Ziyaretçi Defteri

Samsun’da taksi şoförleri endişeli

Hits: 42

Samsun’daki taksi şoförleri kendilerini güvende hissetmedikleri için yanlarında mutlaka sopa ya da elektroşok aleti bulundurduklarını ifade etti

Taksiciyi döve döve öldüren sanıklara ilk celsede tahliye

Hits: 27


Ataşehir’de taksi şoförünü darp ederek öldürdükleri iddiasıyla haklarında “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis istemiyle dava açılan Metin Karahancı ve Yakup İgrek ilk celsede tahliye edildi.

Ataşehir’de 23 Şubat 2019 tarihinde müşterilerden birinin aracına kusması sonucu çıkan kavgada taksici Aziz Kahraman’ın dövülerek öldürülmesine ilişkin tutuklu sanıklar Metin Karahancı ve Yakup İgrek ile tutuksuz sanık Mehmet Eyidoğan’ın “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis istemiyle yargılanmasına başlandı.

“Maktule vurmadım”

Duruşmada savunma yapan tutuksuz sanık Mehmet Eyidoğan, olay günü diğer sanıklarla birlikte alkol aldıklarını ve maktulün taksisine bindiklerini söyleyerek, “Yolda giderken Yakup arabanın içine kustu. Bunun üzerine taksi şoförü Aziz Kahraman bizi arabadan indirdi. Hakaret eder biçimde tepki gösterdi. Metin arabanın yıkama parasını vereceklerini, sakin olmasını söyledi. Ancak Aziz Kahraman önce Yakup İgrek ile itiş kakış yaşadı. Bu sırada Metin de müdahale etti. Bu sırada üçü boğuştular. Daha sonra ben araya girdim. Bu sırada maktul yere düşmüştü. Yerden kalktı, biz de oradan uzaklaştık. Cüzdanımın olmadığını fark ettim ve taksinin bulunduğu yere cüzdanıma bakmak için geldim. Bu esnada maktulün sırt üstü yattığını ve ağzında kan olduğunu gördüm. Orada bulunan bir şahsın polisi ve ambulansı aradığını gördüm. Maktule herhangi bir şekilde vurmam söz konusu olmamıştır” dedi.

Tutuklu sanık Metin Karahancı, “Yakup araca kusunca maktul aracı durdurdu. Araçtan indi, Yakup da araçtan indi. Aralarında bir boğuşma olunca ben taksi şoförüne aracı yıkatırız, ücretini veririz dedim. Bu esnada bana küfür edip tokat atınca ben de alkolün etkisiyle yumrukla karşılık verdim. Daha sonra maktul araya girdi” diye konuştu.

“Yüzüne denk gelecek şekilde yumrukla vurdum”

Diğer tutuklu sanık Yakup İgrek ise araçta kusması üzerine şoförün aracı durdurduğunu ve tepki gösterdiğini söyleyerek, “Araçtan indiğim sırada kıyafetlerimden beni silkeledi, kazağım yırtıldı. Boğazımı sıkmaya başladı. Ben de sinirlenerek yüzüne denk gelecek şekilde yumrukla vurdum. Biz oradan ayrılırken rahmetli ayakta ve hayatta idi” dedi.

Olay anına tanık olan Özgür Y. ise “Yakup İgrek taksicinin yüzüne tekmeyle vurdu. Bu darbeyi aldıktan sonra birkaç adım ileri gitti. Olduğu yere dizüstü çöktü, sonra yüzüstü yere düştü. Kavga esnasında iki sanık yumrukla vurarak taksiciyi dövüyordu, alkollüydüler. Taksici de yumrukla karşılık veriyordu” diyerek ambulansa haber verdiğini söyledi.

“Ölüm sebebi belirlenemedi” gerekçesiyle tutuklulara tahliye

Mahkeme ara kararında, maktulün kesin ölüm sebebinin belirlenmemiş olması, sanıkların eylemleriyle maktulün ölümüne sebebiyet verdiklerini gösterir somut kuvvetli suç şüphesi oluşturan delillerin bulunmayışı gerekçesiyle davanın tutuklu sanıkları olan Metin Karahancı ve Yakup İgrek’in tahliyesine hükmetti.

“Tahliye kararı adaletle bağdaşmamaktadır”

Kahraman ailesinin avukatları Gökçe Yıldırım ve Yeşim Gençer, mahkeme başvurarak tahliye kararına itiraz etti. İtiraz dilekçesinde, “Sanıklar hakkında “kasten öldürme” suçundan dava açılmıştır. Bu kadar ağır bir suçla ilgili olarak sanıkların tutukluluk hallerinin sanıklar lehine değişmesini gerektirir en küçük bir delil ya da yenilik mevcut değilken sanıkların tahliyelerine karar verilmesi ne adaletle ne de dosya gerçekleriyle bağdaşmamaktadır. Bu nedenle vicdanları yaralayan sanıkların tahliyelerine dair kararınızın yeniden incelenerek kaldırılması ve sanıkların tutuklanmalarına yönelik yakalama kararı verilmesini talep ederiz” denildi.

Olayın Geçmişi

Ataşehir’de 23 Şubat’ta müşterilerden birinin taksiye kusması sonucu taksi şoförü Aziz Kahraman ile müşteriler Metin Karahancı, Yakup İgrek ve Mehmet Eyidoğan arasında kavga çıkmıştı. Çıkan kavgada Kahraman, dövülerek öldürülmüştü.

Olayın ardından gözaltına alınan sanık Metin Karahancı ve Yakup İgrek tutuklanırken, Mehmet Eyidoğan ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Olaya ilişkin hazırlanan iddianamede, 3 sanığın da “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılması istenmişti.

KAYNAK :
https://www.sondakika.com/haber/haber-atasehir-de-taksi-soforunu-darp-ederek-12444960/

Dünyanın en tehlikeli mesleği: Taksi şoförlüğü!

Hits: 6

Taksiler hayat kurtarıyor mu? Kurtarıyor. Zaman kazandırıyor mu? Kazandırıyor. Metroya, otobüse, metrobüse göre daha tuzlu olsa da hayatımızın olmazsa olmazlarından… Peki size taksiciliğin dünyanın en tehlikeli, en vahşice ölümlere ‘açık’ olan mesleği olduğunu söylesek ne dersiniz?

Yaptıkları iş küçümseniyor

Taksiciliğin kolay bir meslek olduğunu iddia edemeyiz. Kimsenin de taksi şoförlüğü hakkında böyle bir şey iddia ettiği yok, en azından olmamalı. Evet, her meslek oldukça zor. Ama söz konusu taksi şoförlüğü olduğunda taksicilerin işi -belki de yaptıkları iş küçümsendiği için daha da fazla- zor. Hem de çok zor.

“Bütün gün oturuyorlar”

Birçokları, taksi şoförlerine “Bütün gün oturuyorlar, kapalı bir araç içinde, dışardaki hiçbir olağanüstü durumdan etkilenmiyorlar” gözüyle bakıyor. Bu kadar eksik bir değerlendirme olabilir mi?

Yolcuları çoğunlukla tanımıyorlar

Taksiciler -çoğunlukla- daha önce hiç tanımadıkları yolcularla aynı araç içinde oturuyorlar yolculuk süresince. Ve bu esnada işlerine, güçlerine odaklanıyorlar.

İşte risk budur!

Ama yolcu, kocaman bir risk. Kontrol dışında. ‘Uslu’, ‘kendi halinde’ bir yolcuya da denk gelebilir taksi şoförü, ya da sinir sisteminizi çökertecek kadar rahatsız edici davranışlarda bulunabilir.

Konuşkan olmalarını da anlamak lazım

Taksi şoförleri için ne denir? “Yolcunu alırsın, A noktasından B noktasına gaz ve fren arasında gidip gelirsin.” Taksicilerin çok konuşkan olmasını ya da fevri olmalarını da keza anlayışla karşılamak gerekiyor.

Gerekli empatiyi kurmak gerek

O zaman sizlere ABD’de yapılan bir araştırmadan bahsetmemiz lazım tam da şu noktada. Belki gerçekten bu kez gerekli empatiyi kurabiliriz taksi şoförleriyle. Araştırma her ne kadar ABD’de yapılsa da yine de tüm dünyada geçerli bir durum söz konusu.

İlk sırada taksi şoforlüğü var

ABD’nin Sağlık ve İnsan Hizmetleri Dairesi’nin kamu sağlığı ve güvenliğinin sağlanması konusunda çalışan birimi olan CDC tarafından yapılan araştırmada dünyanın en vahşice ölümlere ‘açık’ olan mesleği olarak taksicilik, taksi şoförlüğü belirlendi.

Para, gece-gündüz ve insanlar

CDC, ya da uzun açılımıyla ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri araştırmasında taksicilerin insanlarla iç içe, gece-gündüz karışık ve doğrudan nakit para üzerinde çalışmaları nedeniyle en riskli meslek gruplarının başında yer aldığı kabul edildi.

Yüzde 50’si kavgadan

Raporda, ABD’de 2014’teki taksi şoförü ölümlerinin yüzde 50’sinin kaza sonucu, geriye kalan yüzde 50’sinin ise taksideki bir kavga sonucunda yaşandığına da dikkat çekildi.

Hafife alındığı için işleri daha zor!

Taksi şoförlerinin dışında diğer riskli meslek grupları arasında kamyon şoförleri, çatı ustaları, balıkçılar, çöp toplayıcıları da yer alıyor. Bence sırf bu araştırma bile taksi şoförleriyle gerekli empatiyi kurmak için yeterli bir gerekçe. Her iş zor ama onların işi çoğu kez hafife alındığı için çok, çok daha zor!

