan, “Halk Bankası kredi faizlerini tek haneye indiriyor. Hayırlı olsun. Sizler daha düşük maliyetle kredi alacaksınız. İnşallah daha da aşağıya iner. Dün akşam itibarıyla, Halk Bankası istihbarat ücreti de 100 TL’ydi, 50 TL oldu. 2009-2010 hükümetimize mevcut 669 bin ek yaparak, Halk Bakası 8 milyar TL olarak hedefledi. Bunun için iki yılda esnaf 8 milyar TL’lik kredi kullanmış olacak” diye konuştu.

Muhalefet liderlerinin esnaf üzerinden siyaset yapmakla kendilerini suçladığını ancak sanatkarlar üzerinden siyaset yapmayı doğru bulmadığını söyleyen Çağlayan, sözlerine şöyle devam etti:

“Şoför esnafını da düşünüyoruz. ‘Güvenli Taksi’de birinci önceliğimiz şoför esnafının can güvenliğidir. Bütçe olanakları dahilinde 3 yıl içinde geri ödemeli, ÖTV ve KDV ödemeyecek şekilde bir taslak var. 2008 yılında ihracatın üçte ikisini Avrupa ve ABD’ye yapıyoruz. Kriz bize şok deprem yarattı. 2007 Aralık ayından 1 yıllık süreçte ABD’de işsiz kalanların sayısı 5 milyonun üzerinde olmuştur. Bizle dalga geçiyorlardı ‘bankaları mevzuatta güvence istiyor’ diye, mevzuatı bilmiyor bunlar. Gülme komşuna
gelir başına. Mevzuatta güvence vermesine rağmen Avrupa ve ABD’de 20’ye yakın banka battı. Otomotiv, ev, beyaz eşyada çok önemli adımlar attık.”

Ülkedeki negatif havadan en çok etkilenenin esnaflar olduğunu kaydeden Çağlayan, “Ülkede biraz tartışma çıksın, esnaf bittik, ölüyoruz diyor. İlk olumsuz tablo sizi vuruyor. 2007 başında AK Parti’nin kapatılması ve Cumhurbaşkanı süreci sonrası siftahsız kepenk kapatmaya başladınız. Vatandaşın harcamaları kısması ve defansa çekilmesiyle, taksiye binmiyor, alacağı giyeceğini ertelemeye başlıyor. Otomotiv sektöründe gördük. ÖTV indirimi yaptık. Önemli bir indirimdi. Ben bile bu canlılığın olacağını bilmiyordum. Beni arayıp, ‘Bize yardımcı olur musunuz?’ demeye başladılar. Toyota, Ford, Renault, BMW şimdi 24 saat çalışmaya başladı. Kısa çalışma ödeneği bile almaya gerek kalmadı daha sonra. Otomobil alanların dörtte biri banka kredilerinden çok yastık altı paralarından harcadı. Kriz psikolojik anlayacağınız” şeklinde konuştu.

Türkiye’de çok önemli bir iç pazarın olduğunu söyleyen Çağlayan, “Dünya çok önemli bir krizden geçiyor. Bizde etkileniyoruz. Şimdi bizim IMF ile önümüzde görüşme var. IMF ile yapılacak anlaşmada bütün para KOBİ, esnaf ve sanatkara verilecek. Gelen kaynaklar size aktarılacak” dedi.

 

KAYNAK:http://www.iha.com.tr/haber-caglayandan-esnafa-mujdeli-haber-64545/

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

© 2006-2019 Copyrights TaksiCenter for Design Mobile Taxi Transport Technology CompanyMobil Taksi Sistemi Kurucusu

Scroll to top
YASAL UYARI:TaksiCenter® (TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ) isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca Sitemizde yayınlanan tüm içerikler: alıntı yapılan sayfadan aktif link verilerek yapılır.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.Resim, Şablon vb. uygulamalar tekil olarak kullanılamaz.Bu kurala uymayanlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.