Ziyaretçi Defteri

81 ilde taksi denetimi: Bin 551 taksi şoförüne para cezası

Hits: 116

Emniyet Genel Müdürlüğü koordinesinde ülke genelinde taksilere yönelik yapılan denetimde, bin 551 araç şoförüne, kısa mesafe yolcu almamak, taksimetre kullanmamak ve açmamak, alkollü araç kullanmak, cep telefonu ile konuşmak gibi nedenlerle idari para ceza uygulandı, 165 taksi trafikten men edildi.

81 ilde trafiğin ve halkın yoğun olduğu bölgelerde polis ekiplerince taksilere yönelik denetim gerçekleştirildi. 2 bin 660 noktada yapılan uygulamaya, 17 bin 438 personel katıldı. 51 dedektör köpeğin de kullanıldığı uygulamada 18 bin 640 taksi kontrol edildi. Denetimlerde 15 taksi şoförüne kısa mesafe yolcu almamak, 1 şoföre trafiğin yoğun olduğu saatte yolcu almamak, 4 şoföre para üstünü küsuratıyla vermemek, 12 şoföre taksimetre açmamak ve kısa mesafeye farklı fiyat talep etmek, 1 şoföre uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunmak, 9 şoföre araç içerisinde sigara içmekten Kabahatler Kanunu kapsamında idari para cezası uygulandı.

Ayrıca 29 şoföre taksimetre bulundurmamak, 117 şoföre taksimetre kullanmamak, 19 şoföre araçtan çöp atmak, 107 şoföre seyir halinde cep telefonu kullanmak, 57 şoföre kırmızı ışık ihlali, 721 şoföre emniyet kemeri takmamak, 11 şoföre tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek, 3 şoföre alkollü araç kullanmak, 3 araç şoföre alkol/uyuşturucu ölçümü yaptırmayı reddetmek, 442 şoföre diğer konulardan, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında idari para cezası uygulandı. Toplam bin 551 taksi şoförüne para cezası uygulanan kontrollerde 165 taksi de trafikten men edildi, 1 aranan taksi tespit edildi.

19 kişi gözaltına alındı

Taksilere yönelik yapılan yol kontrollerinde ayrıca 14 bin 4 araç denetledi, 801 araca işlem yapıldı, 9 aranan araç tespit edildi, 52 adet araç trafikten men edildi, 51 bin 600 kişi sorgulandı. Bu sorgulamalarda 110 aranan kişi tespit edildi, 5’i narkotik madde bulundurmak ve satmak suçundan olmak üzere 32 kişi hakkında adli-idari işlem yapıldı, 19 kişi gözaltına alındı, 2’si çocuk toplam 4 kayıp şahıs bulundu, 4 adet ruhsatsız tabanca, 4 adet kurusıkı tabanca, 49 adet mermi, 2 adet kesici/delici alet, 21,6 gram esrar, 0,9 gram bonzai, 1,5 gram metanfetamin, 26 gram captagon, 0,9 gram skunk ve 34 adet sentetik ecza ele geçirildi.

KAYNAK :www.cnnturk.com

Lütfen, taksi durağı ile iletişiminizi sağlayan telsizlerinizin sesini kısın.

Hits: 18

Artık biliyorsunuz, burası ‘taksici dostu’ bir köşe. Özellikle UBER mevzuunda tavrımı açık bir şekilde ortaya koymuş, taksici esnafının safında yer almıştım. Her gün sinir bozucu trafikte, hırlısı, hırsızı, sarhoşu ile ‘boğuşmak’ zorunda kalan, kimi zaman vahşi cinayetlere kurban giden ama buna rağmen toplumun en fazla eleştiri alan meslek gruplarından biri olan taksici dostlarımızın sorunları bu köşede pek çok kez sesini bulmuştur. Ama bunu yaparken, bu meslek kolunun hak ettiği sevgi ve saygıyı kazanabilmesi yolunda eleştiri yapmaktan da kaçınmam. Bugün yine taksici dostlarıma naçizane bir tavsiyede bulunacağım…
Lütfen, taksi durağı ile iletişiminizi sağlayan telsizlerinizin sesini kısın.
Ya da çok daha çağdaş bir yöntemle, kulaklık kullanın.
Çünkü seyahat boyunca sürekli zırıldayan, içinde bağırış çağırış ve bazen tartışmaların da yer aldığı yüksek sesli anonsları dinlemek zorunda değiliz. Teknoloji marketlerinde 20 liraya satılan bir kulaklık bu sorunu çözer, bizi huzura kavuşturur, size de saygıyı artırır.
Hazır yeri gelmişken, bir küçük öneride daha bulunayım:
Biliyorum çoğu zaman dertlisiniz. Yakıt zamları, parça ve tamir fiyatlarının artışı, trafiğin durumu, patronların baskısı, üç paraya kendini o aracın sahibi sanan sorumsuz müşterilerin sinir bozucu tavırları vs. yüzünden şikayetleriniz çok.
Ama ne olur müşterinizi seyahat boyunca bu kişisel dertlerinizden uzak tutun.
Onlarla muhabbet edecekseniz; daha güzel, neşeli, rahatlatıcı konular açmaya çalışın. Çünkü sizin derdiniz bir ise milletin bin…

KAYNAK :
https://www.sabah.com.tr/yazarlar/gunaydin/aytug/2019/07/19/taksici-telsizi-kafa-sisiriyor

Taksiciden örnek davranış

Hits: 23

İstanbul’da taksicilik yapan Selahattin Kaya, müşterisinin araçta unuttuğu çantayı sahibine teslim ederek örnek bir davranış gösterdi.

İstanbul‘da taksicilik yapan Selahattin Kaya, müşterisinin araçta unuttuğu çantayı sahibine teslim ederek örnek bir davranış gösterdi. İçinde bilgisayar bulunan çantasını teslim alan vatandaşın, taksiciye teşekkür ederken, Taksi şoförü Kaya, “amacımız beddua almak değil, dua almak” dedi.

İstanbul’da taksicilik yapan Selahattin Kaya geçtiğimiz günlerde Kazlıçeşme Marmaray İstasyonundan aldığı yolcuyu Yedikule’de bir adrese bıraktı. Yolcuyu bırakan Kaya, bir süre sonra yolcunun araçta bir çanta unuttuğunu fark etti. Yolcuyu bıraktığı yerde bulamayan Kaya, taksi durağına geri döndü. İçinde bilgisayar bulunan çantayı aramak için durağa gelen yolcuyu gören Kaya, çantayı kendisine teslim etti. Eşyasının kendisine teslim edilmesiyle mutlu olan kadının teşekkürü bir başka taksi şoförünün cep telefonu ile görüntülendi.

KAYNAK :www.haberler.com

Müşteriler taksicilerden, taksiciler ise şartlardan şikayetçi

Hits: 2

İstanbul’da taksiciler ile müşteriler son zamanlarda sık sık karşı karşıya geliyor. Sosyal medyaya düşen görüntülerde sürücülerin saldırgan tavırları dikkat çekiyor. Peki taksi şoförleri neden böyle davranıyor? Yolcuların olası durumlarda hakları ne?

İstanbul’da taksiciler ile müşteriler son zamanlarda sık sık karşı karşıya geliyor. Sosyal medyaya düşen görüntülerde sürücülerin saldırgan tavırları dikkat çekiyor. Peki taksi şoförleri neden böyle davranıyor? Yolcuların olası durumlarda hakları ne?

İstanbul’da hemen her gün yeni bir taksici-yolcu kavgası yaşanıyor. Fiyat tarifesinin değiştirilmesi, indi-bindi ücretlerinin artırılması da soruna çözüm olmadı.

Peki yaşanan bu olayların altında hangi sebepler yatıyor? İstanbullular taksicilerin davranışlarından şikayetçi ancak taksi şoförlerine göre bu durum, iş şartlarının ağırlığından kaynaklanıyor.

İşin özünde, galericilerin aldığı yüksek kiralar var”

13 yıldır taksicilik yapan bir taksici, “İşin özünde, galericilerin aldığı yüksek kiralar var” diye cevap veriyor. Taksilerde çalışanların yüzde 90’ının şoför olduğunu belirten taksici, “Ama çalıştığı arabanın sahibi farklı, plakanın sahibi farklı, arada kazanan insanlar var. Simsarlar mı dersiniz komisyoncular mı dersiniz arada insanlar var.” dedi.

“Bizim yükümüz çok ağır, insanlarla ve trafikle mücadele ediyoruz”

Kontağa bastıkları anda 200-210 lira bir giderlerinin olduğunu anlatan taksici, “100 lira da yakıta zam geldiği için bir de durak parası da var 10 lira, oldu 320 lira. Yıkama parası da var. Biz 350 lira toplayacağız, ondan sonra bize kalacak el insaf.” diyerek yük maliyelerinden şikayet etti.

Sözü trafiğe getiren taksici, şunları söyledi:

“Bizim yükümüz çok ağır, insanlarla ve trafikle mücadele ediyoruz. Bir kişi biniyor Beşiktaş’tan Osmanbey’e gidelim diyor. Tamam gidelim ama oraya kadar giderken, 15-20 dakika geçiyor. 10-12 TL para yazıyor. Trafik sıkıştığı için müşteri caddenin ortasında iniyor. Sen orada kalıyorsun. Bu parayı toplamak için senin çok çalışman lazım. Ama trafiğe de giriyorsun parayı da toplayamıyorsun, müşteriyi de mağdur ediyorsun, kendinde mağdur oluyorsun.”

“Değişim saati geldiyse, sol şeritten gitmeli ve yolcu almamalıdır”

Tartışmaların odağındaki konu ise taksilerin değişim saati. Birçok yolcu, değişim saatinin bahane edilerek kısa mesafe yolcu alınmadığı görüşünde.

Bu konuyla ilgili tüketici haklarının 6’ncı maddesine vurgu yapan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Değişim saati geldiyse, sol şeritten gitmeli ve yolcu almamalıdır, aksi halde yolcu araca bindiğinde il içinde, onu gitmek istediği yere götürmek ile mükelleftir. Zaten tüketici haklarının 6’ıncı maddesinde hukuki bir sebep olmaksızın, hizmetten kaçınılamayacağı açıkça ifade edilmektedir.” şeklinde konuştu.

“Olayları kayıt altına alın”

İstenmeyen olaylar karşısında taraflara olayları kayıt altına almalarını tavsiye eden Ağaoğlu, sonrasında ise en yakın trafik kontrol noktasına veyahut İstanbul Büyükşehir Belediyesine, Beyaz Masa’ya şikayet edilmesi gerektiğini belirtti.

İstenmeyen olaylar karşısında Ağaoğlu, taraflara olayları kayıt altına almalarını tavsiye ediyor. Sonrasında ise en yakın trafik kontrol noktasına veyahut İstanbul büyükşehir belediyesine beyaz masaya şikâyet edilmesi gerektiğini belirtiyor.

“Plaka sınırlaması rant gruplarının oluşmasına sebep oldu”

Plaka sınırlamasının taksicilikte birtakım rant gruplarının oluşmasına sebep olduğunu dile getiren Ağaoğlu, bunun da hizmet kalitesini azalttığını, bu sıkıntının önüne geçmek için de taksi sürücüsüne hasılat şartı konulmaması gerektiğini ifade etti.

Ağaoğlu, “Taksi hizmeti sunan araçlara ya akbil konulmalı ya da yazarkasa konulmalı. Yazar kasa ne yazdıysa onun belli bir yüzdesi sürücüye, geri kalanı plaka sahibine bırakılmalıdır.” dedi.