KAYNAK :
http://www.milliyet.com.tr/dunyanin-en-tehlikeli-meslegi-taksi-soforlugu–molatik-13094/?Sayfa=6

Halka arza hazırlanan Yandex.Taksi’ye dudak uçuklatan değer biçildi

Hits: 2

Rusya’da SSCB sonrası serbest pazar ekonomisi döneminin en başarılı yatırım projelerinden biri olarak gösterilen Yandex.Taksi’nin piyasa değeri yükselmeye devam ediyor. Forbes, şirketin halka arzı öncesi Yandex.Taksi’nin değerini 7,3 milyar dolar olarak hesapladı.
Bloomberg verilerine göre, Yandex şirketinin tamamının piyasa değeri de 12,4 milyar dolar.
Dünyanın en büyük taksi uygulaması Uber’in ise piyasa değeri 60 milyar dolar olarak hesaplanıyor.
Yandex.Taksi’nin 2019 ya da 2020 yılı içinde halka arz işleminin yapılacağı açıklanmıştı.
2011 yılında hizmete giren Yandex.Taksi’nin taşıdığı yolcu sayısı geçen sene 1 milyarın üzerine çıkmıştı.
20.9.2019

KAYNAK :
http://www.turkrus.com/885901-halka-arza-hazirlanan-yandextaksiye-dudak-ucuklatan-deger-bicildi-xh.aspx

İSTANBUL TAKSİ SORUNUNUN ONLARCA YILDIR ÇÖZÜLEMEMESİNİN NEDENLERİ VE ÇÖZÜM YOLU

Hits: 84

İSTANBUL TAKSİ SORUNUNUN ONLARCA YILDIR ÇÖZÜLEMEMESİNİN NEDENLERİ VE ÇÖZÜM YOLU

DURUM TESPİTİ:

2008 YILINDA İ.B.B. TARAFINDAN TAKSİ-DOLMUŞ YÖNERGESİ İLE BELİRLENEN TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ KURULMASI VE İŞLETİLMESİ İŞİ 2011 YILINDA İBB İŞTİRAKLERİNDEN BİRİ OLAN İSPARK A.Ş YE İBB MECLİS KARARI İLE VERİLMİŞTİR.

İSTANBUL’DA TAKSİ ULAŞIMI SADECE BİR OTOPARK SORUNU OLARAK GÖREREK İSPARK GİBİ BİR OTOPARK İŞİ YAPAN FİRMAYA TAKSİ ULAŞIMININ TÜM YETKİSİNİ VERMEK YAPILAN EN BÜYÜK STRATEJİK HATA VE TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ İŞİNİ LİSANS VERMESİ GEREKİRKEN 2012 YILINDA İHALE AÇARAK İSTANBUL TAKSİ ÇAĞRI VE YÖNETİM SİSTEMİNİ İSTAKSİ ADI ALTINDA İSRAİL-AMERİKAN FİRMASINA TEKEL OLUŞTURACAK ŞEKİLDE DİĞER YERLİ TAKSİ ÇAĞRI VE İŞLETME FİRMALARINI HİÇE SAYARAK SERBEST PİYASADA DA YÖNERGE İLE YASAKLAYARAK İ.B.B DE İHANETİN PARALEL DEVLET YAPILANMA TERÖR ÖRGÜTÜ FETO NUN İBB DEKİ İHANETİN TAM ADIDIR.2015 YILINDA İSE İTAKSİ ADI ALTINDA YAZILIMI VE DONANIMI  ÇİN MENŞEİLİ STREAMAX MARKA SİSTEMİ İTHAL EDEREK BİR SİYASİ PARTİNİN ESKİ GN.SEKRETER YRD. OĞLUNUN OLAN FİRMAYA İHALESİZ ŞEKİLDE VERİLEN İSTANBUL TAKSİ ÇAĞRI VE YÖNETİM SİSTEMİ ; VE YİNE TÜM DİĞER YERLİ FİRMALARI LİSANSLANDIRMAYARAK VE SİSTEM DIŞINA İTEREK REKABET VE ENTEGRASYONU ENGELLENMİŞ ÜLKEMİZDEN SON 12 YIL SÜRESİNCE YERLİ FİRMALAR ULUSAL VE ULUSLAR ÜSTÜ  GLOBAL ARENAYA ÇIKAMAMIŞTIR. BU ARADA ÜLKEMİZDE YERLİ FİRMALARDAN ÇOK DAHA SONRA KURULMUŞ OLAN DÜNYADA BU İŞİ YAPAN YABANCI FİRMALARIN PİYASA DEĞERLERİ 100 MİLYARLARCA DOLAR DEĞERİNE ULAŞMIŞ  VE BU YABANCI FİRMALAR ŞUAN  SÜRÜCÜSÜZ ELEKTRİKLİ TAM OTONOM ARAÇ VE UÇAN TAKSİ ÜRETİMİNE GEÇMİŞTİR. 

ÇÖZÜM ÖNERİSİ:

  İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş. ADINDA İBB BÜNYESİNDE İBB NİN İŞTİRAKİ OLACAK ŞEKİLDE FİRMA KURULMALI VE İSPARK A.Ş DEN YETKİ ALINARAK BU FİRMAYA İSTANBUL TAKSİ İLE İLGİLİ TÜM YETKİ (YENİ T TİCARİ TAKSİ PLAKASI İHALESİ AÇMA DAHİL) VERİLMELİDİR.

  BU FİRMANIN KURUMSAL YAPISI VE FİRMA HİSSE SAHİPLERİ ARASINDA İ.B.B ,İSTANBUL TAKSİ PLAKA SAHİPLERİNİ TEMSİL EDEN İSTANBUL TAKSİCİLER ESNAF ODASI TÜZEL KİŞİLİĞİ ,İSTANBUL TAKSİ ŞOFÖRLERİNİ TEMSİL EDEN İSTANBUL EMEKÇİ TAKSİ ŞOFÖRLERİ SENDİKASI, İSTANBUL TAKSİ’SİNİ ÜRETECEK OLAN YERLİ ARAÇ FİRMASINA BELİRLİ ŞİRKET HİSSELERİ VERİLEREK ŞİRKET YAPISI KURULMALI VE DAHA SONRA BELİRLİ HİSSE DE HALKA ARZ EDİLMELİDİR.

  İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş. 2000 YENİ T PLAKASI İHALESİ AÇARAK TANESİ 1.5 MİLYON TL DEN 3 MİLYAR TL LİK NAKİT SERMAYE İLE YERLİ ELEKTRİKLİ GÜVENLİK KABİNLİ İSTANBUL TAKSİ’SİNİ ÜRETECEK FİRMAYA ORTAK OLUNMALIDIR.

  İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş BÜNYESİNDE İŞLETİLECEK OLAN TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ YERLİ AKILLI TABLET TAKSİMETRE İLE DİĞER TÜM FARKLI FİRMALARIN TAKSİ ÇAĞRI MERKEZLERİNİN VE TAKSİ UYGULAMALARININ DA BU TABLET TAKSİMETREYE ENTEGRE OLACAĞI SİSTEM İÇİNDE BÜTÜNLEŞMELİDİR.

  İBB İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş. İÇİNDE DEVLET SORUMLULUĞUNU ÜSLENEN GÜVENLİK AMAÇLI STRATEJİK AMAÇLA HAREKET ETMELİDİR. ÜRETİLECEK OLAN YERLİ GÜVENLİK KABİNLİ ELEKTRİKLİ TAKSİLERİN VE İÇİNDE YERLİ TAKSİ UYGULAMALARININ DÜNYAYA HAKİM OLMASINI YURTDIŞINA SATIŞINDA DA ÖNCÜ OLMALIDIR. İBB ONAYLI TAKSİ İŞLETMEK İSTEYEN FİRMALARA LİSANS VERİLMELİ VE LİSANS VERİLEN BU FİRMALARDA BİRDEN FAZLA T PLAKASI SATIN ALABİLMELİDİR. VE T PLAKASI TAKSİ İŞLETMEK İSTEYEN BU LİSANSLI FİRMALAR KAMU ALANLARINDA DA TUHİM ONAYLI TAKSİ DURAĞI AÇABİLMELİDİR. VE BU FİRMALAR İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş DEN LİSANSLI OLARAK ÇALIŞTIĞI İÇİN TABLET TAKSİMETRE İLE DENETLENDİĞİ İÇİN İŞLETTİĞİ TAKSİ DURAKLARI VE İŞLETTİĞİ TAKSİLERDEN SORUMLU OLARAK İŞLETTİĞİ TAKSİLERDE Kİ EMEKÇİ TAKSİ ŞOFÖRLERİNİN EĞİTİMLERİNİ MESLEKİ GELİŞİMLERİNİ SÜREKLİ DENETİMLERİNİ SAĞLAMALIDIR.

İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş ;LİSANS VERDİĞİ TAKSİ ŞİRKETLERİNDEN ŞİRKET HİSSESİ SATIN ALABİLMELİDİR.

  İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş İSPARKIN İŞLETTİĞİ UMUMA AÇIK TAKSİ DURAKLARINI 7/24 İŞLETMELİDİR. İSTANBUL TAKSİ ULAŞIM A.Ş NİN BÜNYESİNDE YOL YARDIMI ACİL YARDIM VE DENETİM ARAÇLARI ELEKTRİKLİ ARAÇLARI OLMALIDIR. DİĞER ESNAF DURAKLARINI DA ZABITA İLE BERABER EŞGÜDÜMLÜ DENETLEMELİDİR.

TAKSİ YÖNETİM MERKEZİ

HÜSEYİN OBRUK 

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, yeni zam talebinde bulunacaklarını açıkladı

Hits: 39

İstanbul’da yüzde 25 zam taksicileri memnun etmedi. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, yeni zam talebinde bulunacaklarını açıkladı. 2020 için zam görüşmelerine Ocak ayında başlayacaklarını söyleyen Aksu, “Giderlerimize çok zam yapılınca bizim de gelirimize zam yapılmalı. Çünkü biz de ezilmemeliyiz. İstanbul halkının hiçbir tepkisi yok.” dedi.

İstanbul’da yaklaşık 20 gün önce taksilere yüzde 25 zam geldi. Taksimetre açılış ücreti 4 liradan 5 liraya, kısa mesafe ücreti ise 10 liradan 13 liraya çıktı.

Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksilerin toplu taşıma gibi olduğunu, daha ucuz seyahat imkanı tanıdığını ifade etti. Aksu, en son zammın iki yıl önce yapıldığını, yeni zammın taksicilerin giderlerini karşılamadığını belirterek 2020 yılı için zam taleplerini ocak ayında görüşmelere başlayacaklarını söyledi.

Eyüp Aksu, “Taksilerde taksimetre ücret tarifelerinin iyileştirmesi en son 2017 yılında oldu. Taksi, taksi dolmuş, minibüs, servis ücretlerinde iyileştirme yapıldı. 24 ayda ticari araçların sürekli gideri olan akü, lastik, arabanın kendi finansmanı gibi şeylere yüzde 110 oranında zam yapıldı. Esnafımız bu zam karşısında bir mağduriyet yaşadı. Ağustos ayının 27’sinde de bizim talebimiz, yüzde 30’du. Ekonomiye biz de katkıda bulunalım, enflasyon oranları ortada, tefe tüfe rakamları ortada. 24 aydır zam alamıyorduk. Yıla göre hesapladığımızda yıllık yüzde 12,5 zam yapılmış oldu” diye konuştu.

