En iyi mobil taksi uygulamaları

Karlı ve yağmurlu havalarda taksi bulmak ne kadar zordur değil mi? Hele bir de bulduğunuz taksi kısa mesafe diye sizi aracına almazsa oldukça gergin anlar geçiririz. Özellikle büyük kalabalık şehirlerde sabah ve akşam saatlerinde de taksi bulmak çok zordur. Bu zor konuyu ele alan mobil uygulama geliştiricileri Türkiye’de ve Dünyada birçok başarılı Taksi Mobil Uygulamalarına imza attılar. Bu yazımızda telefonunuza çok kolay bir biçimde ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz bu mobil uygulamalar arasından en büyük başarı sağlamış ve oldukça popüler olanlarından bahsedeceğim.

BiTaksi

Türkiye’de en bilinen taksi uygulaması olarak tanınıyor.  Taksi arayan yolcularla, yolcu arayan taksileri bir araya getiren bir akıllı telefon uygulaması. Çağırdığınız aracın bilgilerini, kaç dakikada bulunduğunuz lokasyona ulaşacağını, gideceğiniz yere ne kadar ücret ödeyeceğinizi görebiliyorsunuz. Ödemenizi uygulama üzerinden yapabileceğiniz gibi nakit olarak da yapabilirsiniz. Yolculuk sonunda da şoföre puan verebilir, yolculukla ilgili yorum yazabilirsiniz. Mobil uygulamayı işitme ve görme engelli yolcular da kolaylıkla kullanabiliyor olması önemli. Türkiye’de yaptığı avantajlı ve ilgi çekici kampanyalarla da oldukça fazla gündeme gelen BiTaksi’de zaman zaman 1TL’ye yolculuklardan tutun da konser sonrası 20 TL’ye kadar ücretsiz taşıma hizmetine kadar değişik tekliflerle müşterilerinin karşısına çıkıyor.

Uber

Ülkemizde kullanımı yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bu uygulama kullanım kolaylığı ile dikkat çekiyor. Nasıl çalıştığı hakkında bilgi vermek gerekirse: Önce “çağrı” yapılıyor. Bekleme süresi, araç büyüklüğü ve fiyatın görebileceği bir sistem mevcut. Daha sonra da alınacağınız konumu girip ve talep et tuşuna dokunarak aracınızın birkaç dakika içinde bulunduğunuz yere gelmesi bekleniyor. Sonrasında “yolculuk” bölümünde sürücünüzün iletişim bilgilerini ve araç detaylarını uygulamada görerek doğru arabaya bindiğimizi görebiliyorsunuz. Son olarak da varış noktasına ulaştığımızda sürücüyü puanlandırarak bir değerlendirme yapabiliyorsunuz. Ücretiniz sistemde kayıtlı olan kredi kartından otomatik olarak çekileceği için nakit paraya ihtiyaç bile duyulmuyor.

TaksiBul

TaksiBul uygulamasını akıllı cep telefonunuza App Store ve Google Playdan ücretsiz yükleyerek öncelikle kayıt olmanız gerekiyor. Bu kayıt işleminde sonra hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. “Taksi çağır” tuşuna basarak en yakın taksinin haritadan size gelmesini takip edebilirsiniz. Çağrınızı kabul eden taksi şoförünün araç plakasını adını soy adını, resmini, konuştuğu yabancı dilleri ekranda görebilir, şoförünüz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Line Taxi

LineTaxi Uygulaması için Japonya’nın en popüler taksi çağırma uygulaması diyebiliriz. Japonya’da yaklaşık 100 şehirde kullanılan uygulama şu anda sadece Japonca olarak hizmet veriyor.

Ola

Hindistan’da taksi pazarının çok büyük bir bölümünü yöneten bu uygulama ile 300.000 araç ve 100’den fazla şehirde hızlı ve kolay bir şekilde taksi kiralanabiliyor.

Hailo

Kasım 2011’de piyasaya çıkan Hailo, İrlanda, Londra, Madrid, Barcelona ve Osaka’da olmak üzere 20’den fazla şehirde hizmet veriyor. Kullanımı kolay olan uygulama ile yolcular bir taksi veya lisanslı araba bulurken, sürücüler de daha fazla para kazanabiliyor.

Didi

DIDI’nin Taksi Çağırma Servisi aslında Çin’de devrim gibi bir değişiklik sağladı. DIDI sayesinde, yolcular daha kolay taksi yolculuğu yapabilir hale geldikleri gibi taksi şoförlerinin sürüş sayısını artarak boşta kalma süreleri azalıp gelirleri arttı. Bu platforma Çin’de 1.5 milyonu aşan taksi şoförü kayıt olmuş durumda. Çin’in faaliyet gösteren hakim mobil taksi çağırma platformu olarak dikkat çekiyor.

Lyft

Lyft, Amerika’da akıllı telefon uygulamasıyla sürüş talep eden yolcularla sürücüleri buluşuyor ve yolcular, uygulama boyunca otomatik olarak ödeme yapıyor. Aracınızın masraflarını karşılamak ve bazı giderleri dengelemek için iyi düşünülmüş bir platform.  Lyft, Amerika dışı  ülkelerde de hizmet ağını genişletmeye çalışıyor. Lyft de aslında verdiği hizmetle diğer uygulamalara çok benziyor.

KAYNAK LİNK: https://mediatrend.mediamarkt.com.tr/en-iyi-mobil-taksi-uygulamalari/