KAYNAK :www.trthaber.com

Onlarca yıl İstanbul taksi esnafına ve İstanbul halkına zulm ettiniz. ARTIK YETER DÜŞÜN BU MİLLETİN SIRTINDAN…

Hits: 238

Taksi sektördeki onlarca yıl yaşanan sorunların sorumluları olan İBB Genel sekreteri ve Genel Sekreter yardımcıları hakkında derhal İBB şirketlerinin yönetimden de istifa etmeleri gerekir. Onlarca yıl İstanbul taksi esnafına ve İstanbul halkına zulm ettiniz. ARTIK YETER DÜŞÜN BU MİLLETİN SIRTINDAN…

Son dakika… Taksi zam görüşmeleri sonuçlandı! Taksiciler Odası’ndan açıklama

Hits: 25

Son dakika... Taksi zam görüşmeleri sonuçlandı! Taksiciler Odası'ndan açıklama

Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksi zam görüşmelerinin sonuçlanmasına dair açıklama yaptı. Aksu, “İTEO VE İBB görüşmesi sonucu, taksi zamları konusunda İBB yetkilileri, haftaya bir komisyon kurarak zam oranlarını belirleyip UKOME’ye sunacak”bilgisini paylaştı

Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksicilerin aylardır beklediği zam konusunda açıklamalar yaptı.

Aksu, konuyu İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bugün görüşme gerçekleştirdi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, Radyo Trafik’e yaptığı açıklamalarda zam konusuna dair bilgiler paylaştı.

24-25 aydan beri zam beklediklerini belirten Aksu, konuyu İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bugün görüştü. 

Aksu, zam oralarının, haftaya İBB yetkkililerinden oluşturulacak olan bir kurul tarafından kararlaştırılıp, UKOME’ye sunulacağını açıkladı.

ulusal.com.tr

Taksi mağdurlarını sevindirecek haber! Önümüzdeki dönemde çözülecek

Hits: 2

Geçtiğimiz günlerde taksiye aldığı bir yolcunun kısa mesafe gitmek istemesi üzerine ‘değişim saati’ bahanesini öne süren taksi şoförü bardağı taşıran son damla oldu. İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, açıklamalarda bulundu. Aksu, önümüzdeki günlerde bu sorunun tamamen kalkması için adımlar atacaklarını belirtti.

Taksiciler UBER ile yaşadıkları gerilim ya da trafikte sebep oldukları olaylarla ve en çok da yolcularla yaşadıkları sorunlarla gündem olmaya devam ediyor. Taksiciler bu kez ‘değişim saati’ ile Türkiye‘nin gündemine oturdu.

Geçtiğimiz gün bir yolcunun cep telefonuyla kaydettiği görüntülerde, aracına aldığı bir yolcunun ‘kısa mesafe’ gitmek istemesi üzerine ‘değişim saatim geldi, arabadan in’ diyen taksi şoförü tepki çekmişti.

TAKSİYE ALDIĞI YOLCUYU GÖTÜRMEK ZORUNDA

Yeni Şafak, söz konusu olayın ardından hem son dönemlerdeki taksicilerle ilgili şikayetleri hem de ‘değişim saati’ bahanesiyle ilgili gerçekleri İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu’ya sordu.

Görüntüleri kendilerinin de izlediğini ve büyük bir üzüntü duyduklarını ifade eden Aksu, “Öncelikle şu konuyu herkesin bilmesinde fayda var. Eğer bir taksici aracına yolcuyu alıyorsa her ne olursa olsun o yolcuyu gideceği yere götürmek zorunda” dedi.

İSTANBUL TAKSİCİLER ESNAF ODASI BAŞKANI AKSU: “DEĞİŞİM SAATİ HER SEKTÖRDE OLDUĞU GİBİ BİZDE DE VAR”

Tüm sektörlerde olduğu gibi taksicilerde de değişim saati olduğunun altını çizen Aksu, şunları söyledi:

“Değişim saati bir efsane filan değil. Gerçekten de bizlerin de değişim saati var. O saatte aracı teslim etmek zorunda şoför.

Eğer o saat geldiyse taksicinin hiç yolcu almadan, herhangi bir vatandaş için durmadan yoluna devam etme hakkı var.

Ama eğer aracını durduruyor, yolcuyu aracına alıyorsa artık ‘değişim saati’ bir bahane olur. Yolcuyu alıyorsan, istediği yere götüreceksin.

Eğer götürmezse ve dünkü gibi görüntüler yaşanırsa hem Emniyet Trafik Şube ilgili sürücüye ceza kesiyor hem de biz işlem yapıyoruz. Bizim yaptığımız işlem, sürücüye ceza puanı vermek. Belirli bir sınırı geçen şoförler taksi kullanamıyor.”

Taksiciler bir dönem UBER ile yaşadıkları sorunlarla da gündem olmuştu.

“HEM VALİLİK İLE HEM DE BELEDİYE İLE GÖRÜŞÜYORUZ”

Son yaşanan olayın ardından yeni bir düzenleme için harekete geçtiklerini ifade eden Aksu, “Hem Valilikle hem de Belediye ile görüşüyoruz. Yeni bir düzenleme yapacağız” ifadesini kullandıktan sonra şöyle devam etti:

“Bu sorunu kanunla mı, yönetmelikle mi, yoksa genelgeyle mi çözeceğiz henüz net değil. Bugün itibariyle söyleyebileceğim tek kesin şey; bu sorunu çözeceğimiz.

Belki taksinin üzerine bir ışıkla ya da aracın önünde bir yazıyla bu sorunu aşabiliriz. Yolcu, durdurmak istediği taksinin değişim saatinde olup olmadığını net bir şekilde görecek.

Böyle araca binen yolcuya ‘değişim saati’ bahanesini sürücüler ortaya atamayacak. Bizim tek isteğimiz, İstanbulluların en güzel şekilde yolculuk etmesini sağlamak”

Kaynak: Taksi mağdurlarını sevindirecek haber! Önümüzdeki dönemde çözülecek

Taksilerde kısa mesafeye indi-bindi ücreti de çözüm olmadı

Hits: 2

Taksilerde başlatılan indi-bindi ücreti uygulamasının kısa mesafelerde yolcu almama problemine çözüm sağlamadığını belirten vatandaşlar ve tüketici örgütlerinin temsilcileri, taksicilerin kısa mesafede yolcu almamayı sürdürdüğünü, bu durumun özellikle sabah ve akşam saatleri, turistik ve kalabalık bölgelerde yoğunlaştığını vurguluyor- Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu:

UĞUR ASLANHAN – Taksilerde özellikle kısa mesafelerde yolcu alınmamasına çözüm olarak getirilen indi-bindi ücreti çözüm olmadı. Vatandaşlar ve tüketici dernekleri, taksicilerin kısa mesafede yolcu almamayı sürdürdüğünü, bu durumun özellikle sabah ve akşam saatlerinde, turistik ve kalabalık bölgelerde yoğunlaştığını belirtiyor.

Taksiler konusunda dile getirilen şikâyetlerin başında gelen kısa mesafede yolcu almama problemine çözüm olarak 2017’de uygulanmaya başlayan ve hâlihazırda 10 TL olan indi-bindi ücretine ilk dönemde tüketicilerden ciddi itirazlar gelse de kısa mesafe ve benzeri problemlerin çözümüne katkı sunacağı düşünülmüştü.

Ancak aradan geçen sürede taksicilerin kısa mesafede indi-bindi uygulamasına rağmen yolcu almamayı sürdürdüğü belirten vatandaşlar, problemin çözümü noktasında bir gelişme sağlanamadığını kaydediyor.

Vatandaşlar, özellikle sabah ve akşam saatlerinde (işe gidiş ve iş çıkışı), turistlerin bulunduğu ve kalabalık bölgelerde, yağmurlu havalarda tüm ısrarlara rağmen taksicilerin istisnalar hariç yolcu almamayı sürdürdüğünü vurguluyor.

Bu alanda kesin çözüm talep eden vatandaşlar, denetimlerin ve cezaların artırılması, yolcu almayanlara caydırıcı cezaların getirilmesini talep ediyor.

 “Taksici müşteriyi istediği yere götürmemezlik yapamaz”

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, hiçbir taksicinin, “arabayı teslim edeceğim, değişime gidiyorum” diye bir mazereti olmayacağını belirterek, “Bankaya 16.50’de girdiğinizde size ‘banka kapandı, çıkın’ diyemezler. 17.00’de veya 1-2 dakika kala kapı kilitlenir, içerideki müşterilerin işlemi bitene kadar beklenir. Veya marketler 22.00’de kapanıyorsa siz içerideyseniz ve 22.02’de kasaya gittiğinizde hizmet verilmemesi gibi bir şey olamaz.” dedi.

Ağaoğlu, “Taksiciler, genelde müşteriyi aldıktan ve gideceği yeri öğrendikten sonra değişime gideceğini söylüyor. Taksici, aracına binen müşteriyi istediği yere götürmek zorunda. Ancak burada emekçiler değil yüksek gelir hedefleyen plaka sahipleri kabahatli.” diye konuştu.

Yaklaşık 30 yıl önce taksi plakalarının açık artırmayla satışa çıkarıldığını, o günden bu yana sisteme yeni plaka girmediğini dile getiren Ağaoğlu, “Yaklaşık 18 bin civarında tahditli plaka var İstanbul’da. Bunun bir düzene girmesi lazım. Piyasada rekabet olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Ağaoğlu, plaka sahiplerinin taksi şoförlerinden yüksek gelir beklediğini, günlük bedelle çalışan şoförlerin bu yüzden daha fazla para kazanma hırsına sahip olduğunu belirterek, bu şoförlerin hangi şartlarda çalıştığının da denetlenmesi gerektiğini savundu.

– “Aracın değişim saatiyse müşteriyi ya hiç almamalı, aldıysa götürmeli”

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, kısa mesafeye gidecek yolcuların alınmaması problemine çözüm olarak indi-bindi ücretinin getirildiğini belirterek, kendilerinin bu uygulamaya ilk günden beri karşı çıktıklarını söyledi.

Koçal, “Bu uygulama dahi soruna çözüm olmadı. Kısa mesafede yolcu alınmaması problemine ilişkin şikâyetler her geçen gün artarak devam ediyor.” diye konuştu.

Taksicilerin özellikle 14.00-16.00 saatleri arasında şoför değişimi gerekçesiyle gideceği yeri beğenmediği yolcuları almadığını dile getiren Koçal, “Bu konudaki sıkıntıları bizzat ben dahi yaşıyorum. Taksici araç bekleyen yolcunun yanında duruyor, onu alıyor, gideceği yeri duyduğunda beğenmiyorsa değişime gittiğini söylüyor.” dedi.

Koçal, taksicilerin böyle bir hakkı olmadığının altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer değişime gidiyorsa hiç durmayacak veya yolcuyu aldığında gideceği yeri duymadan ‘Ben şuraya gidiyorum yol üzeriyse alabilirim.’ diyecek. Bu taksicinin ana hizmeti, bu hizmeti sunmuyor ya da ayıplı sunuyor. Ayrıca taksi plakalarının tahditli olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bize göre taksicilik şartlarını yerine getiren herkes aracıyla bu işi yapabilmeli veya başka çözümler getirilmeli. Denetimler ve cezalar artırılmalı.”

KAYNAK :/www.timeturk.com

Kadın yolcuyu araçtan indirmek isteyen taksici meslekten men edildi .

Hits: 2

Beyoğlu’nda ‘değişim saatim geldi’ diyerek yolcusunu araçtan indirmek isteyen taksi sürücüsü meslekten men edildi. Şişhane’den taksiye binen kadın yolcu, Kurtuluş’a gitmek isteyince ‘değişim saatim geldi’ diye taksi sürücüsü tarafından araçtan indirilmek istenmişti. Kadın yolcunun cep telefonuyla kaydettiği görüntüler sonrası yetkililer harekete geçti. Trafik ekiplerince yakalanan sürücüye ceza kesildiği öğrenildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da sürücünün belgesine el konularak meslekten men edildiği kaydedildi. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası ise taksinin bir süre trafiğe çıkışına engel olunacağını belirtti..