KAYNAK :www.sozcu.com.tr

İBB Eylül meclisi oturumunda İstanbul’daki taksi ,minibüs, otobüs sürücülerinin metropol kalitesine uygun eğitimler almasına yönelik İBB SÜRÜŞ AKADEMİSİ önergesi teklifi

Hits: 193

<

Başkent Ankara’da taksi ücretine zam İşte yeni ücret tarifesi

Hits: 51

Ankara’da, toplu ücretlerinin artışından sonra taksi ücretleri de artırıldı.

Ankara’da 4 lira olan taksimetre açılış ücreti, 4 lira 60 kuruş olarak belirlendi.

En yakın mesafe ise 10 TL oldu. Açılıştan sonra ise kilometre ücreti 3 liradan 3 lira 40 kuruşa çıkarıldı.

Kuyruk oluştu

Ankara’da bulunan toplam 7 bin 701 taksi sahibi, yeni uygulamaya bir an önce geçebilmek için taksimetre ayar noktalarına akın etti.

Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası’nın bildirisinde, taksimetre açmanın isteğe bağlı değil zorunlu olduğu ve tarifenin yolcunun görebileceği bir yere asılmasının gerekliliği konusuna dikkat çekiliyor.

KAYNAK :www.internethaber.com

Lüks havaalanında dil bilen taksici yok gibi! Sözler kâğıtta kaldı

Hits: 3

Mega yatırımlardan İstanbul Havalimanı’nda çalışan taksici esnafının İngilizce bilmemeleri sıkıntılara sebeb oluyor. Yabancı dil eğitimi olmadığı için turistlerle anlaşamayan esnafa yönelik yakınmalar giderek artıyor.

Dev projelerden İstanbul Havalimanı’nda yabancı dil sorunu yaşanıyor. Terminalde dertlerini anlayacak taksici bulamayan turistlerin şikâyetlerinin ardı arkası kesilmiyor. Şikâyetler İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’yı da rahatsız ediyor. Zira İGA ile Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi 2018’de sözleşme yapılmıştı. Sözleşme tüm taksilerin turkuaz renkli ve konforlu olmalarını; şoförlerin de İngilizce bilmelerini öngörüyordu.

Vaatler havada kaldı

Ne var ki taahhütler yerine getirilmedi, vaatler havada kaldı. İGA’nın bu durum karşısında ne gibi önlemler alacağı, hangi adımları atacağı merak konusu. Çünkü taksici mağduru olan yabancı turistler, ilk olarak havalimanı yetkililerinin kapısını çalıyor ve dertlerine deva bulunmasını talep ediyorlar.

İBB görevini yapmıyor

Taksiler İstanbul Havalimanı’na günde 20 bin yolcu taşıyorlar. Ancak yolcuları bırakıp duraklarına boş dönüyorlar. Havalimanı taksileri de öyle. Bu taksiler ise müşterilerini şehre bırakıyorlar ama havalimanına yolcusuz dönüyorlar. Taksici esnafının bu sıkıntıları karşısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hiçbir adım atmıyor. Belediye, İstanbul Havalimanı’na yolcu getirip götüren taşıtlara turkuaz şartı koymaktan ve kooperatifleri aradan çıkarmaktan kaçınıyor.

Kritik çağrı

Gerek yolcular gerekse taksiciler İBB ve İGA yönetimini anlaşmaya davet ediyorlar; devamlı “El ele verilmeli ve gerekli tedbirler alınmalı. İlk aşamada kriterler belirlenmeli, kontroller ve denetimler arttırılmalı” çağrısı yapıyorlar.

KAYNAK :www.yeniakit.com.tr

YASAL UYARI:TAKSİ CENTER HAKKINDA..

Hits: 61

YASAL UYARI.5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca Taksi Center® isim,marka,telaffuz ve logosu “Koruma Marka Belgesi” altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.Bu kurala uymayanlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.

YIL 2011 :YERLİ GÜVENLİK KABİNLİ TAKSİ ÜRETİMİ YAPACAK OLAN İŞADAMINI TEHDİT EDEREK SERİ ÜRETİMİNİ ENGELLEYEN DEVLET YÖNETİCİSİ ..

Hits: 311

Başbakan Erdoğan’ın ‘risk alıyor’ açıklaması üzerine dün ani bnir şekilde geri adım atan Koçun damadı İnan Kıraç’ın, bu ani çarkının arkasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği ve uzun vadede Türkiye’ye yayılacak 5 milyar dolarlık taksi ihalesinin yattığı ortaya çıktı.

ERDOĞAN ‘RİSK ALIYOR’ DEDİ, KIRAÇ ÇARKETTİ

Baykal’a düzenlenen kaset komplosunun içinde yer aldığı Taraf’ın haberiyle ortaya çıkan ve son olarak da ‘bazı yerlere dayanarak’ CHP’nin seçimlerden birinci parti olarak çıkacağını ileri süren Koç’un damadı İnan Kıraç, dün sürpriz bir şekilde bu sözlerinden çarketti.

Cüneyt Arcayürek’in 26 Mayıs’ta kaleme aldığı yazısındaki kendisiyle ilgili ifadelere 1 hafta boyunca sessiz kalan Kıraç, Başbakan Erdoğan’ın ‘Eğer söylenenler doğruysa risk alıyor’ şeklindeki sözleri üzerine dün “Adımın bir süredir siyasete karıştırıldığı, şaşırarak izlediğim ve hakikati yansıtmayan haberlerden samimi olarak rahatsızlık duyuyorum.” diyerek geri adım attı.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR’İN TAKSİ İHALESİNE GİRECEK

İnan Kıraç’ın bu ani çarkının arkasında yatan neden ise sahibi olduğu Karsan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin açacağı taksi ihalesine girecek olması.

İnan Kıraç, New York Belediyesi’nin açtığı taksi ihalesine girmiş ancak bu ihaleyi kaybetmişti. Kıraç’ın sahibi olduğu Karsan, 5 milyar dolarlık hacme sahip taksi ihalesine katılacağını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.

Kadir Topbaş’ın New York gibi taksi ihalesi açacaklarını belirtmesi üzerine Karsan İstanbul’a uygun taksi projesi üzerinde çalışmaya başlamıştı. Karsan Murahhas Azası Jan Nahum da,ABD’deki taksi ihalesinin kaybedilmesi üzerine İstanbul’daki ihaleye hazırlandıklarını belirtmişti.

5 MİLYAR DOLARLIK ÇARK

İnan Kıraç’ın Erdoğan’ın tek bir cümlesinin ardından çark etmesinin ardındaki nedeni rakamlar net bir şekilde ortaya koyuyor. Kıraç’ın gireceği ihale kapmında ilk aşamada İstanbul genelindeki 18 bin taksi tamamen değiştirilecek. Bu taksilerin fiyatları göz önüne alındığında sadece taksi değişiminin 1 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor. Taksilerin yedek parça ve servis işlerini de ihaleyi kazanacak firmanın üstleneceği ve taksilerin diğer şehirlerdeki 81 bin taksiyi de kapsayabileceği göz önüne alındığında bu rakamın kısa süre içinde 5 milyar dolara kadar çıkabileceği belirtiliyor.

İnan Kıraç’a ait Karsan’ın belediye otobüsleri ihalesi ile ilgilendiği de dözönüne alındığında rakamın büyüklüpğü ve çarkın nedeni daha net bir şekilde ortaya çıkıyor.

NEW YORK’TAKİ ZARARINI İSTANBUL’DA KAPATACAK

Karsan, New York şehrinde kullanılacak yeni taksinin belirleneceği ihaleden elenmişti. stanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın New York gibi taksi ihalesi açacaklarını belirtmesi üzerine, Karsan İstanbul’a uygun taksi projesi üstüne yoğunlaşmıştı. Bu çerçevede Karsan, New York taksi ihalesi için geliştirdiği ve 3 finalist arasına kaldığı V1 kodlu aracı farklı bir tasarımla İstanbul’a uygun hale getirmek için çalışmalara başlamıştı.

ROTAHABER / ÖZEL

KAYNAK:
http://www.habername.com/haber-kiraci-5-milyar-dolarlik-taksi-ihalesi-carkettirdi-60274.htm

YIL 2009:Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, taksici esnafının “güvenlik bölmeli ve kurşun geçirmez camlı” araçlara geçiş yapması için bir defaya mahsus ÖTV ve KDV muafiyeti getirecek çalışmayı tamamladıklarını açıkladı.

Hits: 16

Bu konunun yakında Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) Toplantısı’nda nihai şeklini alacağını belirten Çağlayan, “Taksici esnafımızın can güvenliği öteden beri önemli problemdir. Esnaf Sanatkar Değişim Dönüşüm Destek Eylem Planı (ESDEP) yaptık ve önceki EKK’ya sunduk. Şimdi taksici esnafımız için yaptığımız bu özel çalışmayı da tamamladık ve EKK’ya götürüyoruz. Ardından idari, mali ve hukuki düzenlemeler olacak” dedi. Halen Türkiye genelinde 72 bin 422 adet taksi bulunduğunu belirten Bakan Çağlayan şöyle konuştu: “Taksici esnafımızın bir kereye mahsus güvenli bir araç almasını istiyoruz ve bunu da ÖTV ve KDV ödemeden yapabilmesi için gerekli çalışmaları tamamladık. Maliye Bakanlığımız da konuya sıcak bakıyor. Çünkü proje, aynı zamanda kriz nedeniyle ciddi iç talep yetersizliği yaşayan Türk otomotiv sektörü için de arzulanan talep ivmesini sağlayabilir.” Bakanlık olarak bu proje kapsamında alınacak araçların Türkiye’de üretilen araçlar olmasını benimsediklerini de söyleyen Zafer Çağlayan, “Finansman için bankalar ve otomotiv şirketleri de devreye girebilir. Biz de Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) ve KOSGEB’in kaynaklarını uygun faizlerle proje için devreye sokarız. Sanıyorum konu 1 hafta içinde EKK’da sonuca bağlanır” diye konuştu.

Taksilerin yarısı 4 ilde

Türkiye genelinde halen 72 bin 422 tane taksi var. İstanbul’da 19 bin 210, Antalya’da 7 bin 698, Ankara’da 7 bin 660 adet, İzmir’de 4 bin 242 adet taksi bulunuyor ve bu 4 ildeki taksilerin toplamı Türkiye toplamının yarısından fazla. Taksici esnafına vergisiz güvenli araç alım imkanı getiren çalışma tamamlandığında en hızlı dönüşümün İstanbul’da yaşanması bekleniyor.

KAYNAK :
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/taksiciye-guvenli-ve-vergisiz-oto-geliyor-10803605

Uber ile taksi esnafı arasında yürüyen davada bilirkişi, raporunu hazırladı. Raporda Uber’in haksız rekabet oluşturduğu belirtildi.

Hits: 24

Uber ile İstanbul taksicileri arasında bir dönem büyük bir gerilime yol açan davada kritik rapor mahkeme heyetine gönderildi.

Dünyanın en büyük dijital tabanlı ulaşım hizmeti sağlayıcısı Uber’in taksicilere karşı haksız rekabete uğradığı gerekçesiyle İstanbul taksicilerinin açtığı davada bilirkişi raporu bekleniyordu. Bilirkişi, bu raporu hazırlayıp mahkeme heyetine iletti. Raporda, Uber’in, D2 belgesiyle taşımacılık yapmasının haksız rekabet koşullarının oluşmasına neden olduğu vurgulandı.

İstanbul 10.Asliye Ticaret Mahkemesi dava dosyasını, haksız rekabetin tespiti ve Uber’e erişimin engellenmesi için dosyayı bilirkişiye göndermişti. Mali müşavir, yazılım uzmanı, ticaret hukukçusu, taşıma uzmanı ve vergi uzmanından oluşan heyet, raporu tamamlayarak mahkemeye gönderdi.

Dört kişilik heyet tarafından hazırlanan raporda, Uber Türkiye’nin kanuni olarak Türkiye temsilcisinin bulunmadığı belirtildi. Raporda ayrıca Uber Türkiye’nin sürücü ve yolculara teknoloji hizmeti sağlayan Hollanda merkezli Uber B.V.’den teknolojik destek hizmeti aldığı vurgulandı.

Raporda, Uber B.V.’nın Türkiye’deki temsilcisi tarafından vergi mükellefi olan ve e-fatura sistemine kayıtlı sürücülere verilen hizmetler karşılığı düzenlenen faturaların KDV içerdiği kaydedildi. Yapılan uygulama sayesinde vergilendirme açısından herhangi bir kaybın oluşmadığı belirtildi.

Uber ile taksi arasında ulaştırma ve taşıma açısından önemli bir farkın bulunmadığının aktarıldığı raporda, “Uber’in özellikle Uber XL D2 operatörleri bakımından ve fiili uygulama açısından ele alındığında, bunlar için müşteri bulma için olmazsa olmaz nitelik taşıdığı, dolayısıyla uygulamanın salt bilgi teknolojileri hizmeti olarak nitelendirilemeyeceği, taşımacılık ile bilgi teknolojileri hizmeti kombinasyonu bağlamında taşımacılık sektörü içinde de değerlendirilebileceği” ifadelerine yer verildi.

Haksız rekabetin oluştuğunun belirtildiği raporda, “D2 operatörlerinin taksicilik hizmeti gibi kullanıldığı, bunun ise açıkça yetki belgesini, amacı dışında kullanma ve başkasını faaliyetlerinden yararlandırma şeklinde ilgili düzenlemelere aykırılık teşkil ettiği, bunun da TK M. 55/1-e anlamında iş şartlarına uymamak şeklinde haksız rekabet oluşturacağı” ifadelerine yer verildi.


Bunun yanı sıra Uber, yaşanan olayların ardından 31 Mayıs tarihinde XL araçlarının faaliyetlerini durdurduğunu açıklamıştı.

KAYNAK :www.milligazete.com.tr/

Hani havalimanında tüm taksiler turkuaz olacaktı!

Hits: 78


Taksi meselesi, epeydir ülke meselesi olmuş durumda. Daha çok İstanbul’daki taksiler, taksiciler ve taksi şoförleri gündeme gelse bile Anadolu’da İstanbul’u örnek alıyor ve durumu farklı değil. Düzelme yok, iyice kötüye gidiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin acilen bu konuya el atması gerekiyor.

Neden mi? Taksicileri eğitemiyoruz, UBER gibi örnekleri kovmaya çalışırken teknolojiden faydalanmayı da öteliyoruz. Kötü taklitleriyle uğraşıyoruz. Taksi lobisi de politikacılara sırt dayayıp, bürokrasiden de ilgili mercileri hoş tutarak, vatandaşa kötü hizmeti pahalıya vermeye devam ediyor. Değişim bazılarını hakkı olmayan tatlı gelirlerinden mahrum edeceği için gerçekleşmiyor.

İstanbul Havalimanı’na taşınma hazırlıkları yapıldığı geçen yıl kamuoyuna ne sözler verildiğini hatırlayın …

İstanbul Havalimanı işletmeci şirketi İGA ile Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi 2018’de sözleşme yapmıştı. Tüm taksiler turkuaz renkli, kaliteli, konforlu olacaktı. Çalışan şoförler eğitimli ve İngilizce bilecekti. Dünyanın en büyük havalimanına yakışır taksicilik hizmeti verilecekti. Var mı böyle bir şey? Hiçbirisi olmadı. Taksi kooperatifi aynı gettosuyla yeni meydana taşındı. Peki böyle bir sözleşmeye imza atan diğer taraf neden suskun? Havalimanının en iyi yeri taksicilere kötü hizmet vermeleri için tahsis edildi. Bu işte alan, veren memnun, ama maksat hasıl olmuyor.

İstanbul’daki taksiler, İstanbul Havalimanı’na günde en az 20 bin taksi müşterisi götürüyorlar. Müşterilerini bırakıp, boş dönüyorlar. Aynı şekilde havalimanı taksileri de müşteriyi şehire bırakıp, havalimanına boş dönüyorlar. Her türlü kaynak israfı söz konusu. Oysa bu bir fırsata dönüştürülebilir. Bu dönüşümü İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapabilir.

Mesela havalimanına yolcu götürecek veya ordan yolcu alacak araçlara turkuaz şartı konsa, kooperatif gibi işe katkısı olmayan kuruluşlar da araya sokulmazsa, değişim kendiliğinden olabilir. Zira hiçbir taksici, bu kadar uzun mesafenin bir bacağını boş dönmek istemez.

Ancak, kamu otoritesi bu tartışmaları seçim atmosferinde yaptığı için söylemleri ona göre oldu. Sözleşme hükümleri uygulanmadan havalimanı taksicilerine haksız imtiyazlar verildi. Diğer taksilerin de oradan iş alması yanlış ve haksız bir şekilde engellendi. İstanbul Havalimanı, kooperatifin eski taksilerine, kötü idaresine mahkûm edildi. Taksi kooperatifine bu şekilde imtiyaz verilerek de İstanbul cezalandırıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve sözleşmenin tarafı havalimanı işletmecisi İGA’nın bu soruna acilen çözüm bulması gerekir. İstanbul’un taksisine, İstanbul Havalimanı’ndan iş alma imkanını verilerek kaynak israfının önüne geçilmelidir. Bunun için de imtiyazlar olmadan, standartlar, kriterler konmalı, denetimler yapılmalıdır.

2020 Türkiye’sinde, devlet taksiciye, taksi müşterisi satarak komisyon almaya tenezzül etmemelidir. Ederse taksiye değil, bir çok şeye kalite gelmez.

Ve Türkiye Şoförler Federasyonu bu konuda üzerine düşeni yapmalıdır. Kamuoyunu bir şeyler yapıyormuş gibi yapıp uyutmamalıdır.

KAYNAK:
https://www.haberturk.com/yazarlar/guntay-simsek-1019/2518349-hani-havalimaninda-tum-taksiler-turkuaz-olacakti

Taksimetrelerde ’güncelleme’ yoğunluğu devam ediyor

Hits: 13

İstanbul’da taksi ücretlerine gelen zammın ardından taksimetre cihazlarını güncellemek isteyen taksiciler, yetkili servis noktalarına akın etti.

İstanbul’da taksi ücretlerine gelen zammın ardından taksimetre cihazlarını güncellemek isteyen taksiciler, yetkili servis noktalarına akın etti. Bağcılar’daki yetkili servis önünde gündüz saatlerinde cadde üzerinde yoğun taksi kuyruğu oluştu.

İstanbul’da taksimetre ücretlerine zam yapıldığının açıklanması üzerine, taksi sürücüleri araçlarındaki taksimetre cihazlarını güncellemek için yetkili servis noktalarına akın etti. Yeni tarife üzerinden yolcu taşıyacak olan taksiciler Bağcılar’da sıranın kendilerine gelmesi için cadde üzerinde yoğun kuyruklar oluşturdu. Sırası gelen sürücü muayene istasyonunda evrak işlemlerinin tamamlanmasıyla, servis görevlilerinin ayar yüklemesi ve mühür işleminin ardından 500 Lira ödeyerek işlemlerini gerçekleştiriyor.

Gelen zamla birlikte nefes alacaklarını belirten taksi sürücüsü Mustafa Şimşek, “Taksimetreler şu an için geç oldu ama bizim için iyi oldu. Masraflarımız çok ağır, tamirdeki masraflar, diğerleri olsun belimizi bükmüştü. Bu birazda olsa yükümüzü hafifleten sebeplerden oldu, memnunuz” diye konuştu.

Taksimetre kuyruğunun gece saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

Kaynak: İHA

İstanbul’da taksiye yüzde 25 zam yapıldı

Hits: 75

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksi ücretlerine yüzde 25 oranında zam yapıldığını açıkladı. Eyüp Aksu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)’ndeki toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Taksimetre açılışı 5 TL oldu

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu UKOM’e temsilcisi, İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, “Ulaşım camiasında en son iyileştirme 07.09.2017 tarihinde gerçekleşmişti. Ulaşım camiası olarak yaklaşık 24 aydır zam beklentimiz var, tarife iyileştirme beklentimiz var. Maalesef biz istediğimiz zammı alamadık. O kadar sevinçli değiliz. Ama bir iyileştirme oldu. Taksimetre ücretlerinde yüzde 25 oranında iyileştirme oldu, zam yapıldı. Taksimetre açılış ücretimiz 4 TL idi, 5 TL oldu. İndi bindi ücretimiz 10 TL idi 13 TL oldu. Kilometre mesafe ücretimiz 1 kilometrede 2 lira 50 kuruş yazıyordu, bundan sonra kilometre başına 3 lira 10 kuruş yazacak” şeklinde konuştu.

KAYNAK :CNNTÜRK

Bir haftada 356 taksi bağlandı!