KAYNAK :www.ahaber.com.tr

Son görüntüler bir kez daha gündeme getirdi! İşte taksicilerin uyması gereken kurallar

Hits: 15

Beyoğlu’nda bindiği taksiden ‘kısa mesafe’ nedeniyle indirilmek istenen bir kadın yolcu, taksici ile arasında yaşanan tartışmayı cep telefonu ile görüntüledi. Görüntülerin ortaya çıkması sonrası taksicilerin uyması gereken kuralları bir kez daha gündeme getirdi.

Özellikle Taksim, Sultanahmet, Eminönü gibi turistlerin yoğun olduğu bölgelerde bazı taksicilerin Türk müşteri almaması ve kısa mesafe yolcusu almaması üzerine taksiciler ile müşteriler arasında zaman zaman tartışmalar yaşanıyor. Bu tartışmalar sonrasındaişini hakkıyla yapan taksiciler de zan altında kalabiliyor. Son olarak Beyoğlu’nda bir kadın yolcu ile taksici arasında yaşanan ve kameralara yansıyan tartışma bir kez daha taksicilerin uyması gerek kuralları gündeme getirdi. 

‘Değişim saatim geldi’ diyerek indirmek istedi

Şişhane’den taksiye binen bir kadın yolcu, Kurtuluş’a gitmek istedi. Taksici,kısa bir süre ilerledikten sonra Tarlabaşı‘nda aracı durdurdu. Taksici değişim saati geldiğini belirterek kadından araçtan inmesini istedi. Kadın yolcu, tepki gösterince tartışma çıktı. Taksicinin ısrar etmesi üzerine kadın yolcu, telefonla arayarak polis çağırdı. Aracın içindeki tartışmaya yoldan geçenler de dahil oldu. Taksinin yanına gelen bir kişinin de tepkisi üzerine kendisini savunan taksici, değişim saatinin geldiğini, polisi bekleyemeyeceğini söyledi.

‘Madem değişim saatin geldi, yolcuyu neden aldın?’

Tepki gösteren kişinin ‘Madem değişim saatin geldi, yolcuyu neden aldın?’ diye sorması üzerine Bağcılar’a gideceğini söyleyen taksici, kadın yolcunun inmesi için diretti. İhbar üzerine gelen polis, taksiciyi uyararak yolcuyu istediği yerde bırakmasını söyledi. Bunun üzerine taksici, kadın yolcuyu istediği yere götürdü.

Peki taksici ve yolcunun hakları neler?

Bu tartışmalar sonrası taksicilerin uyması gereken kurallar bir kez daha gündeme geldi. Bu kurallar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Merkezi Kararı Taksi ve Dolmuş Yönergesi’nde açıkça belirtilmiş durumdadır. Bu kurallara uymayan taksi şoförleri 153 İBB Beyaz Masa‘ya şikayet edilmesi durumunda haklarında işlem yapılmaktadır. Yönergede yazılan maddelerden en önemlileri şu şekilde sıralanabilir;

– Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi olmayan şoför çalıştırılamaz. 
– Çevreye zarar veren, aşırı derecede gürültü çıkaran, hasarlı araçlarla yolcu taşımacılığı yapılamaz.
-Taksi ve Taksi dolmuşlarda çalışan şoförlerin kılık kıyafeti düzgün temiz ve bakımlı olmalıdır.
-Arızalı ve hatalı taksimetre ile kesinlikle çalışma yapılamaz.
-Taksi ve taksi dolmuş şoförleri, mesafe, trafik yoğunluğu ve iklim şartları gözetmeksizin yolcu çağrılarına cevap vermek mecburiyetindedir. 
-Köprü geçiş ücreti, ücretli otoyol ve otogar gibi yol kullanım ücretleri hariç taksimetre de yazılı ücretin dışında ücret talep edilemez. 
-Taksilerde, taksimetre cihazları yolcuların rahat görebileceği yere monte edilmelidir. 
-Taksi ve taksi dolmuş şoförü, aracın iç ve dışını temiz tutacaktır. 
-Taksi ve taksi dolmuşlarda yolcuları rahatsız edecek şekilde teyp ve radyo dinlemek yasaktır.
-Araç içerisinde sigara içmek yasaktır.
-Taksi şoförleri, müşterilerinin gösterdikleri adrese, bir başka yolu bilhassa göstermedikleri müddetçe en kısa yoldan götürmeyi teklif eder. 
-Taksi ve taksi-dolmuş şoförleri araçlarını, gidiş yönlerine göre yolun en sağ kenarında durdurarak yolcularını sağ taraftan indirmek ve bindirmek, yolcular da araçların sağ tarafından inmek ve binmek zorundadırlar. 
-Köprü geçiş ücreti ve ücretli otoyol geçiş bedellerinin tamamı müşteriden alınır.

KAYNAK :www.yeniakit.com.tr

Taksicilere yönelik düzenlenen ‘son durak’ operasyonunun detayları ortaya çıktı: Turistler için ‘mal’, ‘kuş’ diyorlarmış

Hits: 31

İstanbul’da turistleri dolandıran taksicilere yönelik düzenlenen ‘son durak’ operasyonun detayları ortaya çıktı. 25 kişinin gözaltına alındığı operasyonda taksicilerin kendi aralarında yaptıkları telefon konuşmalarında, turistler için ‘keriz’, ‘mal’ ve ‘kuş’ gibi argo kelimeler kullandıkları belirlendi.

Habertürk’ten Nihat Uludağ’ın haberine göre, İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, turistleri dolandıran, kötü muamelede ve cinsel tacizde bulunan taksicilere yönelik operasyon başlattı.

SON DURAK’TA 63 TAKSİCİ TAKİBE ALINDI

Beyoğlu ve Beyazıt’ta çay ocağı ve büfeleri taksi durağı gibi kullanan bazı taksi şoförlerinin kendi aralarında organize hareket ettikleri ve turistleri dolandırdıkları belirlendi. İstanbul’a gelen turistleri hedef alan bu taksicilerin tespit edilmesi için özel bir ekip oluşturuldu. Oluşturulan bu sivil ekip 4 ay süresince bu taksicileri adım adım izlemeye aldı. Yapılan çalışmalarda 63 taksi şoförü tespit edildi.

ERKETE BİLE TUTMUŞLAR

Taksicilerin işe çıkmadan önce özel olarak tuttukları erketeler (gözcü) aracılığıyla polis operasyonlarına karşı bile önlem aldıkları belirlendi.

Suça karıştığı belirlenen 25 taksiciye yönelik, nitelikli dolandırıcılık, parada sahtecilik, hakaret, taciz, polise mukavemet gibi suçlara karıştıkları belirlendi. Bir taksicinin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretten arandığı tespit edildi.

Düzenlenen son durak operasyonunda 25 taksici yakalanırken, 38 taksici de ifadelerinin alınması için emniyete çağrıldı.

TURİSTLERE ‘KERİZ’, ‘MAL’ VE ‘KUŞ’ DEMİŞLER

Taksicilere yönelik yapılan teknik takip çalışmasında, taksi şoförlerinin kendi aralarında yaptıkları telefon konuşmasında dolandırdıkları turistler için, ‘Keriz’, ‘Mal’ ve ‘Kuş’ gibi argo kelimeler kullandıkları belirlendi. 

TAKSİCİLERİN İNANILMAZ SUÇ GÖRÜŞMELERİ

Taksicilere yönelik yapılan teknik takiplerden inanılmaz suç görüşmeleri de kayda girdi.

90 lira aldım fazla yemedi: Bir taksicinin başka bir taksici ile yaptığı görüşmede “Bugün çok iş var, Süleymaniye iş dolu. Topkapı’ya iş aldım. 90 lira alabildim fazla yemedi” 

1000 dolar kazıkladım: Bir taksicinin dolandırdığı turisti bıraktıktan sonra telefonla aradığı arkadaşına “1000 dolar kazıkladım hadi Fatih’e gel yiyelim”.

Siviller var dikkat edin: Erketelerin taksicilere polise yakalanmamaları için uyardıkları ortaya çıktı. Bir erketenin “Abi siviller Yusufpaşa’da uygulama yapıyorlar. Bütün taksileri çeviriyorlar. Taksimetre açık kalsın. Sol şeridi kullanın” dediği belirlendi.

Müşterinin kolyesini satıp yemişler: Bir taksicide yaptığı telefon görüşmesinde “Abi müşteri takside kolye unuttu en az 1000 Euro eder. Gel bunu ıslatalım” dedi.

BEŞİKTAŞLI ROCO’DA DOLANDIRILANLAR ARASINDA

Taksicilere yönelik yapılan teknik takip sırasında, Beşiktaş’ın Şilili futbolcusu Pablo Enzo Roco Roco’da bu taksilerden birine bindi. Beşiktaş’tan taksiye binen Roco, Sultanahmet’e geldiğinde taksiden indi. Taksicinin olay yerinden ayrılmasından sonra polisler Roco’nun taksiye kaç lira ödediğini sordu. Roco, 5.4 kilometrelik bir yol için 18 lira ödemesi gerekirken taksi şoförüne 1000 TL ödeme yaptığını söyledi. Roco, taksiciden şikayetçi olmadı, ancak o taksi şoförü de gözaltına alındı.

0 TL YERİNE 140 TL ALMIŞLAR

Sivil polis ekipleri, turistleri dolandıran taksicileri adım adım izlemeye devam etti. Bu taksilere binen turistin, bindiği yerden indiği noktaya kadar takip edildi. Turiste ne kadar ücret ödediği soruldu.

Turistlerin 40 liralık mesafeye 140 lira ödedikleri tespit edildi.

TÜRK MÜŞTERİ ALMIYORLAR

Dolandırıcı taksicilerin, Türk müşterileri taksilerine almadıkları da tespit edildi. Taksilerine binmeye çalışan Türk müşterilere başka bir müşteri bekliyoruz yalanını söyledikleri belirlendi.

‘İLK KEZ TÜRKİYE’YE GELDİM GASP EDİLDİM’

İGözü dönmüş taksicilerin yabancı uyruklu müşterilerden sadece fazla para almadıkları ve bazılarını gasp ettikleri ortaya çıktı. Fas uyruklu bir turist operasyon sırasında karakola giderek gasp edildiğini söyledi. O.B isimli Faslı turist “İlkkez Türkiye’ye geldim. Tanıtımlarda hayran kaldığım İstanbul’da bir hafta kalmayı hedefliyordum. Havalimanından bir taksiye bindim araç içerisinde şoförden başka biri de vardı. Gideceğim yere gelince taksimetredeki ücreti çıkarttım. Ama benden fazla para istediler vermeyince çantamı zorla açarak içinde bulunan 830 doları aldılar ve beni arabadan attılar” dedi. Polis operasyonlar kapmasında K.O isimli taksiciyi de gözaltına aldı.

SON DURAK TAKSİCİLERİ SERBEST

Polisteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilen 25 taksici çıkarıldıkları mahkemede “delil durumu, şüphelilerin müdahalelerine açık delilin bulunmayışı, müştekilerin büyük çoğunluğunun yabancı uyruklu olmalarından kaynaklı mahkeme evresinde uzunca bir uluslararası istinabe sürecinin yaşanmasının muhtemel görülmesi, ikametgahlarının belirli olması ve kaçma şüphesinin izlenmeyişi” gerekçeleriyle savcılığın tutuklama talebini reddetti. Şüpheliler hakkında yurt dışına çıkış yasağı koyularak haftada üç gün karakola imza vermek şartıyla adli kontrol tedbirinin uygulanmasına hükmedildi.

KAYNAK :/tr.sputniknews.com

İBB Tekel Taksi Sorununa Acil Çözüm Bulmalıdır.

Hits: 21

İstanbul’da sarı taksi çilesine yetkililer ne zaman el atacak ? Vatandaşlar çile çekiyor. İş saatlerinde taksi bulmakta zorlanan vatandaşlar, bir kısım taksicinin davranışlarından şikayetçi..