Hits: 13

İstanbul’da taksiye gelen yüzde 25’lik zam tartışılırken taksi denetimleri de aralıksız sürüyor. Habertürk’ten Esra Boğazlıyan’ın haberine göre son bir haftada 356 taksi bağlandı. Yediemin otoparkları sarı taksi dolu…

Son birkaç gündür, taksiye gelen yüzde 25 zam konuşuluyor. İstanbullular zamdan yakınırken taksiciler de bu zam oranını az buluyor. Bir yandan da İstanbul’daki 18 bin taksinin sıkı denetimi devam ediyor. İstanbul Emniyeti, özellikle de İstanbullulardan en çok şikayet gelen noktalar olan Taksim, Sultanahmet, Otogar, Eminönü ve Mecidiyeköy’de yürüttüğü kontrollerde ihlalleri affetmiyor. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu’nun verdiği bilgiye göre; son bir hafta içinde bu kontrollerde 356 taksi bağlandı.

SİGORTASIZ ŞOFÖRLER

Emniyet güçlerinin en çok karşılaştığı ihlalin başında da sigortasız şoför çalıştırmak geliyor. Taksi şoförünün, özellikle de 2. şoförün ruhsata kayıtlı olmadığı durumlarda taksiler 1 hafta süreyle bağlanıyor ve bin TL ceza yazılıyor. Ancak Ulaştırma Koordinasyon Merkezi’nin yeni kararına göre taksilerin bağlanma süresi 2 güne indirildi.

10 BİN LİRAYA VARAN CEZA

Plaka sahipleri, ruhsata kayıtlı olmayan şoför çalıştırmaktan 1000 TL ceza ödüyor, fakat sonradan SGK’dan da sigortasız işçi çalıştırmaktan 10 bin TL’ye varan cezalar gelebiliyor…
 

Haber Türk

Didi chuxing robot taksi hizmetini başlatacak

Hits: 3

Çin dijital ulaştırma şirketi Didi Chuxing Technology Co, otonom araçlarla “Robot Taksi” hizmetini başlatacaklarını duyurdu.

Çin dijital ulaştırma şirketi Didi Chuxing Technology Co, otonom araçlarla “Robot Taksi” hizmetini başlatacaklarını duyurdu.

Şanghay’da düzenlenen Dünya Yapay Zeka Kongresi’nde şirketin Baş Teknoloji Sorumlusu Zhang Bo, kullanıcıların uygulama sayesinde içinde insan operatörü olan bir “sürücüsüz” araç çağırabileceklerini söyledi ve şirketin “4. seviye” otonom özelliklere sahip 30’dan fazla aracı sahaya çıkaracağını ekledi.

Şanghay’ın Jiading bölgesinde faaliyet gösterecek araçlar yüksek seviyede otonom özelliklere sahip olacak ve sürücünün istediği zaman manuel kontrola geçmesine izin verecek. Bo araçların ne zaman piyasaya çakacağını açıklamadı ancak, şirketin Şanghay yetkililerinin araç filosunun test sürüşüne çıkması için gerek izinlerini aldığını açıkladı.

Çin’in sürücüsüz araba sektöründe rekabet devam ediyor. Çin Medyası, Temmuz’da Baidu Inc, Zheijang Geel Holding Group Co. LTD ve Toyota Motor Corp’un sürücüsüz araba alanında çalışmalar başlatıcağını açıklamıştı. Aynı zamanda, Ocak ayında sürücüsüz araçlara odaklanan start-up şirketi Pony.ai, Çin’in güney Guangzhou bölgesinde otonom araç uygulaması başlatacağını duyurmuştu.-

Kaynak: DHA

İstanbul taksi şoförlerini incelediler…

Hits: 5

İstanbul’da taksi şoförleri üzerine yapılan araştırmanın sonuçları dikkat çekti. Araştırmaya göre, sürücülerin yüzde 65’i trafikte kendini güvende hissetmiyor. Bu nedenle her 4 taksiciden 1’i yanında kesici, delici alet taşıyor.

‘Taksi sürücülerinin iyilik halleri’ araştırmasının sonuçları şaşırttı. İstanbul Gelişim Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü’nden öğretim görevlisi Mehmet Başcıllar tarafından yapılan araştırma, İstanbul’da 20 taksi durağında 146 taksi sürücüyle görüşülerek 5 ayda tamamlandı. Çarpıcı sonuçlarıyla dikkat çeken araştırmaya göre, çoğu taksi sürücüsü yanında sopa, bıçak gibi alet taşıyor. Sürücülerin ortak sorunu ise stres ve günün yarısını yolda geçirmeleri.

Araştırmada, taksi sürücülerinin aylık geliri 3 bin 270 lira ortalama çalışma saatleri ise 11 saat 20 dakika olarak belirlendi. Taksi şoförlerinin yaklaşık yüzde 92’si lise ve altı eğitim düzeyinden mezun. Gelirleri, 4 kişilik bir aile için açıklanan açlık sınırının hemen üzerinde yoksulluk sınırının ise altında.

Taksi sürücüleri arasında stresin yaygın olduğunu söyleyen Mehmet Başcıllar, “Her 4 taksi sürücüsünden 3’ü çalışırken stres altında hissettiğini belirtti. 4 taksi sürücüsünden 3’ü yani yüzde 73’ü sigara kullanıyor.  Bu oran Türkiye’de erkeklerdeki sigara kullanım oranının 1,5 katıdır” dedi.

Sürücüler arasında psikolojik şiddetin yoğun olarak gözlendiğini aktaran Başcıllar, “Her 3 taksi sürücüsünden 2’si yani yüzde 65’i trafikte kendisini güvende hissetmediğini söyledi. Yanlarında nakit para taşımaları, geç saatte çalışmaları ve yalnız çalışmaları taksicilik mesleğini riskli meslek grupları arasına taşıyor. Her 2 taksi sürücüsünden 1’i yaklaşık yüzde 45’i günlük yaşantılarında ve çalışırken en az bir defa küfürlü veya hakaret içeren sözcükler kullandığını ifade etti. Bu da aslında taksi sürücüleri arasında psikolojik şiddetin yaygın olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Taksicilerin çalışma saatlerinin uzunluğuna da dikkat çeken Mehmet Başcıllar, “Her 4 taksi sürücüsünden 1’i yani yaklaşık yüzde 26’sı yanlarında bıçak, sopa gibi kesici, delici araç gereç taşıyor. Aslında bu durum hem taksideki müşterilerin hem de trafikteki diğer sürücülerin can güvenliği için risk oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

Alınması gereken önlemleri sıralayan Başcıllar, “Anayasanın 50’inci maddesinde dinlenmenin çalışanlar için hak olduğundan söz edilir. Taksi sürücülerinin bu koşullarda dinlenebilmesine olanak yok. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın devreye girip taksicilerin dinlenmelerine olanak sağlayacak yasal düzenlemelerin harekete geçirilmesi gerekiyor. Yine bakanlık tarafından taksi sürücüleri arasında yaygın olan stresi gidermek için sosyal hizmet uzmanlarının istihdamının artırılması ve sürücülere psikolojik destek sunulması gerekiyor” dedi.

Trafikte güvenliğin ve huzurun sağlanması için İçişleri Bakanlığı ve emniyet güçlerine bağlı ekiplerinin kontrollerini artırması uyarısında bulunan Başcılar, “Taksi sürücülerinin neden kendilerini güvende hissetmediklerinin altında yatan nedenlerin araştırılması gerekiyor. Araştırma ekiplerinin içinde üniversiteden akademisyenlerin, taksi sürücülerinin ve meslek odalarının temsilcilerinin de yer alması önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

İstanbul Taksi Durakları Dernek Başkanı Resul Sivri ise, “Hep bizi şikayet ediyorlar ama biz derdimizi kime anlatacağız, bizi kim koruyacak? Her türlü hakarete, gaspa ve saldırıya uğruyoruz. En ufak bir hatamızda hemen 153’e şikayet ediyorlar ve ceza yiyoruz. Sosyal hayatımız araba, İstanbul’u dolaşıyoruz. Kesici alet taşımak gayet normaldir. İnsan kendini bir şekilde koruyacak. Doğru bulmuyoruz ama kendimizi korumamız için bir şeylere sarılmamız gerekiyor” dedi.

25 yıldır taksi şoförlüğü yapan Murat Çiçek de, “Güveneceğimiz kimse yok. Herkes bizimle uğraşıyor. Günde 13-15 saat çalışıyoruz. Hem yoruluyoruz hem de stres yaşıyoruz. Durak dışında çalışanların yüzde 80’inde kesici alet var. Örneğin Taksim’de iti, kopuğu, hırlısı hırsızı her türlü insan taksiye biniyor” diye konuştu.

Sabri Erer ise, “Güvende hissetmiyoruz doğru. Çünkü gasp, darp olaylarını çok yaşıyoruz. Şu anda taksiciler insanların gözünde eksiye düşüyor. O yüzden sürücüler kendini korumak için kesici aletler taşıyor. Hiç sosyal hayatımız yok. Bir gün 24 saat çalışıp diğer gün uyuyarak geçiriyorum. Geceleri çalışmıyorum, korkuyorum. Ters bir mevkiye yolcu aldığımız zaman ister istemez çekiniyoruz” ifadelerini kullandı.

Taksiye binerken tereddüt ettiğini söyleyen Fırat Özdemir de, “Biz de taksiye binerken kendimizi güvende hissetmiyoruz. Acaba yolu uzatırlar mı? Fiyatı ne kadar çıkaracak? Eşimiz, dostumuz biniyor bu taksilere onlar da kuşkuyla kullanıyor. Haberlerden görüyoruz. 

Kaynak: İstanbul taksi şoförlerini incelediler…

İmamoğlu açıkladı! Taksi ve minibüslere zam geliyor

Hits: 109

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bugün UKOME toplanacak. Servisler hariç minibüs ve taksilere zam yapılmadı. Bu araçlarla ilgili UKOME’de görüşeceğiz. Vatandaşlarımızı da koruyan bir zam yapılacak.” dedi.

Esnaf Oda Başkanlarından taksi esnafına duyuru..

Hits: 31

Kıymetli Taksici Esnaf Üyelerimiz 27.08.2019 Saat 15:00 da Taksi Zammının da Gorüşüleceği AKOM da UKOME Toplantısına Tüm Esnafımızı AKOM önünde Toplantıya Davet Ediyoruz. Nezih.MERT B170

Ankara’da 15 bin taksici eğitimden geçecek.Taksi şoförlüğüne 65 yaş sınırı

Hits: 610

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, taksici esnafından görgü kurallarına dikkat etmesini istedi. Yüksel, “Bana göre şoför esnafının en kötü profili, saldırgan sürücülük başlığıdır” dedi.

Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası’nın taksicilere yönelik başlattığı eğitim semineri nedeniyle, oda binasında tören düzenlendi.

Törende konuşan Vali Yüksel, valinin kente karşı sorumluluğu ile şoför esnafının sorumluluğunun hemen hemen aynı olduğunu bildirdi.

Trafikte “eğitim, altyapı ve kurallara uymanın” çağdaşlığın göstergesi ve çok önemli olduğunu belirten Yüksel, kılık kıyafetle, hareketlerle ve konuşmalarla görgü kurallarının Ankara’da bütün ilişkilerin esasını oluşturduğuna dikkati çekti. “Bana yapılmasını istemediğimi, başkasına yapmamak ve bana söylenmesini istemediğimi başkasına söylememek” yaklaşımının çok önemli olduğunu belirten Yüksel, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bana göre şoför esnafının en kötü profili, saldırgan sürücülük başlığıdır. Saldırgan sürücülük 2 açıdan ortaya çıkar ve şehirde herkesi rahatsız eder. Bir tanesi duygusal saldırganlık. Sabah işe başlar, her önüne gelene eliyle, koluyla başlar harekete. Duygusal saldırganlığı mutlaka önlemek gerekiyor. Duygusal saldırganlığı asla kabul edemeyiz. Bir de araçsal saldırganlık var. Işık ihlali yapma, sık sık şerit değiştirme. Sağ şeritte yolcuyu indirdikten sonra 90 dereceyle üç şerit sola geçmek. Bu Afrika ülkelerinde de olmaz. Devamlı önde gitme, istediği yerde durma ve dönme. Kural ve kaideler herkese hitap ediyor.”

-“Kentin aynası taksi şoförleridir”-

Şoförlere Atatürk’ün, “Siz bir asil duygunun timsalisiniz” sözüyle seslenen Yüksel, taksicilerin ince, nazik, duygusal, mert, vefalı olduklarını söyledi.

“Bu kentin aynası taksi şoförleridir” diyen Yüksel, “turizm elçisi” olarak nitelendirdiği taksicilerden, turistle davranışlar konusunda dikkatli olmalarını istedi.

Taksicileri, “kurallara uymaları, ışıklara dikkat etmeleri, yaya geçitlerinde daha hassas olmaları, kılık kıyafetlerine dikkat etmeleri, görev sırasında sigara içmemeleri, zorunluluk dışında cep telefonuyla konuşmamaları, alkollü işe gelmemeleri, araçlarda el ve kol hareketleri ile yüksek sesle konuşmamaları ve müzik çalmamaları” konusunda uyaran Yüksel, taksici esnafına Ankara Kalesi’ni kimin yaptığını sorduğunu ancak cevap alamadığını anlattı ve şoförlerden Ankara’nın tarihi yerleriyle ilgili bilgi sahibi olmalarını, mekan bilgisini artırmalarını istedi.

Yüksel, taksici esnafının güvenlik ve durak başta olmak üzere sorunlarını bildiğini ve çözmek için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

-Taksi şoförlüğüne 65 yaş sınırı getiriliyor-

Törende bir konuşma yapan Ankara Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği ve Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Yiğiner, eğitimin amacının Ankara halkına ve Ankara’ya gelen turistlere en iyi şekilde hizmet olduğunu bildirdi.

Taksici esnafının bireysel gelişimini sağlayarak, meslek standardını en üst seviyeye çıkarmak istediklerini belirten Yiğiner, Ankara’da 7 bin 700 taksi ve çalışanlarla birlikte 15 binin üzerinde taksici olduğuna dikkati çekti. Ehliyeti olan herkesin taksici olabildiğini ifade eden Yiğiner, bunların içinde kötü niyetli kişilerin de bulunabileceğini belirtti.

Taksici esnafına bazı standartlar getirmek istediklerini belirten Yiğiner, bu standartları şöyle açıkladı:

“Taksilerde çalışacak arkadaşlarımızın en az 10 saat eğitim alması gerekiyor. Bu eğitimlerin içinde, halkla ilişkiler, iletişim, stres yönetimi, kültür ve turizm dersleri yer alıyor. Trafik ve Ankara’yı tanıtma eğitimi vereceğiz. Taksici güvenilir, güler yüzlü olmak zorundadır. Eski araçlarımızla taşımacılık yapmayacağız. Araçlarımız 10 yaşından büyük olmayacak, konforlu, klimalı olacak. Araçlarda çalışan 80 yaşın üzerinde gözü görmeyen, kulağı duymayan dedelerimizi çalıştırmayacağız. 65 yaş üzerinde çalışan olmayacak. Sağlık raporu ve sabıka kaydını da arayacağız”

-15 bin taksici eğitimden geçecek-

Bu yıl içinde 15 bin taksicinin eğitiminin tamamlanacağını kaydeden Yiğiner, bu çalışmanın Türkiye’ye örnek olacağını söyledi. Yiğiner, “Kursa gitmeden, Mehmet Yiğiner de olsa, kimse ticari taşıt kullanma belgesini alamayacak. Araç tanıtım kartları yaptık. Duraksız araçları tespit edeceğiz. Bu kartlarda araç sahibi ve durağıyla ilgili bilgiler yer alacak. Bu belgeler olmadan kimse taksicilik yapamayacak” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Yüksel, Yiğiner’e Ankara Valiliği şildi, Yiğiner de Yüksel’e plaket verdi.

Şoförler için ‘iyi ahlak genelgesi’: Taciz etme, küfretme

Hits: 2

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF), yolcuların taciz edilmesi, kısa mesafeye yolcu alınmaması, turistlerden fazla para istenmesi, kapı açık araç kullanılması gibi olumsuz olaylar üzerine 1.5 milyon şoförün uyması gereken nezaket kurallarını genelgeyle hatırlattı.

Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın imzasıyla yayınlanan genelgede, son zamanlarda federasyona ulaşan şikâyetlerde şehir içinde yolcu taşımacılığı yapan şoförlerin bazı olumsuz olaylara karıştığı belirtildi.

Taksi

“Gelen şikâyetler arasında taksi sürücülerimizin kısa mesafeye yolcu almak istememeleri, özellikle turizm bölgelerinde turistlere karşı fazla para talep edilmesi gibi olumsuz davranış sergilenmesi, şoförlerimizin yolcularla ve muhatapları ile konuşma üslubu, araç durmadan kapıların açılarak yolcuların güvenli bir şekilde inme ve binmelerine olanak sağlanmaması ve kazalara sebebiyet verilmesi yer almıştır. Ayrıca şoförlerimizin araçlarda sigara içmesi, alkollü iken araç kullanması, trafik kurallarına uymaması, tehlikeli araç kullanılması, kapının açık seyredilmesi, yaz aylarında klimanın çalıştırılmaması, diğer ticari araç sürücüleriyle tartışma ve kavga edilmesi, yolculara kötü davranılması, yolcuların en kısa mesafe yerine uzun mesafeden götürülmesi ve dolaştırılması, taksimetre ücretinin üzerinde ücret talep edilmesi, yolculara taciz ve hakaret, toplu taşıma araçlarında yolculara nezaketsiz davranılması, yüksek sesle müzik dinlenmesi, yaşlı ve engellilere yardım edilmemesi şikâyetleri de gelmiştir. Bu tür davranış sergileyen kişi sayısı çok az da olsa bu tür davranışlar, toplumun esnafımıza karşı olan güven duygusunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bundan daha da vahimi, bu tür davranışların turistler üzerinde bırakacağı olumsuz intibadır. Öte yandan, iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyoekonomik düzen olan Ahilik kültüründen geldiğimiz asla unutulmamalıdır.”

https://tr.sputniknews.com

Onlarca yıl İstanbul taksi esnafına ve İstanbul halkına zulm ettiniz. ARTIK YETER DÜŞÜN BU MİLLETİN SIRTINDAN…

Hits: 913

Taksi sektördeki onlarca yıl yaşanan sorunların sorumluları olan İBB Genel sekreteri ve Genel Sekreter yardımcıları hakkında derhal İBB şirketlerinin yönetimden de istifa etmeleri gerekir. Onlarca yıl İstanbul taksi esnafına ve İstanbul halkına zulm ettiniz. ARTIK YETER DÜŞÜN BU MİLLETİN SIRTINDAN…

Son dakika… Taksi zam görüşmeleri sonuçlandı! Taksiciler Odası’ndan açıklama

Hits: 36

Son dakika... Taksi zam görüşmeleri sonuçlandı! Taksiciler Odası'ndan açıklama

Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksi zam görüşmelerinin sonuçlanmasına dair açıklama yaptı. Aksu, “İTEO VE İBB görüşmesi sonucu, taksi zamları konusunda İBB yetkilileri, haftaya bir komisyon kurarak zam oranlarını belirleyip UKOME’ye sunacak”bilgisini paylaştı

Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksicilerin aylardır beklediği zam konusunda açıklamalar yaptı.

Aksu, konuyu İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bugün görüşme gerçekleştirdi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, Radyo Trafik’e yaptığı açıklamalarda zam konusuna dair bilgiler paylaştı.

24-25 aydan beri zam beklediklerini belirten Aksu, konuyu İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bugün görüştü. 

Aksu, zam oralarının, haftaya İBB yetkkililerinden oluşturulacak olan bir kurul tarafından kararlaştırılıp, UKOME’ye sunulacağını açıkladı.

ulusal.com.tr

Taksi mağdurlarını sevindirecek haber! Önümüzdeki dönemde çözülecek

Hits: 6

Geçtiğimiz günlerde taksiye aldığı bir yolcunun kısa mesafe gitmek istemesi üzerine ‘değişim saati’ bahanesini öne süren taksi şoförü bardağı taşıran son damla oldu. İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, açıklamalarda bulundu. Aksu, önümüzdeki günlerde bu sorunun tamamen kalkması için adımlar atacaklarını belirtti.

Taksiciler UBER ile yaşadıkları gerilim ya da trafikte sebep oldukları olaylarla ve en çok da yolcularla yaşadıkları sorunlarla gündem olmaya devam ediyor. Taksiciler bu kez ‘değişim saati’ ile Türkiye‘nin gündemine oturdu.

Geçtiğimiz gün bir yolcunun cep telefonuyla kaydettiği görüntülerde, aracına aldığı bir yolcunun ‘kısa mesafe’ gitmek istemesi üzerine ‘değişim saatim geldi, arabadan in’ diyen taksi şoförü tepki çekmişti.