Sarı Taksi Tekeli Son Bulacak mı ? İBB Taksi Sorununu Çözmelidir

Evet özellikle İstanbul’da turisterin de yoğun olması nedeni ile taksiler yetersiz kalıyor. Sadece bu mu tabiki hayır. Ülkede bir sarı taksi tekeli oluşurulmuş durumda. Vatandaşın başka seçeneği olmadığı için, taksiler eski düzenine geri döndü. UBER firmasının konforlu hizmet vermesi taksilerin biraz kendilerine çeki düzen vermesine, kedilerini yenilemesine sebep olurken, UBER’in kaldırılması ise yine taksilerin eski haline gelmesine neden olmuştur. 

Taksi Sorunu Nedir Nasıl çözülebilir ?

Öncelikle şu şekilde başlamak istiyorum. Türk insanı konforu, kaliteyi parasını vermesi halinde bile haketmiyor mu ? Vatandaşı bu taksicilere neden mahküm ediyorlar. Bu düzeni kim kurdu ve neden değiştirmiyor ? Artık emeği hakkı savunan CHP’li Ekrem İmamoğlu Belediye Başkanı oldu. Bu sorunu çözecek mi ?Galeri ve eskiden taksi plakası almış olanlara insanlar çalışmak zorunda mı ? Bu insanları bu kişilere mecbur etmek ne kadar doğru ve adalettir ?  Akşam saatleri veya iş saatleri taksi sıkıntısı yaşanıyor. Neden ? Çünkü taksi sayısı az. Neden plaka olayı. böyle sistem mi olur arkadaş. Sonuçta ama vatandaşa hizmet vermek ve devlete vergi vermek değil mi ? Taksicilerin hepsi olmasa da bir kısmı dolandırıyor, kötü davranıyor, hitap şekli iyi değil, vatandaşa sadece para gözü ile bakıyor.  Değiştir sistemi.

Sistem nasıl olmalı ?

Sistem şu şekilde olamaz mı ? Nasıl ki diğer meslekleri yapanlar işletmesini açmak için uygun şartları taşımak sureti ile dükkan veya eczane açabiliyor. Siz işte zamanında eczane ruhsatı almış ama daha veriliyor diye duydunuz mu ? Veya daha önce berber ruhsatı alınmış ama daha veriliyor diye duydunuz mu ?  Taksi sisteminde plaka olayı kaldırılmalıdır. Ya şirketler aracıığı ile ya da taksicilik yapmak isteyen belli bir eğitimi aldıktan sonra sınav olmak şartı ile taksicilik yapabilir sertifikası olabilmeli. Bunun dışında taksiciler yıl içerisinde denetlenmeli ve tekrar belli sınava alınmalıdır. Bunun dışında sertifikasını alan kişi, belli şartları taşıyan aracını alarak, vergi levhasını takarak taksicilik yapabilmeli. Bu şekilde olursa hem çalışan kazanır hem de taksiler ucuz ve kaliteli olur.  İkinci Yöntem İse Belediye Şirketlere Vermelidir. Birçok şirket olmalıdır. Rekabet kaliteyi getirir. Ama en kısa zamanda buna çözüm bulunmalıdır.

İstanbullular UBER veya Uber gibi Şirkelerin Olmasını İstiyor.  UBER veya uber gibi diğer şirketler vatandaşa hem güven verirken hem de yolu çıkarabiliyordu. UBER XL aracını kaldırmasının ardından taksilerle devam ediyor. Fakat taksilerde UBER taksimetreyi baz alıyor. Diğer şekilde ise gidilecek güzergahı gösterirken, miktarı çıkarıyordu. Bu şekilde dolandırmanın önüne geçiliyordu. Bir diğer özelliği de konforlu olmasıydı. Bu sarı taksi olayına acilen çözüm bulunmalıdır. 

KAYNAK:www.iskurnet.com/

Taksici-Uber davası yine bilirkişiye takıldı

Hits: 2

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın internet uygulaması üzerinden hizmet veren UBER’e erişimin engellenmesi için açtığı davada bilirkişinin raporunu yetiştirememesi nedeniyle bir kez daha ertelendi. Mahkeme bilirkişi heyetine 60 günlük son kez ek süre verdi. Taksicilerin tedbir talebinin ise davanın esasına ilişkin olduğu gerekçesiyle bir kez daha reddedildi.

İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davaya davacı taksici dernekleri ile UBER’in avukatları katıldı. Mahkeme başkanı, dosyanın bilirkişiden dönmediğini, bilirkişi heyetinde bulunan haksız rekabet uzmanı Prof. Dr. Pelin Güven’in yurtdışında olduğu belirterek, bilirkişilerin dosya üzerindeki inceleme ve görüşmelerinin devam ettiğini ve henüz bir görüş birliğine varılmamış olması nedeniyle 60 günlük ek süre talebinde bulunulduğunu açıkladı.

BİR DAVA DAHA BİRLEŞTİRİLDİ

Mahkeme başkanı ayrıca, Yeni Nesil Taksiciler Kooperatifinin de 11 Asliye Ticaret Mahkemesi’nde UBER’e dava açtığı, açılan davada, bu davada olduğu gibi UBER’in haksız rekabet yaptığına ilişkin iddiada bulunması nedeniyle bu dava dosyasıyla birleştirilmesine karar verildiğini belirtti.

AVUKATLAR BİLİRKİŞİNİN EL ÇEKTİRİLMESİNİ İSTEDİ

Söz alan davacı avukatları ise, bilirkişi heyetinin görevini yerine getirmediği gerekçesiyle dosyadan el çektirilmesini talep etti. Avukatlar ayrıca, UBER’in faaliyet gösterdiği internet sitelerine erişimin engellenmesi yönünde tedbir kararı verilmesini talep etti.

BİLİRKİŞİYE 60 GÜNLÜK SON KEZ EK SÜRE VERİLDİ

Ara kararını oluşturan mahkeme heyeti, bilirkişi heyetine 60 günlük ek süre verdi. Bu ek sürenin nihai süre olduğu ve bu süre içerisinde raporun mutlak suretle ibraz edilmesine, aksi takdirde bilirkişilik görevinin su istimal veya görevi kötüye kullanma suçlarından Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacağı uyarısında bulundu. Tedbir talebine ilişkin ise, bu aşamada bir karar verilmesine yer olmadığına belirten mahkeme heyeti duruşmayı 16 Ekim’e erteledi.
Dava dosyası daha önce de bilirkişiye gönderilmiş ancak bilirkişi raporunu geciktirdiği ve yetersiz bir rapor hazırladığı gerekçesiyle, dosya yeni bir bilirkişiye gönderilmişti.

KAYNAK:www.sozcu.com.tr

İstanbul Taksi Esnaf Odası Başkanı EYÜP AKSU :Korsana karşı açılmış olan davaya 03.07.2019 Çarşamba günü saat 14:00 de Çağlayan adliyesinde ailelerimizle birlikte eksiksiz bir şekilde katılmanız gerekmektedir.

Hits: 28

Değerli meslektaşlarımız; 
Yıllarımızı verdiğimiz emeğimiz ve ekmeğimiz olan mesleğimize sahip çıkmak için; korsana karşı açılmış olan davaya 03.07.2019 Çarşamba günü saat 14:00 de Çağlayan adliyesinde ailelerimizle birlikte eksiksiz bir şekilde katılmanız gerekmektedir. Taksici esnafımıza yakışır bir şekilde davayı sükunet ve sakinlikle takip etmeliyiz. Lütfen duyarlı olalım.
İTEO Başkanı 
Eyüp AKSU – 0532 571 68 24

TAKSİCİ DEYİP GEÇMEYİN!.. SİZİ BİR “EİNSTEİN” SÜRÜYOR OLABİLİR…

Hits: 19

Eğer bir Avrupa ülkesindeyseniz, sizi havaalanından şehre götüren taksinin şöförü bir Üniversitenin rektörü, bir bilim insanı, bir sanatçı, bir hukukçu, bir partinin lideri, siyasi bir hareketin öncüsü, bir yazar, bir ressam ya da önü kesilmiş bir dahi olabilir…

Evet taksici deyip geçmeyin…

Avrupa’da bunların hepsi ve belki daha fazlası mümkün. 
Bunun nedeni Avrupa entellektüelizsminin taksi şöförlerine kadar genişlemiş olması değil; Avrupa’ya çeşitli ülkelerden göç etmiş beyinleri “istihdam etme” yeteneksizliğinden dolayı, pek çok insanın kendini burada konumlandırmak zorunda kalmasıdır.
Şöförlük, ülkeden ülkeye değişse de genelde “alt-kültür” tabakasından sayılsa da taksi sürücüleri yine de farklıdır. Meslekleri icabı “güngörmüş”, “insan sarrafı” olmuş insanlardır. 
Avrupa’da ise TAKSİ SÜRÜCÜLÜĞÜ bana göre sosyolojik olarak özel bir fenomen oluşturur. Bunun nedeni, daha çok siyasi nedenlerle Avrupa ülkelerine sığınmak zorunda kalan çok sayıda entellektüelin geçimlerini sağlamak için en uygun olarak TAKSİ SÜRÜCÜLÜĞÜ’nü tercih etmeleridir.
Bunu zaman içinde çok daha iyi fark ettim. Türkiye’den gelen birçok siyasi hareketin lideri, teorisyeni, parti sekreteri, akademisyen ve ya yazarın taksi şöförlüğü yaparak geçimlerini sağladığını gördüm. Bunu sadece kendi çevremizdeki şehir ve arkadaşlarla BERLİN’le sınırlı ÖZEL bir durum sanıyordum. 
Oysa HAMBURG’da, KÖLN’de MÜNİH’te de farklı değildi. 
LONDRA’da PARİS’te STOCKHOLM’de de aynıydı. Hatta 2007’de yapılan bir istatistiğe göre Türkiye’den İsveç’e siyasi mülteci olarak gelen çeşitli parti yöneticisi, akademisyen, hukukçu, öğretmen, yazar veya sanatçı tam 60 kişi Stockholm’de taxi şöförlüğü yapmaktaymış.
Sonra bunun sadece Türkiye ve Kürdistan’la ilgili olmadığını siyasi göç veren başka ülkeler için de geçerli olduğunu fark ettim: TAKSİ sürerek hayatını kazanan İRAN’lı doktor ve hukukçularla karşılaştım. İkisi de kadındı…
Önceki yıl, eskiden Türk solundaki hareketlerden birinde yöneticilikte yapmış olan şimdi ise Berlin’de Taksicilikle hayatını kazanan bir arkadaşımla, bir konferans için randevulaşmıştık. Kendisine afiş ya da bilet götürecektim. Taksi durağına gittiğimde kendisi yoktu; orada durakta çalışan bir Afrikalıya sordum, arkadaşımın işe çıktığını bir saate kadar döneceğini söyledi.
Bir kaç gün sonra buluştuğumuzda bana dedi ki; 
– Afrikalı arkadaşımla tanıştın mı?
– Hayır!.. Durakta biri vardı, o mu ?
– Evet… O kim biliyor musun? Eritre’den göç eden ünlü bir kalp cerrahı!… Siyasi kovuşturmalar nedeniyle Üniversitedeki işini bırakıp gelmek zorunda kalmış. Diploması burada denk kabul edilmediği için, ülkesinde çok ünlü bir kalp cerrahı olmasına rağmen burada Taksicilik yapıyor… Gıyaben seni tanıtmıştım, siyasi olarak da çok harika bir insandır.
Görseniz hayatında “değnekçilik”ten başka bir iş yapmamış biri sanırsınız…

İşte böyle.

Konu sadece Ortadoğu veya Afrika’dan gelen “beyin”lerin beyin ve yetenek sayılmamasıyla ilgili değil. Sistem, rejim düşmanlığı da var.
Yine Berlin’de TAKSİ şöförlüğü yapan AKADEMİSYEN BİR ALMAN’la da karşılaşmıştım. O ise 1990’dan önce DDR zamanında Doğu Berlin’de bir Üniversitede öğretim görevlisiyken, birleşmeden sonra kendisini kapı dışarı bulmuş, akademik kariyeri Batıyla eşleştirilmediği için işsiz kalıp hayatını taksicilikle kazanıyordu.
Geldiği ülkede “ejdarha” olsanız burada her şeye “sıfır” çizgisinden başlamak zorundasınız. Sahip olduğunuz iş, ünvan, kariyer sosyal ve siyasi statü, özel yetenek, zeka vb. ne olursa olsun buraya ÇEVRİLMEK zorunda. O da sıfırdan bir başlangıç noktasıdır ki hiç bir zaman buradakilerle aynı düzeye gelemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu çeviri işi bazen buradaki HİMMETLİ bazı grupların, çevrelerin gayretiyle bazı kişiler için ÖRNEK kabilinden yapılsa da bu hiçbir zaman genel geçer hale gelmez.
Bundandır ki geçimini temin için TAKSİCİLİK bu duruma en uygun meslek olmakta ki eğer şans eseri araba kullanmayı öğrenmişseniz.
TAKSİCİLİĞİN, bu entelektüel gruplar tarafından tercih edilmesinin temel nedeni herhalde, ZAMANI kendilerinin kontrol edebiliyor olmaları… HİYERARŞİK bir mekanizma ve BÜROKRASİ çarkından uzakta daha BAĞIMSIZ hareket edebilmeleri de başka bir faktör olmalı. Kafe, büfe vb. küçük işletmeler deneyenlere göre de paraydı; finans amttı uğraşlardan daha uzak, kafaları daha dinç oluyor galiba.
Bu, onların okuma, düşünme ve entelektüel üretimlerine kısmen devam edebilme için bir alan da kazandırıyor.
Değerli dost ve yoldaşım Taner neredeyse 25 yıldır Stockholm’de Takscilik yapıyor. Klasik müzik dinlemeyi ve müşterileriyle felsefe, sanat, güncel politika üzerine esprili sohbetler yapmayı seviyor. Arlanda’dan şehir merkezine gelişte klasik müzik çalan ve kendileriyle güncel politika, film, felsefe üzerine derin tartışmalar yapan bir taksiciyle gelmek çoğu entelektüel için şaşırtıcı bir deneyim olsa gerek…
Yalnız bu değil, hem o ülkenin hem dünyanın dört bir yanından gelip-giden değişik kültür ve sınıflardan insanlarla girilen bu etkileşim insana, olaylara ve topluma bakışı daha derinleştiriyor olmalı. Taner, sırf taksi anılarını yazsa, çok önemli bir sosyolojik araştırma gibi katkı yapacağına inanıyorum.
Müşteri sırası beklemenin kendisine uzun okumalar yapma fırsatı yarattığını söylüyor. Çok okuyor ve medyayı takip ediyor. Onun okuduğu kitap ve yazıların ismini bile çoğu zaman duymamış oluyorum. Bana sık sık tüyo verir, kısa yorumlar gönderir.
Ben de ona derim ki:
– Taner, sen OKUR’sun, ben YAZAR’ım. İkimizden ancak bir tane OKUR-YAZAR çıkıyor 🙂
“RECEP MARAŞLI YAZISI”

Turistleri dolandıran taksiciler gözaltına alındı

Hits: 12

İstanbul’da Sultanahmet, Eminönü ve Taksim gibi bölgelerde araçlarına binen turistleri dolandırdıkları iddiasıyla 63 taksici hakkında soruşturma başlatıldı. Bu kapsamda 25 taksici hakkında gözaltı kararı verildiği, 38 taksicinin de ruhsatlarının iptal edileceği bildirildi

İstanbul genelinde çeşitli bahanelerle yol uzatarak ya da haksız yere fazla para alıp yabancı uyruklu turistleri dolandıran, taksicilere yönelik operasyon düzenlendi. Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro amirliğince yapılan operasyonda çok sayıda taksici gözaltına alındı. 63 taksiye yasal işlem uygulandı. Taksicilerin dolandırdığı Kişiler arasında Beşiktaş’ın ünlü futbolcusu Enzo Pablo Roco’nun da olduğu öğrenildi.

HER TÜRLÜ SUÇU İŞLEMİŞLER

İstanbul Sultanahmet bölgesinde çalınan ve turistleri çeşitli yöntemlerle dolandırdığı iddia edilen taksicilere yönelik operasyon düzenlendi. Aralarında fazla para alan, eksik para veren, yolu uzatarak dolandırıcılık yapan hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik hakaret eden şüphelilerin de bulunduğu kişilerin yakalanmasına yönelik operasyon devam ediyor.

ÜNLÜ FUTBOLCUYU DA DOLANDIRMIŞLAR

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerince 3 ay önce takibe alınan taksiciler tek tek tespit edildi ve düğmeye basıldı. Taksicilerden birisinin Beşiktaşlı ünlü futbolcu Enzo Pablo Roco’yu da dolandırdığı iddia edildi. Beşiktaş’ın Şilili yıldızı Roco’nun da şikayeti üzerine harekete geçen Yankesicilik ekipleri 38 kişinin ifadesine başvurdu. Tespit edilen 25 taksiciyi yakalam:aya yönelik operasyon devam ediyor.

KAYNAK:www.sabah.com.tr

Taksi ücretlerine ne kadar zam gelecek?

Hits: 11

Önümüzdeki günlerde taksi fiyatlarına zam yapılması bekleniyor. Kilometre başı ücretin ise 2.5 liradan 3.25 liraya yükseleceği öngörülüyor. Canlı yayında soruları yanıtlayan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu zam görüşmelerini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüşeceklerini söyledi

22 AYDIR FİYATLAR AYNI

Pompa fiyatlarına fazlasıyla zam geldiğini savunan taksiciler, 22 aydır taksi ücretlerine zam gelmediğinden şikayetçi.

TAKSİCİLERDEN AÇIKLAMA

Canlı yayında soruları yanıtlayan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu zam görüşmelerini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüşeceklerini söyledi.

Taksimetre ücretlerine zam yapılmasını talep ettiklerini hatırlatan Aksu, “Yeni seçilen başkanımıza konuyu daha önce aktarmıştık. Devir teslim yapıldıktan sonra konuyu kendisine tekrar ileteceğiz. İnşallah talebimiz olan zammı uygular diye düşünüyoruz. Açılış ücretlerinin 4 TL’den 6 TL’ye çıkmasını talep ediyoruz. Km başına da 3.20 kuruş olmasını talep ediyoruz. Taksim’den havalimanı yaklaşık 100 lira yazıyor. Yüzde 30 zam geldiğini düşünürsek 130 TL tutacak. 50 TL’lik da yol 65 TL olacak.” dedi.

KAYNAK :www.ulusal.com.tr/

Sözler tutulmadı: Eski taksiler yine İstanbul Havalimanı’nda!

Hits: 179

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA ile Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi arasında ‘Taksi modellerinin yenilenmesi’ ile ilgili imzalan sözleşme yerine getirilmiyor.

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA ile Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi arasında ‘Taksi modellerinin yenilenmesi’ ile ilgili imzalan sözleşme yerine getirilmiyor. Yolculara, hem eski model taksilere bindirilerek hem de şehir merkezinden gelen diğer taksilerle seyahat etmesi egellenerek mağduriyet üzerine mağduriyet yaşatılıyor.

İGA, 2018 yılında Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi ile sözleşme yapmıştı. Sözleşmede, tüm taksilerin turkuaz renkli orta sınıf taksi olacağı ve çalışan şoförlere İngilizce şartı getirildiği soylendi. Ancak kısa süre önce Cumhur İttifakı İstanbul Büyukşehir Belediye Başkanı Binali Yıldırım, Havalimanı Taksi Kooperatifi’ne gittiğinde oradaki taksilerin yüzde doksanının sarı renk, eski model ve düşük kalite taksi olduğunu gördü. Taksilerin çoğu değişiklik sözü verilmesine rağmen yine sarı renkli ve düşük segment araçlar. Oysa sözleşmede, ‘tüm taksi şoförlerinin İngilizce bilmesi gerektiği ve araçların turkuaz renkli dünyanın en büyük havalimanına yakışır taksiler olacağı’ belirtilmişti.

DİĞER TAKSİLER DE HAVALİMANI’NDAN MÜŞTERİ ALMALI

Konu iki nokta açısından hayatı önem taşıyor. İstanbul’daki taksiler, Havalimanı’na günde en az 20.000 taksi müşterisi alarak gidiyor. Ancak yolcuyu bırakıp boş dönüyor. Aynı şekilde Havalimanı taksileri de müşteriyi oradan alıp şehirden havalimanına boş dönüyor. Oysa bu milli servetin israfı bir fırsata dönüştürülebilir, İstanbul’daki tüm taksilerin turkuaza dönüşümü mecburiyet konulmadan sağlanabilirdi. Çünkü tüm taksiler oradan geriye boş dönmemek istiyor. Aslında haklılar da. Havalimanı’na gidiş dönüş işi almış taksici, gününü kurtarmış demektir ve bu yüzden gönüllü olarak araçlarını değiştirmeye razı olacaklardı. Ancak İGA, tüm bu söylemlerin sadece kamuoyunu kandırmaya yönelik olduğunu bir şekilde ispatlamış oldu.

İSTANBUL ESKİ TAKSİLERE MAHKUM OLDU!

Sözleşme hükümlerini uygulamadan havalimanı taksiye imtiyaz vererek ayrıca diğer taksilerin de oradan iş almasını engelleyerek adeta İstanbul’u eski taksilere mahkûm etti. Bunun karşılığında da muhtemelen ‘duygusal’ sebepler var. Tamam onlar yine olsun yine bu parasını bir şekilde alsın. Büyük yatırımlar yaptıysa da oraya bu şekilde imtiyaz vererek İstanbul’u cezalandırdı. Kendi halkla ilişkileri açısından da büyük sıkıntıya girdi. Bu düzenin böyle devam etmeyeceği aşikar.

Ancak orada taksilerin dışında başka unsurlar (korsan oluşumlar) devreye girmeden İGA derhal bu yanlıştan vazgeçmeli ve İstanbul’un taksisine İstanbul Havalimanı’ndan iş alma imkanı vermelidir. Çünkü orası İstanbul Havalimanı’dır. İstanbul taksicilerinin haklarını hangi sebeple olursa olsun bir tek kuruma vermemelidir.

YOLCULAR KALİTEDEN MAHRUM BIRAKILIYOR!

İstanbul Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi eski Başkanı ve Türkiye Esnaf Vakfı Başkanı Yahya Uğur ise bu konuda çok çarpıcı tespitlerde bulundu. “Esnaflık, alınterine müşteri memnuniyeti katarak ekmeğini kazanmaktır.” diyen Uğur, Havalimanı’nda taksilerle ilgili verilen sözlerin tutulmaması ve diğer taksitlerle yasak getirilmesiyle hem bir takım esnafın kayrıldığını ve büyük esnaf çoğunluğunun mağdur olmasına sebep olunduğunu hem de müşterilerin kaliteden mahrum kalmasına neden olunduğunu söyledi.

HAKKANİYETE UYGUN BULMUYORUZ

Yahya Uğur, su açıklamayı yaptı:

Bu yüzden havalimanı taksi işletmesini hakkaniyete uygun bulmuyoruz. Ayrıca buna benzer hareketler, insanların hizmetten çok rant peşinde koşmasına neden olacağı için de ilerde esnaflık sıkıntıya girecektir.

Olayın en üzücü tarafı DHMİ’nin bu haksızlığı zemin hazırlamış olması veya bizzat yapmış olmasındadır. Bu adaletsizliğin ve sıkıntılı işletmeciliğin böyle devam etmeyeceği meydandadır. Onun için daha fazla mağduriyet oluşmadan bu karardan derhal vazgeçilmeli ve esnafın gelişmesine uygun olarak fırsatlar adaletle değerlendirilmelidir.

HER TAKSİ MÜŞTERİ ALABİLMELİ

Yapılması gereken şey kalite şartlarını yerine getirmiş her İstanbul taksisinin İstanbul havalimanından ücretsiz müşteri almasının sağlanmasıdır.