TAKSİYE ALDIĞI YOLCUYU GÖTÜRMEK ZORUNDA

Yeni Şafak, söz konusu olayın ardından hem son dönemlerdeki taksicilerle ilgili şikayetleri hem de ‘değişim saati’ bahanesiyle ilgili gerçekleri İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu’ya sordu.

Görüntüleri kendilerinin de izlediğini ve büyük bir üzüntü duyduklarını ifade eden Aksu, “Öncelikle şu konuyu herkesin bilmesinde fayda var. Eğer bir taksici aracına yolcuyu alıyorsa her ne olursa olsun o yolcuyu gideceği yere götürmek zorunda” dedi.

İSTANBUL TAKSİCİLER ESNAF ODASI BAŞKANI AKSU: “DEĞİŞİM SAATİ HER SEKTÖRDE OLDUĞU GİBİ BİZDE DE VAR”

Tüm sektörlerde olduğu gibi taksicilerde de değişim saati olduğunun altını çizen Aksu, şunları söyledi:

“Değişim saati bir efsane filan değil. Gerçekten de bizlerin de değişim saati var. O saatte aracı teslim etmek zorunda şoför.

Eğer o saat geldiyse taksicinin hiç yolcu almadan, herhangi bir vatandaş için durmadan yoluna devam etme hakkı var.

Ama eğer aracını durduruyor, yolcuyu aracına alıyorsa artık ‘değişim saati’ bir bahane olur. Yolcuyu alıyorsan, istediği yere götüreceksin.

Eğer götürmezse ve dünkü gibi görüntüler yaşanırsa hem Emniyet Trafik Şube ilgili sürücüye ceza kesiyor hem de biz işlem yapıyoruz. Bizim yaptığımız işlem, sürücüye ceza puanı vermek. Belirli bir sınırı geçen şoförler taksi kullanamıyor.”

Taksiciler bir dönem UBER ile yaşadıkları sorunlarla da gündem olmuştu.

“HEM VALİLİK İLE HEM DE BELEDİYE İLE GÖRÜŞÜYORUZ”

Son yaşanan olayın ardından yeni bir düzenleme için harekete geçtiklerini ifade eden Aksu, “Hem Valilikle hem de Belediye ile görüşüyoruz. Yeni bir düzenleme yapacağız” ifadesini kullandıktan sonra şöyle devam etti:

“Bu sorunu kanunla mı, yönetmelikle mi, yoksa genelgeyle mi çözeceğiz henüz net değil. Bugün itibariyle söyleyebileceğim tek kesin şey; bu sorunu çözeceğimiz.

Belki taksinin üzerine bir ışıkla ya da aracın önünde bir yazıyla bu sorunu aşabiliriz. Yolcu, durdurmak istediği taksinin değişim saatinde olup olmadığını net bir şekilde görecek.

Böyle araca binen yolcuya ‘değişim saati’ bahanesini sürücüler ortaya atamayacak. Bizim tek isteğimiz, İstanbulluların en güzel şekilde yolculuk etmesini sağlamak”

Kaynak: Taksi mağdurlarını sevindirecek haber! Önümüzdeki dönemde çözülecek

Taksilerde kısa mesafeye indi-bindi ücreti de çözüm olmadı

Hits: 3

Taksilerde başlatılan indi-bindi ücreti uygulamasının kısa mesafelerde yolcu almama problemine çözüm sağlamadığını belirten vatandaşlar ve tüketici örgütlerinin temsilcileri, taksicilerin kısa mesafede yolcu almamayı sürdürdüğünü, bu durumun özellikle sabah ve akşam saatleri, turistik ve kalabalık bölgelerde yoğunlaştığını vurguluyor- Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu:

UĞUR ASLANHAN – Taksilerde özellikle kısa mesafelerde yolcu alınmamasına çözüm olarak getirilen indi-bindi ücreti çözüm olmadı. Vatandaşlar ve tüketici dernekleri, taksicilerin kısa mesafede yolcu almamayı sürdürdüğünü, bu durumun özellikle sabah ve akşam saatlerinde, turistik ve kalabalık bölgelerde yoğunlaştığını belirtiyor.

Taksiler konusunda dile getirilen şikâyetlerin başında gelen kısa mesafede yolcu almama problemine çözüm olarak 2017’de uygulanmaya başlayan ve hâlihazırda 10 TL olan indi-bindi ücretine ilk dönemde tüketicilerden ciddi itirazlar gelse de kısa mesafe ve benzeri problemlerin çözümüne katkı sunacağı düşünülmüştü.

Ancak aradan geçen sürede taksicilerin kısa mesafede indi-bindi uygulamasına rağmen yolcu almamayı sürdürdüğü belirten vatandaşlar, problemin çözümü noktasında bir gelişme sağlanamadığını kaydediyor.

Vatandaşlar, özellikle sabah ve akşam saatlerinde (işe gidiş ve iş çıkışı), turistlerin bulunduğu ve kalabalık bölgelerde, yağmurlu havalarda tüm ısrarlara rağmen taksicilerin istisnalar hariç yolcu almamayı sürdürdüğünü vurguluyor.

Bu alanda kesin çözüm talep eden vatandaşlar, denetimlerin ve cezaların artırılması, yolcu almayanlara caydırıcı cezaların getirilmesini talep ediyor.

 “Taksici müşteriyi istediği yere götürmemezlik yapamaz”

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, hiçbir taksicinin, “arabayı teslim edeceğim, değişime gidiyorum” diye bir mazereti olmayacağını belirterek, “Bankaya 16.50’de girdiğinizde size ‘banka kapandı, çıkın’ diyemezler. 17.00’de veya 1-2 dakika kala kapı kilitlenir, içerideki müşterilerin işlemi bitene kadar beklenir. Veya marketler 22.00’de kapanıyorsa siz içerideyseniz ve 22.02’de kasaya gittiğinizde hizmet verilmemesi gibi bir şey olamaz.” dedi.

Ağaoğlu, “Taksiciler, genelde müşteriyi aldıktan ve gideceği yeri öğrendikten sonra değişime gideceğini söylüyor. Taksici, aracına binen müşteriyi istediği yere götürmek zorunda. Ancak burada emekçiler değil yüksek gelir hedefleyen plaka sahipleri kabahatli.” diye konuştu.

Yaklaşık 30 yıl önce taksi plakalarının açık artırmayla satışa çıkarıldığını, o günden bu yana sisteme yeni plaka girmediğini dile getiren Ağaoğlu, “Yaklaşık 18 bin civarında tahditli plaka var İstanbul’da. Bunun bir düzene girmesi lazım. Piyasada rekabet olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Ağaoğlu, plaka sahiplerinin taksi şoförlerinden yüksek gelir beklediğini, günlük bedelle çalışan şoförlerin bu yüzden daha fazla para kazanma hırsına sahip olduğunu belirterek, bu şoförlerin hangi şartlarda çalıştığının da denetlenmesi gerektiğini savundu.

– “Aracın değişim saatiyse müşteriyi ya hiç almamalı, aldıysa götürmeli”

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, kısa mesafeye gidecek yolcuların alınmaması problemine çözüm olarak indi-bindi ücretinin getirildiğini belirterek, kendilerinin bu uygulamaya ilk günden beri karşı çıktıklarını söyledi.

Koçal, “Bu uygulama dahi soruna çözüm olmadı. Kısa mesafede yolcu alınmaması problemine ilişkin şikâyetler her geçen gün artarak devam ediyor.” diye konuştu.

Taksicilerin özellikle 14.00-16.00 saatleri arasında şoför değişimi gerekçesiyle gideceği yeri beğenmediği yolcuları almadığını dile getiren Koçal, “Bu konudaki sıkıntıları bizzat ben dahi yaşıyorum. Taksici araç bekleyen yolcunun yanında duruyor, onu alıyor, gideceği yeri duyduğunda beğenmiyorsa değişime gittiğini söylüyor.” dedi.

Koçal, taksicilerin böyle bir hakkı olmadığının altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer değişime gidiyorsa hiç durmayacak veya yolcuyu aldığında gideceği yeri duymadan ‘Ben şuraya gidiyorum yol üzeriyse alabilirim.’ diyecek. Bu taksicinin ana hizmeti, bu hizmeti sunmuyor ya da ayıplı sunuyor. Ayrıca taksi plakalarının tahditli olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bize göre taksicilik şartlarını yerine getiren herkes aracıyla bu işi yapabilmeli veya başka çözümler getirilmeli. Denetimler ve cezalar artırılmalı.”

KAYNAK :/www.timeturk.com

Kadın yolcuyu araçtan indirmek isteyen taksici meslekten men edildi .

Hits: 5

Beyoğlu’nda ‘değişim saatim geldi’ diyerek yolcusunu araçtan indirmek isteyen taksi sürücüsü meslekten men edildi. Şişhane’den taksiye binen kadın yolcu, Kurtuluş’a gitmek isteyince ‘değişim saatim geldi’ diye taksi sürücüsü tarafından araçtan indirilmek istenmişti. Kadın yolcunun cep telefonuyla kaydettiği görüntüler sonrası yetkililer harekete geçti. Trafik ekiplerince yakalanan sürücüye ceza kesildiği öğrenildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da sürücünün belgesine el konularak meslekten men edildiği kaydedildi. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası ise taksinin bir süre trafiğe çıkışına engel olunacağını belirtti..

KAYNAK :www.ahaber.com.tr

Son görüntüler bir kez daha gündeme getirdi! İşte taksicilerin uyması gereken kurallar

Hits: 18

Beyoğlu’nda bindiği taksiden ‘kısa mesafe’ nedeniyle indirilmek istenen bir kadın yolcu, taksici ile arasında yaşanan tartışmayı cep telefonu ile görüntüledi. Görüntülerin ortaya çıkması sonrası taksicilerin uyması gereken kuralları bir kez daha gündeme getirdi.

Özellikle Taksim, Sultanahmet, Eminönü gibi turistlerin yoğun olduğu bölgelerde bazı taksicilerin Türk müşteri almaması ve kısa mesafe yolcusu almaması üzerine taksiciler ile müşteriler arasında zaman zaman tartışmalar yaşanıyor. Bu tartışmalar sonrasındaişini hakkıyla yapan taksiciler de zan altında kalabiliyor. Son olarak Beyoğlu’nda bir kadın yolcu ile taksici arasında yaşanan ve kameralara yansıyan tartışma bir kez daha taksicilerin uyması gerek kuralları gündeme getirdi. 