KAYNAK :
http://www.gokyuzuhaberci.com/sozler-tutulmadi-eski-taksiler-yine-istanbul-havalimani-nda-50126.html

Ekrem İmamoğlu ulaşım sektörü esnafı ile buluştu

Hits: 55

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Ulaşım Çözümleri Toplantısında, ulaşım sektörü esnafı ile buluştu.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğluUlaşım Çözümleri Toplantısında, seçime 4-5 gün kala bile, vatandaşın, sektörlerin sorunlarını nasıl çözeceğiyle ilgileneceğini söyledi.

Esnaf odalarıyla görüşmelerini sürdüreceğini, dertlerini, taleplerini dinlediğini belirten İmamoğlu, çözüm önerilerini de duyuracaklarını ifade etti.

İstanbul’un en önemli, en temel sorunlarının başında ulaşımın geldiğine dikkati çeken İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Yoğun bir toplu ulaşım ihtiyaç ve talebinin olduğu böyle bir kentte biz ne istiyoruz? Cevabı basit. Biz, bu kentte güvenli, konforlu, dakik, erişilebilir, uygun maliyetli bir taşımacılık hizmeti alınsın istiyoruz. Belediye olarak elimiz taşın altına sokacağız. Taşımacılık sektörünü destekleyeceğiz, bu kente ulaşım konusunda kim hizmet ediyorsa biz de onun hizmetinde olacağız.”

“Kalite, konfor ve güvenliği artıracağız”

Ekrem İmamoğlu, çözüm noktasında muhatap bulamayan esnafa söylediklerini şöyle anlattı:

“Ulaşımda birlikte çalışacağız. Toplu taşımayı geliştirecek, kalite, konfor ve güvenliği artıracağız. ‘Bunun için öncelikle belediye kurumsal yapısı içinde temsiliyeti artıracağız. Bu amaçla, 3T (Toplu Taşıma Teşvik) planı hazırlanacak. UKOME’de alt komisyonlarda etkin temsiliyetinizi sağlayacağız. Ulaşım Daire Başkanlığında odalar ve özel taşımacılar müdürlüğü kuracağız. Özel taşımacılara eğitim desteği vereceğiz. 6 ayda bir koordinasyon toplantısı yapacağız. Her sene, özel taşımacılar ile birlikte toplu ulaşım kurultayı gerçekleştireceğiz. Söz vermiş olduğumuz indirimli taşımaların, ücretsiz yolculuklara yapılan ilavelerin mali yükünü biz karşılayacağız.”

İmamoğlu, ruhsat, belge harcı adı ile alınan ücretlerde düzenleme yapacaklarını, farklı isimler ile alınan yüksek bedelleri revize edeceklerini aktardı.

Halk otobüslerine verilen destek miktarını artıracaklarını dile getiren İmamoğlu, minibüs taşımacılığına ilişkin şunları kaydetti:

“Minibüs esnafı, belediyeyi bir tehdit olarak görmeyecek. Bugüne kadar gerçekleşen uygulamalar ile minibüs esnafının gözünde oluşan, sadece ceza verici, ceberut belediye imajını değiştireceğiz. Minibüsçüyü bürokrasi içinde boğmayacağız, evrak işleri asgariye inecek. Ruhsat bedeli, güzergah bedeli, harçlar ile katkı bedellerinin yükünü hafifleteceğiz.”

İmamoğlu, servis araçlarıyla ilgili vaatlerinden de bahsederek, şöyle devam etti:

“Genel bir ilke olarak, mevzuata uygun olmayan ve korsan olan her türlü taşımacılığa karşı yasal ve mevzuata uygun taşımacılığı destekleyen olacağız. İstanbul’un trafik çilesini en derinden yaşayan taksici esnafımızın sorunlarını biliyoruz. Taksi duraklarının konum ve koşullarını iyileştireceğiz. Dinlenme ve bekleme koşulları genel olarak kötü olan taksici arkadaşlarımızın rahat bir şekilde dinlenmesini sağlayacak yeni taksi durakları oluşturacağız.”

Yeni bir otogar için eylem planı

İmamoğlu, İstanbul gibi bir deniz kentinin deniz ulaşımında daha aktif olması gerektiğini dile getirdi. Deniz ulaşımını teşvik edecek bir çalışma içinde olacaklarını ve yeni deniz hatları açılacağını belirten İmamoğlu, yeni bir otogar için eylem planı geliştireceklerini, İstanbul’un her iki yakası için yeni otogar çalışması içinde olacaklarını daha önce de belirttiklerini anımsattı.

Mevcut otogarın durumu ve işletmesi için paydaşlarla görüşeceklerini, ülkenin ve belediyenin mevcut mali durumunu da dikkate alarak ortaya koydukları yeni otogar projelerini hayata geçirene kadar mevcut Esenler Otogarı’nın bitmiş olan işletme süresi için konunun muhatapları ile bir araya geleceklerini aktaran İmamoğlu, şunları kaydetti:

“Kentin ulaşım yönetiminde hep birlikte olacağız. Bütüncül bir yaklaşım ile planlı ulaşımı hayata geçireceğiz. Belediye ile sektör iş birliği içinde çalışacak. Sadece ceza kesen değil, uyaran ve iyileştiren yönetim olacağız. Köprü geçişlerinde taşıma esnafından köprü ücreti alınmaması için girişimde bulunacağız. Toplu taşıma kullanım ve kalitesi yükselecek. Diyalog ve iş birliği dönemi başlayacak. Ek bir maliyet getirmeden ekmeği büyüteceğiz. Mevcut mali yüklerinizi hafifleteceğiz. Ulaşımda fırsat eşitliğini sağlayacağız. İstanbul’da ulaşım sorunlarının çözümünde en etkin payın sizler ile birlikte yapacağımız bu çalışmalarda olacağına inanıyorum.”

KAYNAK : https://www.aa.com.tr/tr/politika/ekrem-imamoglu-ulasim-sektoru-esnafi-ile-bulustu/1508097

Taksi ve dolmuş şoförlerine müjde! Emekli olma imkanına kavuşabiliyorlar

Hits: 66

Taksi ve dolmuş şoförlerine yapılan düzenleme ile emekli olma kapıları açıldı. Şoförlerin diğer çalışanlara göre az çalışıyor. Ancak eksik primlerini ödeyerek emekli olabilmeleri sağlanıyor. 1 ayda 10 günden az çalışıyorsa kendileri tarafından prim ödeyip 30 güne tamamlama imkanı sağlandı.

Taksi ve dolmuş şoförleri için son yıllarda yapılan düzenlemeler emekli olma fırsatının yolunu açtı. Şoförlerin diğer çalışanlara göre istisnası ise bazı durumlarda daha az çalışmaları oluyor. Ancak artık bu günler için primlerini ödeyip tamamlama imkanları var.

Primlerini ödeyerek 30 güne tamamlayabiliyor

Şoför ay içinde 30 gün çalışıyorsa normal sigortası yapılıyor. 10 günden çok, 30 günden az çalışıyorsa kalan primlerini ödeyerek 30 güne tamamlayabiliyor. Ancak ticari taksi, dolmuş ve benzeri şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışanlardan bir veya birden fazla kişi yanında kısmi iş sözleşmesiyle 1 ay içerisinde 10 günden az çalışanlara, kendileri tarafından prim ödemeleri imkanı sağlandı. Bu sigortalılar, 5510 sayılı Kanun’un hizmet akdi kapsamında sigortalı sayılıyor.

Nelerden faydalanabiliyor?

Bu sigorta kolu kapsamına dahil olmak isteyenler, SGK’nın internet sitesinde örneği yer alan ‘Şehir İçi Toplu Taşıma Araçlarında Kısmi Süreli Çalışanlara Ait İşe Giriş Bildirgesi’ni, toplu taşıma aracı sahibinin bağlı bulunduğu meslek odası ya da meslek kooperatifine onaylatarak, araç sahibiyle imzaladıkları kısmi süreli iş sözleşmesi ile birlikte SGK’ya başvurabiliyor. Farklı araçlarda çalışanların her araç için ayrı sözleşme yapması gerekiyor. Bu sigortalılara, şartları yerine getirmeleri halinde emeklilik aylığı, ölümleri halinde ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanacak. Kendileri ya da bakmakla yükümlü oldukları kişiler, genel sağlık sigortasından sağlanan sağlık yardımlarından yararlanacaklar.

Hesaplama nasıl oluyor?

2019 için, Ek-6 sigortalılarının ödemeleri gereken aylık prim tutarı; prime esas günlük kazanç tutarının 26 katı üzerinden hesaplanıyor. Yani 26 günlük ödenen prim 30 gün olarak kabul ediliyor. Prime esas kazancın hesaplanacağı gün sayısı her yıl bir puan artırılarak 2023 yılında 30 güne ulaştığında sabitlenecek. Bu yıl ise 26 günden kabul ediliyor.

Aylık ne kadar prim ödenmesi gerekiyor?

2019 yılı için, asgari ücret üzerinden prime esas kazanç beyanında bulunan bir Ek-6 sigortalısının ödemesi gereken aylık prim tutarı: 2.558,40 TL x yüzde 32.5 x 26 / 30= 720,62 TL.

Bu kapsamdaki sigortalıların yüzde 3 oranındaki işsizlik primini de ödeyerek işsizlik sigortasına tabi olmayı talep etmeleri halinde ödemeleri gereken aylık prim tutarı, 2.558,40 TL x yüzde 35.5 x 26 / 30= 787,13 TL olacak. 

Şartlar neler?

Hizmet akdi, kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmama (tarım da dahil) ve kamu görevlisi olarak çalışmama,

İsteğe bağlı sigortalı olmama,

Banka sandıklarına tabi çalışmama,

Emekli olarak aylık almama,

18 yaşını doldurmuş olma…

KAYNAK :www.kamupersoneli.net/

UBER’ den Devlet Ders Çıkarmalı mı?( Devlet doğrudan hizmeti veren olmaktansa verilen hizmeti denetleyen ve düzenleyen olmalı.)

Hits: 17

Uber Gitti Kavga Bitmedi.

Merhaba değerli okuyucularım. Devletin sorumluluklarından birisi de yasal yollarla edinilmiş hakların korunmasını sağlamaktır. Ülkemiz de son 6-7 aydır taksici esnafının UBER taksileri ile mücadelesini izledik. Sonunda devletimizi idare edenler konuya el attılar ve cezalarla ve çeşitli yaptırımlarla UBER’in faaliyetlerini en aza indirgediler.  UBER Gitti Kavga Bitmedi, konulu bu yazımda asıl sorun olan taksici terörü ne değinmeye çalışacağım.

Devletimizin görevleri o kadar çok ki hangisini sayacağımı bilemiyorum. Bu konu ile ilgili olanlarından bir kaçını burada belirtmeden geçemeyeceğim. Mesela Ticarette Tekelleşmenin Önüne Geçmek bunlardan birisi. Bu yüzden de otobüs, minibüs, metrobüs, metro, taksi gibi değişik büyüklüklerde taşıma araçları var ve vatandaşların ihtiyaçlarına göre bu hizmetleri kullanması beklenmekte. Bununla birlikte devletin görevlerinden birisi de vatandaşın bu tür hizmetleri kullanırken yaşayabileceği mağduriyetlerin önüne geçmesi için hizmetleri denetlemesi ve bu hizmetlerin standartlarını koyması.

Taksicilik gibi herhangi başka bir sektörde de bu tür mağduriyetlerin yaşanmaması gerekiyor. Devlet doğrudan hizmeti veren olmaktansa verilen hizmeti denetleyen ve düzenleyen olmalı.

UBER’ den Devlet Ders Çıkarmalı mı?

Aslında devletimizin UBER gibi firmaların sunduklarından ders çıkararak sektörü ıslah etmesi, düzenlemesi beklenir.  Bu konu ile ilgili en son örnek Patates ve soğan fiyatlarının yükselmesi sonucunda fiyatların dengelenebilmesi ve vatandaşın stokçu ve komisyoncuların insafsızlığından korunabilmesi için ithalat piyonunun öne sürülmesi gösterilebilir.  UBER den vatandaşın neden memnun olduğu ile küçük bir anket düzenlenerek taksici esnafının da bu sonucunda elde edilen veriler ile ıslah edilmesi aslında devletimizden yapması beklenen olgun davranış olacaktı.  Yasaklamak her zaman vatandaşlarda negatif bir enerji oluşturuyor.  Psikologlar da bu konuda yasakların vatandaşlara daha cazip geldiğini belirtiyorlar. Neden Yasak? Aslında yanlışın anlatılarak, örneklendirilerek, eğitiminin verilerek insanlara anlatılması daha önemli. Bireylerin eğitiminde de bu konulara fazlası ile değiniliyor.

Son günlerde haberlerde İstanbul’da taksicilerin vatandaşlara, turistlere davranışları ile ilgili olumsuz haberler çıkmaya başladı. Mesela müşteri yüzünden yoğun trafiğe giren taksicinin isyanı, Arap turistler ile yüksek fiyat yüzünden tartışan taksici vb. haberler pek de gündemden düşmüyorlar. Bu konuda belediye yönetimlerinin bir araya gelerek önemli adımlar atmaları gerektiğini, belediyeler beceremezse devletin bu konuda acil bir eylem planı oluşturması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden de Uber Gitti ama kavga bitmedi söylemi son günlerde dilime dolandı.

Vatandaşımızın ucuz ve kaliteli hizmet alması memnuniyetini artıracaktır. Ulaşım adına bu kadar yatırım yapılan ülkemizde ulaşım hizmetini veren bireylerin de kaliteli ve sağlıklı hizmet vermelerini beklemek her vatandaşın hakkı diye düşünüyorum.

Kaba saba, nobran davranışlarda bulunan, hizmet vereceği yerde eziyet eden kişilerin turizm sektöründe de ülkemiz adına eksi puan yazdırmasına müsaade edilmemeli.

Ben ülkemi çok seviyorum. Ve her alanda iyiliklerle anılmasını istiyorum. Hemen hemen her konuda devletimizin ülkemizin gelişimi ve geleceği için faydalı adımlar attığını düşünüyorum. Kısa sürede bu sorunlarında da akil bir şekilde çözüleceğinden eminim.  Uber Gitti Kavga Bitmedi başlıklı bu yazımda sizlere devletin özel sektörü denetlemesi ve düzenlemesi konusunda düşüncelerimi paylaşmaya çalıştım.

Keyifle kalmanız dileği ile.

KAYNAK :
https://keyifle.net/uber-gitti-kavga-bitmedi/

UBER sarı taksi aşkı başladı, komisyon %5

Hits: 46

Türkiye’de UBER kullanmaya başlayan taksi sayısının 4 bini geçtiği belirtildi.Taksiciler UBER’e yüzde 5 komisyon ödüyor.


UBER XL’in Türkiye’deki faaliyetlerini sonlandırmasının ardından bu uygulamayı kullanan taksi sayısı da hızla artışa geçti. UBER’e kayıtlı taksi sayısının 4 bini aştığı belirtilirken, UBER’in artık taksilerden yüzde 5 komisyon alacağı öğrenildi.

Hürriyet’te yer alan habere göre, UBER kullanıcılarının yolculuk isteklerine sarı ya da turkuaz renkli taksileri göndermeye başladı. Bu da taksiciler arasında talep patlamasına neden oldu. Uber, XL faaliyetleri devam ederken komisyon almadığı taksicilerden yüzde 5 komisyon almaya başladı.

Taksim Meydanı’nda uygulama üzerinden müşteri bekleyen taksici S.K., “Önceden Taksim’de özellikle turistler XL araçları tercih ediyordu. Biz müşteri alamazdık. Şimdi onlar kalktı. Biz de uygulamayı kullanıyoruz. Turistler uygulama üzerinden bizi çağırıyor. Taksiye bindiğinde taksimetreyi açıyoruz. Müşteri başına da UBER’e komisyon veriyoruz. Uygulama dünyada çok yaygın olduğu için turistler çok sık kullanıyor. Bu nedenle yasaklanmamalıdır” diye konuştu.

İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu ise, ‘korsan taşımacılık’ olarak adlandırdığı UBER’i taksilerin kullanmasına tepki gösterdi. Taksicilerin UBER uygulamasını kullanmasına anlam veremediğini belirten Aksu, ”Üyelerimizin UBER kullanası üzücü” dedi.

UBER’in Türkiye Kararının Ardından Taksi Plakası Fiyatları Arttı

Hits: 6

UBER’in Türkiye açıklamasının ardından taksi sahiplerinin de yüzü güldü. 1 milyon liradan satılan taksi plakaları bir anda 1,5 milyon liraya çıktı.

Türkiye’de UBER heyecanı sona erdi, taksicilerin yüzü gülmeye başladı.

Taksi plakası sahipleri, UBER’in Türkiye’deki faaliyetlerine son verme kararının ardından fiyatları yukarı çekti.

KİRALAR DA YÜKSELDİ

1 milyon liradan satılan taksi plakaları bir anda 1,5 milyon liraya yükseldi.

Taksi plakası kiraları da artışa geçti.

7 bin 500 ile 9 bin lira düzeyinde olan plaka kiraları, bir anda 10 bin liranın üstüne çıktı.

Taksi fiyatlarına gelecek zamların da fiyatların artmasına sebep olduğu belirtiliyor.

Temmuz ayından itibaren taksi fiyatlarına yüzde 30 zam yapılması bekleniyor.

Düşünülen zamlara göre taksilerde indi bindi fiyatı 10 liradan 15 liraya yükselecek.

Taksimetre açılışı da 4 liradan 6 liraya yükselecek.

https://www.haber365.com.tr

Taksicilerden Uber talebi: “Kanunlarla tamamen yok edilmesini istiyoruz”

Hits: 2

İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can röportaj
-Detaylar

( İSTANBUL ) İSTANBUL 

– Uber uygulamasının Türkiye’den çekilmesine ilişkin açıklamada bulunan İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi’nin Başkanı Fahrettin Can, “Uber bugün çekildi ama yarın tekrar geri gelebilir veya başka bir firma yine farklı bir dijital çağrı sistemi üzerinden gelebilir. Bu nedenle biz kanunlarla bunun tamamen yok edilmesini istiyoruz” dedi.
Dijital bir uygulama üzerinden yolcu taşımacılığı yapan Uber, dün itibariyle Türkiye’de faaliyetlerini durdurma kararı almıştı. Uber uygulamasının Türkiye’den çekildiğini duyurmasına en çok da taksici esnafı sevindi. “Bugün çekildi ama yarın tekrar geri gelebilir, kanunlarla tamamen yok edilmesini istiyoruz” Uber uygulamasının Türkiye’den çekilmesinin ardından konuya ilişkin basın açıklaması yapan İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi’nin Başkanı Fahrettin Can, “Uber bugün çekildi ama yarın tekrar geri gelebilir ve ya başka bir firma yine farklı bir dijital çağrı sistemi üzerinden gelebilir. Bu nedenle biz kanunlarla bunun tamamen yok edilmesini istiyoruz. Yani korsan taşımacılığın yüzde 100’e yakın önüne geçilebilmesi için kanunlarla bunun bertaraf edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımızın ve siyasi otoritenin duruşu Uber’in çekilmesine yol açmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Yolcu taksi şoförünü puanlayacak İstanbul Havalimanı’nda yolcu memnuniyetini arttırmak için kısa bir süre sonra yeni bir uygulamayı hayata geçireceklerini kaydeden Fahrettin Can, “5 yıldır biz Uber ile mücadele veriyoruz. 5 yıldır taksici esnafını mağdur edilmiştir, taksicinin ekmeğini çalmıştır. Kendileri de siyasi otoritenin önüne çıkarak ‘Biz mağdur olduk’ diye feryat etmekteler. Halbuki mağdur olan taksici esnafıdır. Hiç hakları olmadığı halde taksicilerin ekmeğini çalmışlar ve mağdur etmişlerdir. Yolcu gelip araca bindiğinde araç şoförünün fotoğraf ve isimi gibi bilgileri yolcunun önündeki ekrana çıkacak. Şikayet edebileceği yerler belli olacak. Yolcu örneğin Taksim’e gitmek istiyorsa şoför farklı güzergahın olduğunu ve bu yolun kaç dakikada kaç liraya gideceğini yolcu bilecek. Sonra indiğinde yolcu taksi şoförüne puan verecek. O puanda hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi hem de kooperatifimiz tarafından takip edilecek” dedi.
Havalimanındaki taksi sayısı bine çıkacak İstanbul Havalimanı’nda artan talep doğrultusunda taksi sayısının da ilerleyen dönemde arttırılacağını dile getiren İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, “Şu an 800 araçla İstanbul Havalimanı’nda çalışıyoruz. Çok yakında genel kurulumuz ve İGA’nın isteği ve arz talep doğrultusunda bunu bine çıkaracağız” şeklinde konuştu

http://beyazgazete.com

Hidrojen Yakıt Hücreleri ile Çalışan Uçan Taksi Tanıtıldı

Hits: 2

Uçan taksi tasarımları bugünlerde her yerde görünmekte ancak hidrojen yakıt hücreleri ile çalışan bir uçan taksiyi ilk defa görüyoruz. Normalde yalnızca karada çalışan bu yakıt hücrelerinden gücünü alan ilk uçan taksi Skai tanıtıldı.

Alaka’i firması tarafından geliştirilen ve 500 kilometre kadar yolu dört saat boyunca uçabilen Skai’nin herhangi çevresel bir darbe almaması veya uzun süre kapalı kalmaması gerekiyor. Ortalama beş kişiyi taşıyabilen Skai’nin en büyük artısı ise hidrojen yakıt hücreleri sayesinde çevreye zarar vermeden çalışıyor ve bataryaya ihtiyaç duymuyor olması.

Altı motorlu uçan taksi BMW Designworks’ün yardımı ile oluşturuldu ve yolculara ekstra görüş sağlayan katlanabilir gölgelik üzerine odaklandı. Ayrıca güvenliği elden bırakmayan Skai’de birden fazla yedekli sistem (yakıt hücreleri dahil) ve bir uçak paraşütü de yer alıyor. Ayrıca otomotik pilot sisteminin de yedeğini yapan firmada CEO Steve Hanvey açıklamalarda bulundu.

Uçan Taksiler Ne Zaman Yolcu Taşıyacak?

Alaka’i CEO’su Steve Hanvey, şehir genelinde uçan bir taksiye binmeden önce on yıl kadar beklememiz gerektiğini söyledi. Yine de uçan araçların ilk aşamada hava ambulansları ve kargo taşımacılığı gibi alternatif kullanımlarda yer almasına şaşırmamak gerekiyor. Skai’nin de test uçuşları yakın zamanda başlayacak.

https://www.tamindir.com/

Çin ve Avusturyalı şirketten ortak ‘drone taksi’

Hits: 2

Uğur CEBECİ/HÜRRİYET

Dünyanın en büyük iş jetleri fuarı EBACE’de yine MegaDrone çevresinde en fazla ilgi toplayan araç oldu. Toplam birkaç milyar Dolarlık iş jetinin serginin sergilendiği Cenevre’deki büyük fuar merkezinde katılımcıları Çin imalatı  Avusturya ortaklı EHang 216 karşıladı.

Özerk hava aracı olarak adlandırılan MegaDrone iki kişilik ve saatte 100 km sürat yapabiliyor. Elektrikli motorlarla donatılan MegaDrone hava taksi için en fazla deneyime sahip ilk araç.  Daha önceki modeli EHang 184 modeli platformu üzerine yapılan bu modelk ilk uçuşunu 2017 yılında Çin’de yapmıştı. Test uçuşlarını bütün Avrupa ülkelerine yayan firma aracın havada kalış süresini uzatmaya çalışıyor.İnsanlı ve insansız uçuşlar yapıbilen hava taksi için ilk önemli tanıtımda 2018 şubat ayında yapıldı ve Hollanda Prensi Pieter Chiristian Amsterdam Arane’ya uçtu. 