‘Değişim saatim geldi’ diyerek indirmek istedi

Şişhane’den taksiye binen bir kadın yolcu, Kurtuluş’a gitmek istedi. Taksici,kısa bir süre ilerledikten sonra Tarlabaşı‘nda aracı durdurdu. Taksici değişim saati geldiğini belirterek kadından araçtan inmesini istedi. Kadın yolcu, tepki gösterince tartışma çıktı. Taksicinin ısrar etmesi üzerine kadın yolcu, telefonla arayarak polis çağırdı. Aracın içindeki tartışmaya yoldan geçenler de dahil oldu. Taksinin yanına gelen bir kişinin de tepkisi üzerine kendisini savunan taksici, değişim saatinin geldiğini, polisi bekleyemeyeceğini söyledi.

‘Madem değişim saatin geldi, yolcuyu neden aldın?’

Tepki gösteren kişinin ‘Madem değişim saatin geldi, yolcuyu neden aldın?’ diye sorması üzerine Bağcılar’a gideceğini söyleyen taksici, kadın yolcunun inmesi için diretti. İhbar üzerine gelen polis, taksiciyi uyararak yolcuyu istediği yerde bırakmasını söyledi. Bunun üzerine taksici, kadın yolcuyu istediği yere götürdü.

Peki taksici ve yolcunun hakları neler?

Bu tartışmalar sonrası taksicilerin uyması gereken kurallar bir kez daha gündeme geldi. Bu kurallar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Merkezi Kararı Taksi ve Dolmuş Yönergesi’nde açıkça belirtilmiş durumdadır. Bu kurallara uymayan taksi şoförleri 153 İBB Beyaz Masa‘ya şikayet edilmesi durumunda haklarında işlem yapılmaktadır. Yönergede yazılan maddelerden en önemlileri şu şekilde sıralanabilir;

– Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi olmayan şoför çalıştırılamaz. 
– Çevreye zarar veren, aşırı derecede gürültü çıkaran, hasarlı araçlarla yolcu taşımacılığı yapılamaz.
-Taksi ve Taksi dolmuşlarda çalışan şoförlerin kılık kıyafeti düzgün temiz ve bakımlı olmalıdır.
-Arızalı ve hatalı taksimetre ile kesinlikle çalışma yapılamaz.
-Taksi ve taksi dolmuş şoförleri, mesafe, trafik yoğunluğu ve iklim şartları gözetmeksizin yolcu çağrılarına cevap vermek mecburiyetindedir. 
-Köprü geçiş ücreti, ücretli otoyol ve otogar gibi yol kullanım ücretleri hariç taksimetre de yazılı ücretin dışında ücret talep edilemez. 
-Taksilerde, taksimetre cihazları yolcuların rahat görebileceği yere monte edilmelidir. 
-Taksi ve taksi dolmuş şoförü, aracın iç ve dışını temiz tutacaktır. 
-Taksi ve taksi dolmuşlarda yolcuları rahatsız edecek şekilde teyp ve radyo dinlemek yasaktır.
-Araç içerisinde sigara içmek yasaktır.
-Taksi şoförleri, müşterilerinin gösterdikleri adrese, bir başka yolu bilhassa göstermedikleri müddetçe en kısa yoldan götürmeyi teklif eder. 
-Taksi ve taksi-dolmuş şoförleri araçlarını, gidiş yönlerine göre yolun en sağ kenarında durdurarak yolcularını sağ taraftan indirmek ve bindirmek, yolcular da araçların sağ tarafından inmek ve binmek zorundadırlar. 
-Köprü geçiş ücreti ve ücretli otoyol geçiş bedellerinin tamamı müşteriden alınır.

KAYNAK :www.yeniakit.com.tr

Taksicilere yönelik düzenlenen ‘son durak’ operasyonunun detayları ortaya çıktı: Turistler için ‘mal’, ‘kuş’ diyorlarmış

Hits: 29

İstanbul’da turistleri dolandıran taksicilere yönelik düzenlenen ‘son durak’ operasyonun detayları ortaya çıktı. 25 kişinin gözaltına alındığı operasyonda taksicilerin kendi aralarında yaptıkları telefon konuşmalarında, turistler için ‘keriz’, ‘mal’ ve ‘kuş’ gibi argo kelimeler kullandıkları belirlendi.

Habertürk’ten Nihat Uludağ’ın haberine göre, İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, turistleri dolandıran, kötü muamelede ve cinsel tacizde bulunan taksicilere yönelik operasyon başlattı.

SON DURAK’TA 63 TAKSİCİ TAKİBE ALINDI

Beyoğlu ve Beyazıt’ta çay ocağı ve büfeleri taksi durağı gibi kullanan bazı taksi şoförlerinin kendi aralarında organize hareket ettikleri ve turistleri dolandırdıkları belirlendi. İstanbul’a gelen turistleri hedef alan bu taksicilerin tespit edilmesi için özel bir ekip oluşturuldu. Oluşturulan bu sivil ekip 4 ay süresince bu taksicileri adım adım izlemeye aldı. Yapılan çalışmalarda 63 taksi şoförü tespit edildi.

ERKETE BİLE TUTMUŞLAR

Taksicilerin işe çıkmadan önce özel olarak tuttukları erketeler (gözcü) aracılığıyla polis operasyonlarına karşı bile önlem aldıkları belirlendi.

Suça karıştığı belirlenen 25 taksiciye yönelik, nitelikli dolandırıcılık, parada sahtecilik, hakaret, taciz, polise mukavemet gibi suçlara karıştıkları belirlendi. Bir taksicinin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretten arandığı tespit edildi.

Düzenlenen son durak operasyonunda 25 taksici yakalanırken, 38 taksici de ifadelerinin alınması için emniyete çağrıldı.

TURİSTLERE ‘KERİZ’, ‘MAL’ VE ‘KUŞ’ DEMİŞLER

Taksicilere yönelik yapılan teknik takip çalışmasında, taksi şoförlerinin kendi aralarında yaptıkları telefon konuşmasında dolandırdıkları turistler için, ‘Keriz’, ‘Mal’ ve ‘Kuş’ gibi argo kelimeler kullandıkları belirlendi. 

TAKSİCİLERİN İNANILMAZ SUÇ GÖRÜŞMELERİ

Taksicilere yönelik yapılan teknik takiplerden inanılmaz suç görüşmeleri de kayda girdi.

90 lira aldım fazla yemedi: Bir taksicinin başka bir taksici ile yaptığı görüşmede “Bugün çok iş var, Süleymaniye iş dolu. Topkapı’ya iş aldım. 90 lira alabildim fazla yemedi” 

1000 dolar kazıkladım: Bir taksicinin dolandırdığı turisti bıraktıktan sonra telefonla aradığı arkadaşına “1000 dolar kazıkladım hadi Fatih’e gel yiyelim”.

Siviller var dikkat edin: Erketelerin taksicilere polise yakalanmamaları için uyardıkları ortaya çıktı. Bir erketenin “Abi siviller Yusufpaşa’da uygulama yapıyorlar. Bütün taksileri çeviriyorlar. Taksimetre açık kalsın. Sol şeridi kullanın” dediği belirlendi.

Müşterinin kolyesini satıp yemişler: Bir taksicide yaptığı telefon görüşmesinde “Abi müşteri takside kolye unuttu en az 1000 Euro eder. Gel bunu ıslatalım” dedi.

BEŞİKTAŞLI ROCO’DA DOLANDIRILANLAR ARASINDA

Taksicilere yönelik yapılan teknik takip sırasında, Beşiktaş’ın Şilili futbolcusu Pablo Enzo Roco Roco’da bu taksilerden birine bindi. Beşiktaş’tan taksiye binen Roco, Sultanahmet’e geldiğinde taksiden indi. Taksicinin olay yerinden ayrılmasından sonra polisler Roco’nun taksiye kaç lira ödediğini sordu. Roco, 5.4 kilometrelik bir yol için 18 lira ödemesi gerekirken taksi şoförüne 1000 TL ödeme yaptığını söyledi. Roco, taksiciden şikayetçi olmadı, ancak o taksi şoförü de gözaltına alındı.

0 TL YERİNE 140 TL ALMIŞLAR

Sivil polis ekipleri, turistleri dolandıran taksicileri adım adım izlemeye devam etti. Bu taksilere binen turistin, bindiği yerden indiği noktaya kadar takip edildi. Turiste ne kadar ücret ödediği soruldu.

Turistlerin 40 liralık mesafeye 140 lira ödedikleri tespit edildi.

TÜRK MÜŞTERİ ALMIYORLAR

Dolandırıcı taksicilerin, Türk müşterileri taksilerine almadıkları da tespit edildi. Taksilerine binmeye çalışan Türk müşterilere başka bir müşteri bekliyoruz yalanını söyledikleri belirlendi.

‘İLK KEZ TÜRKİYE’YE GELDİM GASP EDİLDİM’

İGözü dönmüş taksicilerin yabancı uyruklu müşterilerden sadece fazla para almadıkları ve bazılarını gasp ettikleri ortaya çıktı. Fas uyruklu bir turist operasyon sırasında karakola giderek gasp edildiğini söyledi. O.B isimli Faslı turist “İlkkez Türkiye’ye geldim. Tanıtımlarda hayran kaldığım İstanbul’da bir hafta kalmayı hedefliyordum. Havalimanından bir taksiye bindim araç içerisinde şoförden başka biri de vardı. Gideceğim yere gelince taksimetredeki ücreti çıkarttım. Ama benden fazla para istediler vermeyince çantamı zorla açarak içinde bulunan 830 doları aldılar ve beni arabadan attılar” dedi. Polis operasyonlar kapmasında K.O isimli taksiciyi de gözaltına aldı.

SON DURAK TAKSİCİLERİ SERBEST

Polisteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilen 25 taksici çıkarıldıkları mahkemede “delil durumu, şüphelilerin müdahalelerine açık delilin bulunmayışı, müştekilerin büyük çoğunluğunun yabancı uyruklu olmalarından kaynaklı mahkeme evresinde uzunca bir uluslararası istinabe sürecinin yaşanmasının muhtemel görülmesi, ikametgahlarının belirli olması ve kaçma şüphesinin izlenmeyişi” gerekçeleriyle savcılığın tutuklama talebini reddetti. Şüpheliler hakkında yurt dışına çıkış yasağı koyularak haftada üç gün karakola imza vermek şartıyla adli kontrol tedbirinin uygulanmasına hükmedildi.

KAYNAK :/tr.sputniknews.com