Nisan 2019’da, EHang reklamlarında  “Kentsel Hava Taşımacılığı Projesine Hoş Geldiniz” sloganı kullanıldı ve başlangıç ​​noktalarının Avusturya olacağı açıklandı.İnsanlara kentsel alanda daha fazla hareket özgürlüğü sağlayacak MegaDrone’dan çok sayıda imal ediliyor.

Çinli şirketin ortakları şimdi Avusturya’da bulunan FACC (havacılık endüstrisi için hafif sistemler tasarlama, geliştirme ve üretme konusunda dünya çapında bir teknoloji lideri) ve EHang ürününü markalandırmak için ProSiebenSat.1 PULS 4 grubu ile çalışıyor. Her iki şirket de Avusturya’da bulunuyor.


http://www.kokpit.aero

Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Aksu: Seçimlerden sonra taksi ücretlerine zam geliyor

Hits: 2

Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini belirterek seçimlerden sonra taksi ücretlerine zam yapılacağını söyledi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, seçimden sonraki döneme denk gelen Haziran ayı sonunda taksi açılış ücretlerinin artırılacağını belirtti.

Taksiciler daha önce Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ile yaptıkları toplantılarda zam kararlarını görüşüyordu. 

AÇILIŞ ÜCRETİ VE KİLOMETRE ÜCRETİ ARTTI

Aksu, konuyla ilgili sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada zam konusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüklerini belirtti ve “Haziran sonunda taksi ücretleri artacak. Taksi açılış ücreti 4 TL’den 6 TL’ye, kilometre ücreti ise 2.50 TL’den 3.25 TL’ye çıkacak” dedi. Aksu ayrıca, “Yaklaşık 22 aydır taksi ücretleri zamlanmıyor” diye konuştu.


https://tr.sputniknews.com/e

Başkan Erdoğan’ın açıklaması taksicileri sevindirdi

Hits: 2

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, kendilerinin devletten ihale ile plaka satın alarak, taksicilik yaparken Uber’in bu emeği, ekmeği ve sermayelerini yok saydığını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması bizi memnun etmiştir. Hukuki çerçevede de hakkımızı aramayı sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, kendilerinin devletten ihale ile plaka satın alarak, taksicilik yaparken Uber’in bu emeği, ekmeği ve sermayelerini yok saydığını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması bizi memnun etmiştir. Hukuki çerçevede de hakkımızı aramayı sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı. Aksu, açıklamasında, 50 bin taksiciyi ve onların 250 bin civarında ailesini ilgilendiren Uber konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini anımsattı. Uber’e karşı haklı davalarının takipçisi olduklarını belirten Aksu, “Ayrıca haziran sonunda taksimetreye zam gelecek olması, 22 ay sonra ilk zam olarak bizi rahatlatacaktır. ÖTV teşviki de devam ederse vatandaşlarımızı daha lüks araçlarla taşırız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün İstanbul’da taksicilerle bir araya geldiği toplantıdaki açıklamalarının taksici esnafını sevindirdiğini kaydeden Aksu, “Biz en başından beri bunun mücadelesini veriyorduk. Nitekim biz devletten ihale ile plaka satın alarak bu işi yaparken, Uber bu emeğimizi, ekmeğimizi, sermayemizi yok sayıyordu. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması bizi memnun etmiştir. Hukuki çerçevede de hakkımızı aramayı sürdürüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Aksu, haziran sonunda bitecek olan ÖTV teşvik süresinin de uzatılma ihtimalini önemli bulduklarını kaydederek, şunları kaydetti:

“Üç yıl önce başlayan ÖTV teşviki sayesinde ortalama 6 yaşında olan taksiler, 3 yaş gençleşti. Vatandaşlarımızın daha konforlu taksilere biniyorlar. Teşvikin uzatılabilecek olması vatandaşlarımız adına sevindirici. 22 aydır taksimetreye zam alamadık. Haziran sonunda taksimetreye zam geleceği müjdesi sektörümüz adına oldukça önemli. Nitekim iki yıldır tüm artan maliyetlere rağmen zam alamıyorduk. Bu da plaka sahiplerinden şoförlerimize kadar herkesi verimsiz çalışmaya sevk ediyordu. ÖTV ve zam desteği gerçekleşmesi halinde 17 bin 395 taksi yaklaşık 50 bin şoförle daha kaliteli hizmet verecek.”

Aksu, taksi sektörüne leke vuran olumsuz örneklerin azaltılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün daha fazla denetim yapması gerektiğini kaydederek, “Ya da bize de yetki versinler, içimizdeki çürükleri temizleyelim. Nitekim sektörümüzde standartlar oluşmadığı için önüne gelen şoför olabiliyor ve bu en çok bize zarar veriyor.” değerlendirmesini yaptı.

(AA)

Bosch hava taksilerini kontrol edecek

Hits: 17

Boeing, Uber ve Lilium gibi şirketler uçak taksi geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Bosch da bu şirketlere sensör üretmek için harekete geçti. Şirket, geleneksel havacılık teknolojisinin otonom uçan araçlar için kullanılamayacak kadar pahalı olduğunu düşünüyor. Bosch hava taksi için sensör üretti.

Bosch hava taksi için geliştirme yapıyor

Bosch son yaptığı çalışmasında tak-çalıştır sistemine sahip bir sensör geliştirdiğini açıkladı. Bu sensör, otomotiv sektöründeki uçan taksiler için önemli bir adım. Geliştirilen sensör kutusu, temelde bir kontrol ünitesi. İçinde düzinelerce miroelektromekanik sistem sensörü bulunan kutu, küçük ebatları sayesinde herhangi bir uçan araca sığacak yapıda.

Geliştirilen kutunun içindeki hızlanma sensörleri uçağın hareketini ölçüyor. Manyetik alan sensörü ise pusula yönünü ölçüyor. Basınç sensörü de rakımı ve araç hızını hesaplıyor.

Bosch hava taksi için kullanılacak yeni kutunun fiyatıyla ilgili ise henüz bir açıklama yapmadı.

Birkaç yıl önce şirket, San Jose’de kendi kendine giden taksiler için Daimler ile birlikte çalışmıştı.

Yakın zamanda Lilium isimli şirket ise hava taksi modelini havalandırmıştı

KAYNAK :./shiftdelete.net

İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş.‘NİN KURULMASI TEKLİFİ

Hits: 86

YERLİ ELEKTRİKLİ GÜVENLİK KABİNLİ TAKSİLERİN ÜRETİMİ VE FİNANSMANIN SAĞLANMASI VE DE İHRACATININ NASIL YAPILMASI GEREKTİĞİ KONUSUNDA DEVLET BAŞKANINA DA ELDEN VERDİĞİMİZ DİLEKÇEDİR.

İstanbul Taksi Ulaşım A.Ş. Borsa İstanbul’a (BİST) kote olarak yerli elektrikli araç üreticilerinin de dahil edileceği bir yapıda yatırımcılara açılıp ülkemiz için yaklaşık  100 milyar TL değer oluşturacaktır.

DILEKCE NO:833791
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM DAİRE BAŞKANLIĞI’NA


KONU: İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş.‘NİN KURULMASI TEKLİFİ


DURUM TESPİTİ:

2008 YILINDA İ.B.B. TARAFINDAN TAKSİ-DOLMUŞ YÖNERGESİ İLE BELİRLENEN TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ KURULMASI VE İŞLETİLMESİ İŞİ 2011 YILINDA İBB İŞTİRAKLERİNDEN BİRİ OLAN İSPARK A.Ş YE İBB MECLİS KARARI İLE VERİLMİŞTİR.


İSTANBUL’DA TAKSİ ULAŞIMI SADECE BİR OTOPARK SORUNU OLARAK GÖREREK İSPARK GİBİ BİR OTOPARK İŞİ YAPAN FİRMAYA TAKSİ ULAŞIMININ TÜM YETKİSİNİ VERMEK YAPILAN EN BÜYÜK STRATEJİK HATA VE TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ İŞİNİ İHALE AÇARAK İSRAİL-AMERİKAN FİRMASINA TEKEL OLUŞTURACAK ŞEKİLDE DİĞER YERLİ TAKSİ ÇAĞRI VE İŞLETME FİRMALARINI HİÇE SAYARAK SERBEST PİYASADA DA YÖNERGE İLE YASAKLAYARAK İ.B.B DE İHANETİN PARALEL DEVLET YAPILANMA TERÖR ÖRGÜTÜ FETO NUN İBB DEKİ İHANETİN TAM ADIDIR.


ÇÖZÜM ÖNERİSİ:

İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş. ADINDA İBB BÜNYESİNDE İBB NİN İŞTİRAKİ OLACAK ŞEKİLDE FİRMA KURULMALI VE İSPARK A.Ş DEN YETKİ ALINARAK BU FİRMAYA İSTANBUL TAKSİ İLE İLGİLİ TÜM YETKİ (YENİ T TİCARİ TAKSİ PLAKASI İHALESİ AÇMA DAHİL) VERİLMELİDİR.

BU FİRMAYA İBB YÜZDE 10(ON),İSTANBUL TAKSİ PLAKA SAHİPLERİ YÜZDE 20(YİRMİ),İSTANBUL TAKSİ ŞOFÖRLERİ YÜZDE 40 (KIRK) ,İSTANBUL TAKSİCİLER ESNAF ODASI(İTEO) YÜZDE 10 (ON) İSTANBUL TAKSİ’SİNİ ÜRETECEK OLAN YERLİ ARAÇ FİRMASI YÜZDE 10(0N) KALAN YÜZDE 10 İSE HALKA ARZ EDİLMELİDİR.


İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş. 2000 YENİ T PLAKASI İHALESİ AÇARAK TANESİ 1.5 MİLYON TL DEN 3 MİLYAR TL LİK NAKİT SERMAYE İLE YERLİ ELEKTRİKLİ GÜVENLİK KABİNLİ İSTANBUL TAKSİ’SİNİ ÜRETECEK FİRMAYA ORTAK OLUNMALIDIR.


İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş BÜNYESİNDE İŞLETİLECEK OLAN TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ YERLİ AKILLI TABLET TAKSİMETRE İLE DİĞER TÜM ÇAĞRI MERKEZLERİNİN DE ENTEGRE OLACAĞI SİSTEM İÇİNDE BÜTÜNLEŞMELİ 134 SADECE TAKSİ ŞİKAYET HATTI OLMALIDIR..


İBB İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş. İÇİNDE DEVLET SORUMLULUĞUNU ÜSLENEN GÜVENLİK AMAÇLI STRATEJİK AMAÇLA HAREKET ETMELİDİR. ÜRETİLECEK OLAN YERLİ GÜVENLİK KABİNLİ ELEKTRİKLİ TAKSİLERİN VE İÇİNDE YERLİ TAKSİ UYGULAMALARININ DÜNYAYA HAKİM OLMASINI YURTDIŞINA SATIŞINDA DA ÖNCÜ OLMALIDIR. İBB ONAYLI TAKSİ İŞLETMEK İSTEYEN FİRMALARDA BİRDEN FAZLA T PLAKASI SATIN ALABİLMELİDİR. VE T PLAKASI TAKSİ İŞLETMEK İSTEYEN FİRMALAR KAMU ALANLARINDA DA TUHİM ONAYLI TAKSİ DURAĞI AÇABİLMELİDİR.
İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş İSPARKIN İŞLETTİĞİ UMUMA AÇIK TAKSİ DURAKLARINI 7/24 İŞLETMELİDİR.


İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş NİN BÜNYESİNDE YOL YARDIMI ACİL YARDIM VE DENETİM ARAÇLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLARI OLMALIDIR. DİĞER ESNAF DURAKLARINI DA ZABITA İLE BERABER EŞGÜDÜMLÜ DENETLEMELİDİR.

TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ

http://istanbultaksi.com.tr/